in

Bebek Bacak Gelişimi Aşamaları Nelerdir? Neler Yapılmalıdır?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

İlk yıllarında, bebekler gelişimsel olarak basit refleks hareketlerinden kas hareketlerine ve yürümeye doğru gelişirler. Bebek bacak gelişimi rutinini desteklemek için bacak kaslarını germe, hareket ettirme ve güçlendirme fırsatlarına ihtiyacı vardır. Bacak gelişimini anlamak, bebeğiniz ilk yılında gelişmeye devam ederken uygun oyuncakları ve aktiviteleri seçmenize yardımcı olacaktır.

Bacak Gelişimi Fiziksel Gelişimde Hangi Aşamada Yer Alır?

Bacak kaslarını kullanmayı ve güçlendirmeyi öğrenmek bebeğinizin fiziksel gelişiminin bir parçasıdır. Fiziksel gelişimsel ilerleme baştan ayaklara doğru ilerlediğinden dolayı, bacak gelişimi üst vücut, kol ve gövde gelişiminden daha sonra başlar.

Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemine göre, bacaklardaki gibi daha büyük kasların güçlendirilmesi ve kontrolü, çocukların oturmasına, ayakta durmasına, koşmasına ve pozisyon değiştirmesine yardımcı olan kaba motor gelişimini göstermektedir.

Bebek Bacak Gelişimi Neden Bu Kadar Önemli?

Bebek bacak gelişimi onların hareketliliği öğrenmesine, çevrelerini keşfetmesine ve etkileşimde bulunmasına ve etkinliklere aktif olarak katılmasına yardımcı olur.

Bebekler hareket ve oyun içeren kaba motor becerileri öğrenerek ve geliştirerek bacak kaslarını geliştirir ve güçlendirir. Bebekler bacaklarını gererek ve hareket ettirerek bacak kaslarının kontrolünü kazanmaya başlar.

Daha sonra, bacak kontrolünün artırılması bebeklerin dönmesine, oturmasına, sürünmesine, tırmanmasına, ayakta durmasına ve yürümesine yardımcı olur.

Bacak Gelişimi Zaman Aralığı Nedir?

Gelişimsel kilometre taşları, ebeveynlerin ve çocuk doktorlarının ilerlemeyi ölçmesine ve olası gelişimsel gecikmeleri tespit etmesine yardımcı olur.

Bir bebeğin ilk yılı, ebeveynlerin normatif gelişimsel beklentilere dayanarak ilerleme göstermesine yardımcı olan kilometre taşları ile doludur.

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, erken bacak gelişiminin belirtileri arasında bacakların 3 ayda gerilmesi ve tekme atabilmesi, bacaklarda tam vücut ağırlığının 4 ila 7 ay desteklenmesi ve 8 ila 12 ay kadar sürünerek yürümesi ve desteklenmesi bulunmaktadır.

Bebek Bacak Gelişimi İçin Ebeveynlere Düşen Nedir?

Bebeğinizle etkileşimli oyunlar oynayarak, renkli oyuncaklar sunarak ve keşfi davet eden bir ortam sağlayarak bacak gelişimini teşvik edin. Bebeğinizi yaklaşık 3 aydan itibaren küçük aralıklarla yüz üstü yatırarak egzersiz yaptırın. Karın egzersizi üst vücut ve kol kaslarının gelişimine yardımcı olur, ancak bebeklere bacaklarını dizlerden bükme ve daha sonra ileri hareket için bacaklarını kullanma fırsatı da verir.

İleri hareketi teşvik etmek için renkli oyuncakları ulaşamayacağı bir yere koyun. Bebeğiniz sırt kaslarını da kullanarak geliştirir, bu da ona bacaklarını tekmelemek ve egzersiz yapmak için daha fazla hareket aralığı sağlar. Bebeğinizin kucak yerine yerde durmasını destekleyin. Bebeklerin dolaşabileceği ve keşfedebileceği açık alanlarla güvenli bir ortam sağlayın.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir