in

Bebeğim Nasıl Bir Kişilik Yapısına Sahip?

Gönderi paylaş:

Anne babaların, bebeklerinin ilk haftalarda beş değişik davranış şekli gösterdiklerini bilmeleri onları rahatlatır. Bütün anneler bebeklerine baktıklarından onların küçük birer şahsiyet olduğunu hissederler. Çocuk daha doğduğu ilk gün annesine “Ben benim” sinyalini verir. Buna rağmen uzmanların yaptıkları araştırmalara göre bebeklerin doğdukları ilk haftalarda sadece beş bebek tipi vardır. Bununla anlatılmak istenilen çocuğun karakteri değil sadece davranış şeklidir (yani ana rahminden çıktıktan sonra gösterdiği reaksiyonlar). Ayrıca ailelerin bebeklerinin tiplerini keşfetmeleri eğlenceli bir iştir. En önemlisi bu şekilde çocukların ihtiyaçlarını karşılamak daha kolaydır.

UYKUCU TİP: Bu tür bebekler neredeyse hiç ağlamazlar, gözle görülür derecede çok uyurlar hatta yemek vakti geldiğinde bile onları uyandırmak zorunda kalırsınız. Çocuk çevresine fazla ilgi göstermez ama bu zamanla değişir. Büyük bir ihtimalle bebeğin dışarıdaki dünyaya uyum problemleri vardır. O Çocuğunuzun karnını doyurmak için gündüz dört saatte bir geceleri ise altı saatte bir uyandırın. Bebeğinizi beslerken ıslak bir bezle alnını silin böylece onu uyanık tutmuş olursunuz. Bebeğinizi uyandırmayı başardığınızda ise onunla bol bol konuşun. Bu şekilde ona uyanık olmanın ne kadar eğlenceli bir şey olduğunu göstermiş olursunuz.

KURUNTUCU TİP: Bu tip bebekler sessizce ağlanırlar ve ilk haftalarda çok düşünceli bir görünüşe sahip olurlar. Hiçbir zaman aç ya da tok görünmezler. Genellikle uyuklar bunun dışındaki zamanlarda ise saatlerce kendi kendilerine sıkıntılı bir şekilde mırıldanırlar. Bu yeni doğanın da dış dünyaya alışmak için biraz zamana ihtiyacı vardır. Bebeğinizle bol bol konuşun, onunla göz teması kurmaya gayret gösterin ve bebeğinizi gövdenize yakın taşıyın.

Eğer bebeğiniz uyuyamıyorsa onu sıkıca bir beze sarın bu şekilde anne rahminde bulunduğu dar ortamı hatırlayarak kendini rahat hissedecektir.

UYANIK TİP: Bu bebek tipi sürekli hareketli bir yaradılışa sahiptir. Bu tür bebekler zaten dünyaya gelirken de oldukça canlı görünürler. Uyumak mı? Onun için düşünülebilecek en son şeydir ve oldukça sıkıcıdır.

Daha ziyade kendisiyle konuşulmasından ve yeni bir şeyler keşfetmekten hoşlanır. Sinirlerinize hakim olarak onu uyutmaya çalışmaktan vazgeçin çünkü onun diğer çocuklardan daha az uykuya ihtiyacı vardır. Bebeğinizin beşiğini kendi yatağınızın yakınına koyun ve sık sık kucağınızda taşıyın ki çevresinde nelerin olup bittiğini görebilsin. Ayrıca yatağının etrafına onun ilgisini çekecek renkli eşyalar asabilirsiniz.

KEYİF DÜŞKÜNÜ TİP: Bunlar çok rahat bebeklerdir, bakımları da çok kolaydır. Çok nadiren bağırır ve geceleri nerdeyse hiç uyanmadan sabaha kadar uyurlar. Gelişimleri de çok çabuk olur.

Ama bu tip bebeklerin sabıra ihtiyaçları vardır çünkü onlar her şey için kendilerine uzun zaman tanırlar. Keyif düşkünü bir bebeğiniz varsa kilo almaya yatkın bir yapısı olduğunu da kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

HASSAS TİP: Bu tür bir bebeği sürekli teselli etmek gerekir çünkü yeni olan her şeye karşı sinirli ve korkulu davranır. Sürekli hareket halindedir, çok iyi uyuyamaz ve acıktığında da sürekli ağlar. Bu bebeğin daha rahat olabilmesi için fazlasıyla sessizliğe ihtiyacı vardır. Bu nedenle bebeğinizi sık sık karnının üzerine yatırın. Bebeği hiçbir zaman hızla yattığı yerden kaldırmayın. Ve kesinlikle sürekli başka kucaktan kucağa gezmesine izin vermeyin.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir