Aile

Sağlıklı Aile Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı aile, sorun çözmeye odaklı, iletişim becerileri güçlü ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir aile tipidir. Sağlıklı bir aileye sahipseniz sorunlar kolaylıkla çözülür ve sağlıksız ailelerde ki gibi olaylar bir kaosa dönüşmeden halledilir.

Bunun yanı sıra ailede ne kadar sevgi, saygı, ilgi, iletişim becerisi ve kişilik uyumu olsa da zaman zaman çatışmaların yaşanması oldukça normaldir. Çünkü; yaşanan bu çatışmalar farklılıkların dile getirildiğini gösterir.

Sağlıklı bir aileniz varsa konuşulması gereken hiçbir konu paspas altına itilmez, her daim gündeme gelir. Biriktirilmiş ve sanki sorun yokmuş gibi davranışlar sergileyen aileler ise sağlıklı bir iletişime sahip değildir. Örtbas edilen bu problemler zamanla psikolojik ve bedensel sorunlara yol açmaktadır.

Çözülemeyen sorunlar, içe atılan ve paylaşılmayan problemler zamanla takıntı hastalığı olarak bilinen obsesif kompulsif bozukluğu, sinirlilik, kalitesiz uyku, dolaşım sorunları ve depresif kişiliğe neden olabilir.

Sağlıklı Aile İçin Anne, Baba ve Çocuk

Sağlıklı Aile İçin Anne, Baba ve Çocuk
Sağlıklı Aile İçin Anne, Baba ve Çocuk

Çocuklar anne ve babanın birbiri ile olan ilişkisini sürekli gözlemler. Olumlu ya da olumsuz tüm hallerini izleyerek onlardan etkilenirler. Anne ve babanın birbirlerine karşı sevgi duyması ve olumlu davranışlar sergilemesi onları mutlu ederken, olumsuz ve kötü bir ilişki çocukları mutsuzluğa iter.

Sağlıklı bir ailede korku kültürü hakim değildir. Aksine gelişim odaklı ve her bireyin ayrı ayrı sevgi, saygı gördüğü bir ortam vardır.

Sağlıklı aile ortamı denildiğinde her bireyin kendi isteğine göre hareket ettiği akla gelmemelidir. Tam tersi herkes kendi sınırlarını ve sorumluluklarını bilerek hareket etmelidir.

Sağlıklı ailede her şeye ve her isteğe izin verilmez. Aile içinde ki sorumluluklara, sınırlara ve kurallara göre birlikte karar verilir. Bu kararlara ise ayrıcalıksız olarak herkes uymak durumundadır.

Sınır ve sorumlulukları bilen çocuklar bir taraftan özgürleşirken bir taraftan da gelişirler. Çocuk hem ailesine tabidir hem de özgürleştiği alanlarda belirli sınırlar çerçevesinde hareket eder.

Sağlıklı aile ortamında yetişen çocuklar toplum kurallarına aykırı davranmaz, alkol, sigara, uyuşturucu gibi madde bağımlılığına eğilimleri yok denecek kadar az olur. Çünkü; sağlıklı bir aile ortamında bu tip alışkanlıklar ile var olamayacağını bilir. Bu düşünce biçiminde ki bir çocukta; ailesinden uzaklaşmasına sebep olacak ve kendisine olan saygısını yitirecek yollara başvurmaz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu