in

Bebek Nasıl Yıkanır? Nasıl Banyo Yaptırılmalıdır?

Gönderi paylaş:

Bebeğin cildinin temiz tutulması, cilt sağlığı için en önemli konudur. Bebeğin banyosu temizliğin temel şartlarından biridir ve aynı zamanda anne ile bebek arasında sevgi bağlarını kuvvetlendirmesi açısından da çok önemlidir.

Bebeğinizle Konuşun

Bebeğinizi banyoya sokmadan önce, bebeğinizle konuşun, ona güven verin. Sonra üzerindeki kıyafetleri çıkarın ve bir havluya sarın. Bu noktada bezini çözmenize gerek yok, zira bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Bebeğin Yüzünün Yıkanması

 1. Temiz ve ılık suyla ıslatılmış bir pamukla bebeğinizin yüzünü nazikçe silin. Her göz için yeni bir parça pamuk kullanın ve daima gözün burnuna yakın kısmından dışa doğru silin.
 2. Sonra ağzın çevresini silin ve bebeğin bütün yüzünü, içeriden dışarıya doğru hareketlerle temizleyin. Kulak arkasına ve cilt boğumlarına özen gösterin.
 3. Temizlenmesi güç olan yerlere ulaşmak için pamuklu çubuk kullanıyorsanız çubuğu, pamuklu uca en yakın yerden tutun. Böyle daha güvenli olur. Yalnızca görebildiğiniz kısımları temizleyin.
 4. Bebeğinizin kulak kanalına ya da burnuna hiçbir şey sokmayın.
 5. Hafif dokunuşlarla kurulayın. Unutmayın, bebeğinizin cildi çok yumuşak ve hassastır.

Bebeği Banyo Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli

 1. Mutlaka bebek şampuanı, bebek banyo köpüğü ya da bebek sabunu kullanın. Yeni doğan bebeklerin göz kapama refleksleri ve gözyaşı salgıları yeterince gelişmemiş olduğundan göz yakmayan formüllü şampuan kullanmak gerekir. Bebeğin başındaki bıngıldağa dikkat edin ancak yıkamaktan çekinmeyin. Göbeği düşüp iyileşinceye kadar banyo yaptırmayın. Bu genellikle 10 gün kadar sürer.
 2. Doğumda sünnet edilmiş bebekler için de yaranın iyileşmesini beklemek doğru olur.
 3. Bebeği mama yedirmeden önce banyo yaptırmak daha kolaydır. Böylelikle banyo sırasında kusmasını önlemiş olursunuz.
 4. Gereksinim duyabileceğiniz herşeyi elinizin altında hazır bulundurun.
 5. Küvet bel hizasında olsun. Oturmak ya da çömelmek yerine ayakta durmayı bel sağlığınız için tercih edin.
 6. Bebeğinizi kesinlikle yalnız bırakmayın, başka bir odaya gitmeniz gerekirse, havluya sararak bebeğinizi de yanınıza alın.

Bebeğin Başının Yıkanması

 1. Bebeği küvetin üzerinde, havluya sarılı halde tutun. Sol elinizle boynunu destekleyip vücudunu kolunuzun üstüne yatırarak koltuğunuzun altında destekleyin ve yüzü yukarı bakar şekilde küvetin üzerine alın.
 2. Sağ elinizle bebeğin saçını ıslatın ve saçlarını şampuanlayın.
 3. Bebeğinizin saçını küvetteki suyla veya yanınızda hazır bulundurduğunuz durulama suyuyla iyice durulayın.
 4. Şimdi bebeği yatırın ve havlunun kenarını kullanarak nazikçe başını kurulayın.

Bebeğin Vücudunun Yıkanması

 1. Bebeği sarılı olduğu havludan sıyırın. Oda sıcaklığı düşükse başını havlunun kenarıyla örtün.
 2. Eğer bebek bezini daha önce çıkarmadıysanız şimdi çıkarın. Gerekiyorsa alt temizliğini yapın.
 3. Banyo süngeri üzerine bebek sabunu veya banyo köpüğü dökün. Özellikle boynuna, altına ve kasıklarına özen göstererek bebeğinizi nazikçe yıkayın. Bebeğinizin elleri, bebek suya sokulduktan sonra sabunlanmalıdır. Böylelikle, sabunlu ellerini ağzına veya gözlerine götürdüğü takdirde suyla müdahale edebilirsiniz.
 4. Bebeği küvete, resimde gösterilen şekilde sokun. Vücudu suya girince ayaklarını bırakabilirsiniz ama öteki elinizle bebeği koltuğundan tutmaya devam edin. Boşta kalan elinizle vücudunu durulayın, özellikle de vücudun kat yerlerinde kalmış olan sabunu temizleyin.
 5. Göbek bağı düşene kadar bu bölgeyi suya sokmaktan kaçının. Bu yüzden küvetteki suyun çok derin olmamasına dikkat edin.
 6. Bebeğin ılık sudan zevk alması için biraz bekleyin. Her yeni doğan bebek bundan hoşlanır. Bu sanki anne karnında olmak gibidir!
 7. Bebeği küvetten çıkarırken, onu suya sokarken kullandığınız tutuşu kullanın. Sudan çıkar çıkmaz bebeği bir havluya sarın. Eğer bu noktada ağlamaya başlarsa (ki bu çok normaldir çünkü bebek içinde rahat ettiği ılık sudan çıkmıştır) onu omzunuza yaslayın ve nazikçe kurulayın. Vücudun bütün boğumlu yerlerini kurulamayı ihmal etmeyin zira ıslak kalması derinin tahriş olmasına yol açar.
 8. Bebeğinizi giydirmeden önce cildini nemlendirmek ve onu rahatlatmak için vücuduna bebek cildi için yapılmış ürünlerden sürün.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir