in

Bebeğinizi Mutlu Etmek Sizin Elinizde

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Bebeğinizin mutlu etmek, etrafına gülücükler saçmasını ve sürekli huzurlu olmasını istemez misiniz? Bir anne olarak en kıymetli hazineniz olan bebeğinizin mutlu ve sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmesini sağlamak sizin elinizde. Anneler için en sevindirici duygu; bebeğini mutlu görmektir. Tabii bebeğin mutluluğu, anneye de olumlu yönde yansır ve karşılıklı huzur dolu bir bebeklik dönemi geçirilmesini sağlar.

Bebeğiniz büyürken zaman içerisinde istekleri, beklentileri ve hoşlandığı konular değişiklik gösterebilir. Burada sizin üzerinize düşen ve yapmanız gereken şey; doğru dengeyi kurmaya çalışmak ve her dönemde bebeğinizin nelerden hoşlandığını keşfedebilmektir. İşte bebeğinizin sevdiği bazı davranışları öğrenmenizde size yardımcı olacak önemli ipuçları;

0-6 Aylar Arası Bebeğinizi Mutlu Etme Yolları

Bebeğinizin neye ihtiyacı var?

Dokunma tüm insanların ihtiyaç duyduğu ortak bir duygudur ve bebeklikte bu duyguyu hissetme eğilimi daha fazladır. Duygusal ve şefkat dolu dokunuşlar ileride çocuğun kendine güvenli olmasını ve sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirmesini sağlar. Masaj yapmak ise dokunmanın bir başka etkili yoludur. Masajın kaslar ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinir. Bu aylarda yumuşak hareketlerle yapılan masaj bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Bebeğinizi bu dönemde nasıl mutlu edebilirsiniz?

 • 24 saat içerisinde gerekli olan aralıklarla bebeğinizi doyurun.
 • Ona sık sık sarılın.
 • Bebeğinizi yüzünüze doğru yaklaştırın ve mimiklerinizle onunla konuşun.
 • Elektrikli süpürge, müzik, televizyon sesi gibi düzenli sesler yaratın böylece yatağında yatarken bile sizin çevresinde olduğunuzu anlayacaktır.

6-9 Aylar Arası Bebeğinizi Mutlu Etme Yolları

Bebeğinizin neye ihtiyacı var?

Yumuşak ve sevgi dolu dokunuşlarınıza devam edin. Bebeğinizi göğsünüze bastırarak tutun. Bu duygu onun ileride korkulardan arınmasını ve kendisini daha güvenli hissetmesini sağlayacaktır. Koltuk altlarından tutarak yürümeye çalışmasına da yardımcı olabilirsiniz. Bu çağlardaki bebekler eşyaları tutma, ısırma gibi eğilimler içerisindedir.

Bu nedenle bebeğinize yumuşak ve onun bu isteklerine karşılık verecek türdeki oyuncaklar alabilirsiniz.

Bebeğinizi bu dönemde nasıl mutlu edebilirsiniz?

 • Bebeğinizi mutlu edebilecek bazı el oyunları yapabilirsiniz. Örneğin onu gıdıklayarak neşelendirebilirsiniz.
 • Bu aylardaki bebekler, çekme, itme ve objeleri ağızlarına sokmaya çalışırlar. Bu nedenle onlara güvenle oynayabilecekleri oyuncaklar alın.
 • Beslenme saatlerini eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Yemek yerken etrafa dökmesine çok fazla tepki göstermeyin ve yemekten zevk almasını sağlayın. 

9-12 Aylar Arası Bebeğinizi Mutlu Etme Yolları 

Bebeğinizi Mutlu Etmek Sizin Elinizde

Bebeğinizin neye ihtiyacı var?

Bu döneme kadar bebeğinizin mutlu olması için yaptığınız çalışmalar işe yarayacaktır. Bebeklerin hafızaları yavaş yavaş bunları değerlendirmeye başlar. Bu aydan itibaren düzenli yapılan ve birbirine benzeyen hareketleri hatırlamaya başlarlar. Bu da aynı hareket bir kez daha tekrarlandığında, onun bir öncekileri hatırlayıp mutlu olmasını sağlar. Bisküvinin ya da bir objenin uzatılıp geri çekilmesi gibi oyunlar hoşuna gidecektir. Yine bu aylardan itibaren dokundukları objeler arasındaki farklılıkları da anlamaya başlarlar. Örneğin ıslak ile kuru gibi. Bu tip egzersizler ayrıca bebeklerin zihinsel gelişimini de hızlandırır.

Bebeğinizi bu dönemde nasıl mutlu edebilirsiniz?

 • Bebeğinizin hoşlandığını keşfettiğiniz oyunları tekrarlayın. Bu tekrarlar onun hafızasının gelişimine yardımcı olur.
 • Ona kitap okuyun, bazı eşyaların adını öğrenmesine yardımcı olun.
 • Aranızda özel bir iletişim sağlayan davranışlarınız olsun. Örneğin; Yatmadan önce öpmek, mamasını bitirdiğinde alkışlamak gibi.
 • Sevdiği bir oyuncağı ile uyumasına ve seyahatlerde yanına almasına izin verin.

 12-18 Aylar Arası Bebeğinizi Mutlu Etme Yolları

 Bebeğinizin neye ihtiyacı var?

Bu aylardaki bebekler çevreleriyle ilgilenmeyi çok severler. Gördükleri bir eşyayı ellerine alıp incelemek, hatta içini açıp bakmak isterler. Böylece kendilerine göre eşyaları gruplandırabilirler. Bebeğinizle birlikte kitaplara bakmak, yürüyüşe çıkmak ve bu yürüyüşler sırasında karşılaşılan nesnelerin isimlerini öğretmek de doğru olacaktır.

Bebeğinizi bu dönemde nasıl mutlu edebilirsiniz?

 • Günlük aktivitelerinizi mümkün olduğunca bebeğinizle paylaşın. Örneğin siz mutfakta yemek yaparken o da oyuncaklarıyla yanınızda otursun.
 • Zaman zaman kollarınızda ağlamasına izin verin. Duygularını göstermesinin doğru olacağını öğrenecek ve kendini güvende hissedecektir.

Bebeğinizin mutlu olmasının en önemli yolu bebeğin annesini mutlu etmektir. Unutmamak gerekir ki mutlu anneler mutlu bebekler demektir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir