Hamilelik (Gebelik) ve Bebek Hesaplamaları
Gönderi paylaş:

Aşağıdaki Bebek Aşı Takvimi Hesaplama Aracımızla Bebeğinizin Hangi Tarihte Hangi Aşıları Olması Gerektiğini  Hesaplayabilirsiniz. 

Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimi


Bebeğinizin Doğum Tarihi:

Bebek Aşı Takvimi Hesaplama

Aşılarınızla İlgili Tahmini Süreleri Verir. En doğru bilgiyi bağlı olduğunuz sağlık ocağındaki Ebenizden ve Hekiminizden öğrenebilirsiniz.


Doğumdan itibaren bebeğinizin aşılarını düzenli ve takvimine uygun bir şekilde yaptırmalısınız. Aşı ile bebeğinizin vücuduna hastalıkların bakteri ve virüsleri küçük miktarlarda verilir ve bu sayede bebeğinizin o hastalığa karşı savunma mekanizması hazırlamasına ve antikorlar üretmesine sebep olur. Böylece bebeğiniz ileride bu hastalığa yakalandığı zaman hastalığı hafif bir şekilde atlatır.

Bebek aşı takvimi sağlık bakanlığının belirlediği şekilde işler. Belli zaman aralıklarında aşı zamanı geldiğinde bağlı olduğunuz sağlık kuruluşlarında veya bebeğinizi takip eden doktorun eşliğinde bu aşıları yaptırabilirsiniz.

Doğumdan sonra başlanılan aşıların ve zamanlarının listeleri

Bebekleri aşı takvimine göre bebek dünyaya geldikten hemen sonra hepatit b aşısı uygulanır. Yeni doğan bebeklerde sarılık adı verilen hepatit b hastalığı çok sık görülür. Ancak düzenli bakım ve tedavi ile bu süreç hızla atlatılır. Bebeğiniz iki kilonun altında dünyaya geldi ise bu süreç ertelenebilir.

Birinci ay aşısı: birinci ayda doğar doğmaz yapılan hepatit b aşısının ikinci dozu yapılır.

İkinci ay aşısı: bu ay rutin kontroller sırasında bebeğin üç ayrı aşı olması gerekir. Bunlardan ilki BCG yani verem aşısıdır. Verem aşısı yani BCG bebeğinizi tüberküloza karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. İkincisi ise karma aşıdır. Karma aşının içerisinde tetanos, difteri, boğmaca, hemofilus influenza tip b ve inaktif polio aşısı içerir. Bebeğiniz bu hastalıklara karşı antikorlar üretir. Hemofilus influenza tip b aşısı bebeğinizi menenjite karşı koruma sağlar. İnaktif polio aşısı ise bebeğinizi çocuk felcine karşı korur. Üçüncü aşı ise KPA aşısıdır. Bu aşı ise bebeğinizi orta kulak iltihabı ve zatürreye karşı korur.

Dördüncü ay aşısı: bu ayda geçen aşı zamanında uygulanan aşıların verem aşısı hariç ikinci dozları vurulur.

Altıncı ay aşısı: bu ayda ilk ay vurulan hepatit b aşısının ve bir önceki ayda yapılan aşıların üçüncü dozları uygulanır. Ve inaktif polio aşısı yani OPA ağızdan damla olarak bebeğe verilir.

On ikinci ay aşısı:  bu ayda bebeğe KPA nın son dozu uygulanır. Ayrıca KKK aşısı yani kabakulak – kızamıkçık – kızamık aşısı vurulur. Ayrıca suçiçeği aşısı da vurulur.

On sekizinci ay aşısı: bu ayda karma aşını son dozu uygulanır. Ayrıca hepatit a aşısı uygulanır. Bit yıl önce uygulanan OPA nın ikinci dozu verilir.

Yirmi dördüncü ay aşısı: bu ayda sadece önceki aşı zamanında uygulanan hepatit a aşısının ikinci dozu uygulanır.

Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir