in

Argan Yağı Saça Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gönderi paylaş:

Fas’ ta bulunan argan ağacındaki yemişlerden üretilen argan yağı, saç bakımında sıklıkla tercih edilen bir üründür. Özellikle Afrika kıtasında fazlasıyla ilgi gören bu yağ, Avrupa ülkelerinin ardından Türkiye’ de de hızla artan bir talebe sahip olmaktadır. Bu nedenle de argan yağı, saçlar için kullanılan yağlar arasından gün geçtikçe daha da popüler olmaktadır. Farklı yağlara nazaran üretim aşamalarının farklılığından dolayı, eğer ki saça argan yağı bakımı yapılmak isteniyorsa bütçeyi biraz arttırmak faydalı olacaktır. Peki, argan yağı nasıl kullanılır?

Argan yağı kullanımı

Saçlara parlaklık ve canlılık kazandıran argan yağı, aynı zamanda saç tellerinin güçlenmesi ve daha sağlıklı bir şekilde uzaması için de kullanılmaktadır. Bu yağ farklı yöntemlerden faydalanılarak saçlara uygulanabilmektedir. Saç derisinin de nemlenmesini isteyenler, saç diplerinden başlayarak uçlara kadar güzel bir şekilde avuç içine dökülen argan yağını saç tellerine yedirerek sürebilirler.

Kullanılacak olan yağ miktarı ise, saç uzunluğuna ve hacmine göre değişebilmektedir. Saç hacmi yoğun olanlar, argan yağını daha rahat sürebilmek için saçlarını tutamlara ayırabilirler. Saçlara yağın sürülme işlemi bittikten sonra, avuç içerisine az bir miktar daha yağ dökülerek saç diplerine masaj yapılabilir.

Sürülen yağın saçlar ve saç derisi tarafından iyice emilmesi için, saçlar toplandıktan sonra bir havluyla sarılabilir. Bu şekilde bir süre saçlar bekletilebilir. Ancak önemli olan ne kadar bekletilebileceğidir. Eğer ki bu uygulamayı yapan kişinin fazla vakti yoksa 1 ya da 2 saat bekledikten sonra günlük kullanılan şampuanla saçlar yıkanabilir.

Fakat yok, bu şekilde gece uyuyabilirim ve sabah banyo yaparım diyenler varsa, o zaman gece boyunca saçların bekletilmesi daha iyi nemlenmesini sağlayacaktır. Argan yağının bir diğer kullanım şekli ise, banyoda yıkanma esnasında saçlar şampuanlandıktan sonra argan yağı sürülerek durulanmasıdır.

Farklı saç tiplerinde argan yağı nasıl kullanılır?

Her saç tipi için argan yağıyla bakım yapılabilir. Ancak kullanım miktarı ya da şekli değişkenlik gösterebilir. Örneğin; ince saç tellerine sahip olan bir kişi, saçlarının orta kısmından aşağı doğru argan yağını sürmelidir. Böylece saçların hacim kaybının önüne geçilmiş olunur. Kıvırcık ya da kalın telli saçları olanlar, tüm saça rahatlıkla uygulayabilirler. Ayrıca saç uçları çabuk kırılan ve kuruyanlar varsa, akşamları saç uçlarına bir miktar argan yağı sürebilirler.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir