in

Anne ve Bebeğin İlk Buluşması, Bebeğinizle Tanışıyorsunuz

Gönderi paylaş:

Tebrikler taze anne! Apansız gelen sabah bulantıları, yersiz bastıran tuvalet ziyaretleri ve sabahları enerjik bir şekilde seni uyandıran küçük tekmelemeler bitti. Üzülmen gerekmiyor bu harika varlıkla, bebeğinle tanıştın artık. Nihayet uzun süredir beklediğin yavrunu kucağına aldın.

Hayatındaki en özel zamanlarından biri bebeğinle deneyimlediğin bu anlar. Bebeğini en iyi şekilde taşıdın. Peki, anne-bebek maceran bitti mi? Tabii ki hayır. Bu süreçte yapacağın çok şey var unutma annelik asla bitmeyen bir meslektir. Hamilelikte olduğu gibi doğum sonrası da hiçbir detayı atlamadan her gün yeni anılar biriktiriyoruz.

Anne ve Bebeğin İlk Buluşması 

Eminim etrafınız insan cümbüşüyle doludur. Senin ailen, eşinin ailesi, sevdiklerin herkes bu mükemmel anı paylaşmak için oradadır. Mutlaka bebeğine vereceğin ilk merhabayı resmetmeyi ya da video olarak kaydetmeyi unutma olur mu? Bebeğinin ilk kez yüzüne baktığın o mükemmel anı saklamak harika bir anı olacaktır.  Tüm eş-dost kalabalığının içinde olabildiğince dikkatini bebeğine ver ve ona “merhaba” de.

Bebeğinizin yüzünü ilk gördüğünüzde

Bebeğinin doğası gereği doğduğu andan itibaren, insan yüzünü arama içgüdüsü var.  Bu sebeple anne, bebeğinle ilk tanışmanız çok özel olacaktır. Yüzünü ona yaklaştır, kokunu duyumsasın ve ona gülümseyerek “merhaba” de.

Yeni doğmuş bir bebek için dışarıdaki yaşam ona biraz zor belki ürpertici gelmiş olabilir. Onun bu zorluğunu fark edebilirseniz sanırım onun için bu süreci kolaylaştıra da bilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle bebeğiniz bir anda rahminizden bulunduğunuz odaya geldi. Bunu hayal etmeye çalışın ve çevresini olabildiğince tanıdık hale getirmeye çalışın. Bebeğiniz, 20. Haftadan beri rahminizden sizin ve eşinizin sesini dinliyor. Bu yüzden sesinizi tanıyacak ve bu yakınlık onu sakinleştirecektir. Mesela, hamileyken ona dinlettirdiğiniz belirli müziklere, seslere aşina olacaktır. Yumuşak bir şekilde ona bu müzikleri dinleterek onu sakinleştire bilirsiniz. Ayrıca kendi kokunuzu bastıracak kokulu ürünler kullanmayın, unutmayın ki anne kokusu bebek için oldukça önemlidir. Sizi kokunuzla da tanır.

Bebeğini ilk kez kucağına alan anne

Bazen anneler bebekleri için hemen güçlü bir bağ hissetmeye bilir. Bu durumda endişeye kapılmanız yersizdir. Çünkü bazı anneler bebekleri için anında bir aşk hissetmeyebilirler. Zamanla bağlantı kurarak, bebekle temas ederek, bebeğinizi tanıyarak ona olan aşkınız yavaşça büyür. Bu durum eşinizle olan ilişkinizde de benzerdir. Bazı insanlar ilk görüşte aşka inanır, bazıları birbirini iyice tanıdıktan sonra âşık olur. O yüzden hemen bir rehavete kapılmayınız. Bu süreci zamana bırakınız.

Anne- bebek ilk tanışması çok özel bir andır. Ve bu anın tadını çıkar. Bu an için 9 ay bekledin. Sen ona nasıl hasretsen o da seni öyle arzuladı. İkinizde mükemmel bir iş birliğiyle buralara kadar geldiniz. Bu kavuşmayı ikinizde hak ettiniz. Şimdi eğlence zamanı, o zaman gelsin sevinçli güzel günler.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir