in

Ailenizin Sağlığı İçin Evcil Hayvanlarınıza Dikkat

Gönderi paylaş:

Kedi ve köpek besliyorsanız bu hayvanlara bulaşacak iç ve dış parazitlere karşı önlem almalısınız. Köpeğinizi çok seviyorsunuz. Ona iyi bakıyor, besliyor ve temizliğini aksatmıyorsunuz. Kısaca onu mutlu ve sağlıklı tutmak için gereken her şeyi yerine getiriyorsunuz. Buna rağmen köpeğinizin parazitlerle enfekte olmasını önleyemiyorsanız telaşlanmayın, bu onun yaşam şekline bağlı. Köpeğinizi parkta, kırda, sokakta, ağaçlar arasında gezdirmeye çıkardığınızda iç ve dış parazitlerle karşı karşıya kalırlar. Bunlar, köpeğin ayaklarıyla yaptığı temizlik sırasında tüylere bulaşır ve yalama sırasında yutulabilirler. Dahası bunlar sizin ayakkabı ve giysileriniz ile de evinize taşınır ve köpeğinizi enfekte ederler.

Bu Parazitler, İnsanlar İçin De Tehlikelidir.

Bağırsak parazitleri köpekler ye yavrularının yanı sıra insanlar için de tehlike oluştururlar. Köpekler, ailenin bir üyesi olarak koltuklarda, banyoda ve yatak odasında ev sakinleriyle aynı mekanı paylaşırlar. İnsanların enfeksiyonu almaları genellikle parazit yumurta veya larvalarının yutulmasıyla meydana gelir. Kedi ve köpek dışkısı ile bulaşık kum havuzları ve çimenlik parklar, buralarda oynayan çocuklar için ciddi bir tehlike oluşturur.

İç Parazitler

İç parazitler şeritler, yuvarlak kurtlar, kancalı ve kamçılı kurtlar olarak sınıflanırlar. Kedi ve köpeklerde yaşayan bu iç parazitler hayvanınızın olduğu kadar sizin de sağlığımızı ciddi bir şekilde tehdit etmektedirler. Bunlar arasında Ekinokok enfeksiyonlarının özellikle akciğer, karaciğer ve beyin gibi insan vücudunun çeşitli organlarında içi sıvı dolu kistler oluşturması, Toxocara larvalarımn göz bebeğinde beyaz bir oluşum yapması, ayak tabanında larva migrans enfeksiyonları sayılabilir.

Dış Parazitler

Kedi ve köpek sahiplerinin en çok şikayetçi oldukları dış parazitlerin başında pire ve keneler geliyor. Yaz aylarında özellikle açık alanlarda, çalılıklarda ve otlar üzerinde gizlenen keneler hayvanın derisine yapışarak 1 hafta boyunca kan emer ve 3000 kadar yumurta bırakır. Tek bir kene dahi köpeklere ve hatta insanlara ciddi viral ve bakteriel hastalıkları bulaştırabilir. Keneler taşıdıkları bakterilerle(Borrelia burgdorferi) ve kan parazitleri (Babesia) ile yüksek ateşlerle seyreden önemli enfeksiyonlara yol açarlar. Bununla birlikte kenelerin insanlar ve hayvanlarda ısırdıkları yerlerde alerjik reaksiyonlar da görülebilir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir