Bebek Doğum Tarihi Hesaplama

Aşağıdaki Bebek Doğum Tarihi Hesaplama Aracımızla Bebeğinizin Ne Zaman Yani Hangi Tarihte Doğacağını Hesaplayabilirsiniz. 

Bebek Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?


Son Adetinizin Başlangıç Tarihini Giriniz.


* Yasal açıklama: Çıkan Sonuç Kesin Olmayıp Tahmini Bir Tarihtir. Bebeğinizin Kesin Doğum Tarihini Tespit Etmek İçin Hekiminize Danışmanız Gerektiğini Unutmayın. 

Bebek doğum hesaplaması nasıl yapılır?

Anne ve baba adayları hesaplama motorları ve ultrason muayenesi olmadan yani klasik işlemler ve hesaplamalarla da bebeğin doğacağı tarihi hesaplayabilmektedirler. Bebek doğum tarihi hesaplama yapılırken kullanabileceğiniz negele adlı bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemle hesaplama yapılırken anne adayının son adet tarihine yedi gün eklenir ve bu tarihten üç ay geriye gidilir. Bu sayede bebeğin doğacağı en son tarih öğrenilmiş olur. Örnek verecek olursak anne adayının son adet tarihi 7 Mart olsun. Bu tarihe 7 gün eklediğimizde tarih 14 Mart olur. Bu tarihten itibaren 3 ay geriye gidildiğinde ise 14 Aralık tarihine denk gelir. Yani negele yöntemine göre bebeğin doğacağı tarih 14 Aralık tarihidir.

Adet dönemleri düzensiz olan kadınlarda bu tarihler kesin olmayabilir bu nedenle düzensiz adet dönemine sahip kadınların mutlaka bunu bir doktor tarafından öğrenmeleri gerekmektedir.

Ayrıca bu hesaplama motorlarının ve doktorların belirlediği tarihlerin hiçbiri kesin değildir. Çünkü bebekler kırk hafta dolmadan da dünyaya gelebilmektedirler. Unutmayın dünya üzerinde dünyaya gelen bebeklerin sadece yüzde dördü belirlenen tarihte doğar.

Tüm anne ve baba adayları bebekleri olacaklarını öğrendikleri o muhteşem andan itibaren onu kucağına alacakları günü iple çekerler. Bebek sahibi olacak olan çiftlerin her zaman merak ettikleri şey ise bebeklerinin ne zaman aralarına katılacağıdır. Hamilelik serüveni kırk hafta süren ve yaklaşık dokuz aylık olan bir süreçten oluşur.

Tabii ki bebeklerini sabırsızlıkla bekleyen anne ve baba adayları için bu süre oldukça uzun sürüyor gibi gelebilir. Bu nedenle doğuma ne kadar zaman kaldığını ve bebeklerinin doğacağı tarihi her şeyden çok bilmek isterler. Gebeliğin ne zaman doğumla sonuçlanacağını bilmek için bilinmesi gereken ilk şey bebeğin kaç haftalık olduğu ve anne adayının son adet tarihinin ilk günüdür. Çünkü gebeliğin kaç haftalık olduğu ancak son adet tarihinin ilk günü bilinir ise hesaplanabilir.

Gebelik başlangıcının ilk üç ayında gideceğiniz doktor kontrolünde doktorun yapacağı ultrasonografi muayenesi ile son adet tarihinizin ilk günü ve bebeğin kaç haftalık olduğu öğrenilebilir. Fakat kesin bir tanı için annenin bu tarihleri bilmesi önemlidir. Anne adayının son adet tarihini bilmesi ile şimdilerde oldukça sık tercih edilen ve kullanılan internet üzerinden doğum tarihi hesaplama motorları ile de hesaplama yapılabilmektedir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu