Aile

Sosyal Medyanın Zararlarından Çocuğumuzu Nasıl Korumalıyız?

Bilgi ve görüntülerin sosyal medya yoluyla paylaşılması, birçok çocuk ve gencin günlük yaşamın bir parçasıdır. Sosyal medya, çocukların birbirleriyle iletişim kurmalarına ve gerçek zamanda ne yaptıklarını belgelemelerine ve paylaşmalarına izin verir. Sosyal medyanın ağ gücü, çocukların hiç tanışmadıkları insanlarla bağlantı kurmasına da izin verir.

Bugünün çocukları ve gençleri kişisel bilgilerini herhangi bir sosyal medya ortamında, gençken ebeveynlerinin yapabileceklerinin ötesine taşıyabilir. Ebeveynlerin, çocukların çevrimiçi ortamda güvende olmalarına yardımcı olmak için kullandıkları farklı teknolojileri öğrenmeleri önemlidir.

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya, kullanıcıların başkalarıyla etkileşime girmesine veya içerik oluşturup paylaşmasına izin veren web siteleri ve uygulamalar bütünüdür. Gençler için popüler sosyal medya platformları Snapchat, Instagram, Facebook, Twitter, YouTube ve Flickr uygulamalarıdır.

Sosyal Medyayı Kullanmanın Farklı Yolları

Çevrimiçi profiller

Çoğu sosyal medya sitesi, kullanıcıların genellikle ad, e-posta adresi, doğum tarihi, ilgi alanları ve fotoğraf içeren bir profil oluşturmasını gerektirir.

Arkadaşlık

Araca bağlı olarak, kullanıcılar sınıf arkadaşları veya aile üyeleri gibi bildikleri kişilerle arkadaş olmak için “takip et” veya “istek gönder / al” gibi yöntemlerle yeni arkadaşlar da bulabilirler.

Mesajlaşma / Sohbet

Mesaj göndermek için İnternet üzerinden veya akıllı telefonlar arasında anlık mesajlaşma yöntemidir. (örn. Facebook Messenger, iMessage, WhatsApp, Hangouts).

Duvarlar ve panolar

Sosyal medya siteleri insanların farklı yollarla mesaj göndermesine izin verir. Örneğin Facebook’ta bilgi “duvar” a aktarılır. Bir kullanıcının gizlilik ayarlarına bağlı olarak, bazı mesajlar herkese görünür durumdadır, diğerleri ise yalnızca arkadaşlar veya takipçiler tarafından görülebilir.

Fotoğraf ve video paylaşımı

Birçok sosyal paylaşım sitesi veya uygulaması, kullanıcıların fotoğraf ve video yüklemelerine veya canlı videoları paylaşmalarına olanak tanır. Bunlar ayrıca gizlilik ayarlarına bağlı olarak herkese açık veya özel olabilir.

Vloglar

“Video blogları” için kısa tanımdır, vloglar “vloggers” adı verilen kişiler tarafından düzenli olarak bir video paylaşım platformuna (YouTube gibi) gönderilir. Vloggers çevrimiçi olarak çok büyük takipler geliştirebilir.

Gruplara katılma

Birçok uygulama kullanıcıların grup oluşturmasına olanak tanır. İnsanlar bilgiye erişmek ve diğer üyelerle sohbet etmek için “katıl”, “beğen” veya “takip et” şeklinde gruplara üye olabilir.

Oyun oynamak

Çocuklar ve gençler, yalnız veya arkadaşlarıyla oyun oynamak için çevrimiçi siteleri ziyaret eder. Bazı uygulamalar ücretsiz çevrimiçi kumar oynamayı ve çoğu ürün tanıtımını veya reklamını içerir.

Çevrimiçi buluşma

Birçok uygulama veya web sitesi yabancıların çevrimiçi veya cinsel bağlantıları çevrimiçi olarak bulmalarına yardımcı olur.

Çocuklarımı sosyal medyayı kullanarak nasıl güvende tutabilirim?

 • Çocuğunuzun kullandığı programlar ve uygulamalar hakkında bilgi edinin. Bazı sosyal medya platformlarının katılım için yaş kısıtlamaları vardır, ancak çocukların bunlardan kurtulmaları kolaydır.
 • Çocuğunuzun çevrimiçi hayatına ilgi gösterin ve sorular sorun.
 • Mümkün olduğunda, tabletleri ve bilgisayarları, çocuğunuzu kullanırken izleyebileceğiniz ortak alanlarda tutun.
 • Çevrimiçi aile korumasına sahip olun. Ebeveyn denetimleri sağlayan programlar web sitelerini engelleyebilir, zaman sınırlamaları uygulayabilir, çocuğunuzun ziyaret ettiği web sitelerini ve çevrimiçi sohbetlerini izleyebilir.
 • Çocuğunuzun çevrimiçi hesaplarını takip edin ve çevrimiçi etkinliklerini izlemelerini sağlamanız için onlara güvence verdiğini söyleyin. Bazı çocuklar veya gençler ebeveynlerinin takip etmesi için sahte bir ikinci hesap oluşturabilir.
 • Onlara çevrimiçi olarak tanıştıkları insanlar hakkında soru sorun. İlgi gösterilmesi, bu konuda konuşmaktan dolayı kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olacaktır. İnternetteki birinin olamadıkları biri gibi davranmasının kolay olduğunu açıklayın.
 • Çevrimiçi dünyadaki çevrimiçi arkadaşlıklarını korumanın önemi hakkında konuşun. Çocuğunuzun çevrimiçi bir arkadaşla şahsen tanışmak istemesi durumunda, herkese açık bir yerde ve güvenilir bir yetişkinle birlikte olması gerektiğini açıkça belirtin.
 • Çevrimiçi yayınlamalarda neyin iyi ve güvenli olduğunu veya olmadığını anlatın. Çevrimiçi mesajlar sonsuza kadar çevrimiçi kalır. Genel bir kural olarak, çocuğunuz bir ebeveyn veya öğretmenin görmesini veya okumasını istemeyeceği bir şey göndermemelidir.
 • İnsanlar, başkalarının onlar hakkında yayınladıklarını her zaman kontrol edemez. Çevrimiçi olarak bulunan bilgi ve fotoğrafların yıllar sonra tekrar açılabileceğini açıklayın.
 • Oto-düzeltmenin bazen iletişim bozukluğuna ve duygulanmaya yol açabileceğini açıklayın.

Sosyal Medyanın Zararlarından Korumak İçin Yasaklar Ne Kadar Etkili?

Sosyal Medyanın Zararlarından Korumak İçin Yasaklar Ne Kadar Etkili?
Sosyal Medyanın Zararlarından Korumak İçin Yasaklar Ne Kadar Etkili?

Kendi sosyal medya hesaplarınızda iyi davranışlar sergileyin.

Ekran (tablet, telefon, bilgisayar) zaman sınırlarını ve ekranların kullanıma uygun olduğu zaman kurallarını ayarlayın.

Çocuğunuza, teknolojisiz bir sürede neler yapılabileceğini göstermek için “teknolojinin olmadığı” anlar belirleyerek o anların değerini öğretin.

Sosyal medya heyecan verici olabilir, ancak eğlence olarak düşünülmelidir. Çocuğunuza, hiçbir mesajın o kadar önemli olmadığını, zamanını onlar için harcamaması gerektiğini, ya da mesajların sadece sanaldan ibaret olduğunu anlatın.

Bazı çocukların çevrimiçi arkadaşlarıyla “izleri” olduğunu unutmayın; bu da günlük olarak bir çizgi devam etmeleri için mesaj gönderdikleri anlamına gelir. Akıllı telefon veya sosyal medya ayrıcalıklarını kaybetmek, “çizgilerini” koruyamazlarsa stres ve endişeyi tetikleyebilir.

Çevrimiçi gizlilik hakkında ne bilmeliyim?

Çoğu sosyal medya web sitesinin gizlilik politikaları ve ayarları vardır, ancak hepsi birbirinden farklıdır. Bazı siteler tamamen kamusaldır, yani herkes istediği her şeyi okuyabilir veya görebilir. Diğer siteler, bilgilerinize kimin erişimi olduğunu kontrol etmenizi sağlar.

Aşağıdaki öneriler sizin ve çocuklarınızız çevrimiçi gizliliklerinizi korumanıza yardımcı olacaktır:

 • Herhangi bir kişisel bilgiyi paylaşmadan önce bir web sitesinin gizlilik politikasını okuyun.
 • İstediğinizden daha fazla bilgi paylaşmadığından emin olmak için çocuğunuzun gizlilik politikası ayarlarını kontrol edin (örneğin, onun doğum tarihi veya yeri).
 • GPS özellikli bir akıllı telefon veya tablet kullanıyorlarsa, “geotags” ile durum güncellemeleri, fotoğraflar ve videolar yayınlayabilirler. Coğrafi etiketler, fotoğrafınızın çekildiği yerin tam konumunu paylaşır. Bunların cihazlarda kapalı olduğundan emin olun.
 • Mümkünse çocuğunuzu, gerçek bir isim yerine çevrimiçi bir takma ad kullanmaya teşvik edin.
 • Çocuğunuzun her hesap parolasını korumasını sağlayın ve sık sık parolalarını değiştirmesini sağlayın.
 • Çocuğunuza, arkadaşlarıyla bile parola paylaşmamalarını hatırlatın.
 • Çocuğunuz, gerçek hayatta bilmediği kişilerin arkadaşlık taleplerini kabul etmemeli (veya aktif olarak bağlantı kurmamalıdır).
 • Snapchat gönderilerinin, olması gerektiği gibi geçici olmadıklarını açıklayın.
 • Arkadaşlarının da mahremiyetlerini korumaları ve saygı duymaları için onları teşvik etmesini söyleyin. Bir fotoğraf veya video gibi bir arkadaş hakkında bir şeyler göndermeden önce izin istemelidirler. Ayrıca arkadaşlarınızın onlar hakkında ne yazdıklarının farkında olmalıdırlar.

Siber zorbalık nedir?

Siber zorbalık, insanların kişisel alanlarına zorla girilmesidir. Çoğu çevrimiçi sosyal etkileşim olumlu olsa da bazı insanlar teknolojiyi başkalarını korkutmak ve taciz etmek için kullanır.

Siber zorbalık birçok şekilde olabilir: e-posta üzerinden ortalama mesajlar göndererek veya Facebook gibi bir uygulamada herkese açık olarak göndererek, fotoğraf ve videoları izinsiz olarak paylaşarak veya bir grup sohbetinden birisini dışlayarak.

Çocuklarınızla sanal zorbalık hakkında konuşun. Çok ciddi değilse, ilk başta görmezden gelmelerini önerin. Eğer durmazsa, şiddet veya cinsel olarak açıksa saldırıyorsa veya çocuğunuz korkarsa, sizinle veya başka bir yetişkinle konuşmaya teşvik edin.

Çocuğunuza Cinsellik Hakkında Ne Bildiğini Sorun

Cinselliğin tehlikeleri hakkında konuşun. Çevrimiçi yayınlanan sözlerin ve fotoğrafların kolayca başkalarıyla paylaşılabileceğini ona hatırlatın.

Onlara hiçbir şeyin çevrimiçi olarak gerçekten silinmediğini hatırlatın. Arkadaşlar, düşmanlar, ebeveynler, öğretmenler, antrenörler, yabancılar ve potansiyel işverenler geçmiş mesajları bulabilirler.

Çoğu sosyal medya arkadaşlık sitesi (Tinder, Grindr, Bumble gibi) 18 yaşından büyükler için olmasına rağmen, birçok genç onları biliyor ve kullanıyor. Çevrimiçi arkadaşlık hizmetleri, kullanıcıların bir profil oluşturmasına ve kişisel bilgileri ve fotoğrafları yüklemesine olanak tanır. Kullanıcılar başkaları tarafından uygunsuz fotoğrafları paylaşmaları için teşvik edilebilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu