Aile

Mutlu Bir Evliliğin Sırları Nelerdir?

Çevremizde çok uyumlu çiftlermiş gibi görünen evliliklerin bitimi bizi hayrete düşürür. İstatistiklere göre, boşanmalar gün geçtikçe artıyor. Böylece dışarıdan mükemmel bir evlilikmiş gibi görünen birçok evliliğin aslında pek sağlam temellere dayanmadığı ortaya çıkıyor. Bütün bunları duyunca akla ister istemez “Günümüzün insanları artık evliliklerini yürütemiyor mu?” sorusu geliyor.

Uzmanlara göre bu sorunun cevabı, günümüz insanlarının evliliklerini yürütebildikleri şeklinde. Birçok çift iyi günde olduğu gibi kötü günde de bir arada kalmayı ve birbirine destek olmayı başarabilmektedir. Evliliklerinin üstünden yıllar geçse de bir birlerine duydukları aşk daha da çoğalmaktadır. Fakat bunu başarmak gerçekten güçtür ve çaba gerektirir. Bu çaba tek taraflı olmamalıdır. Tarafların ikisi de evliliklerini yürütmek ve birbirlerine duydukları aşkı taze tutmak için özen göstermeye gönüllü olmalıdır.

Evlilikte sabır ve istek en önemli unsurlardır

Günümüzdeki evliliklerin krize girmesinin nedeni olarak, evliliğe henüz başlarken olaya kuşkuyla yaklaşılması ve en küçük uyuşmazlıkta hemen ayrılmaya kalkışılması gösterilmektedir. Tarafların dayanma istekleri ve sabırları yoktur. Evliliğe deneme amaçlı ve “Evliliğimiz yürümezse boşanırız” fikriyle başlanılıyor.

Toplum artık tüketim toplumu olduğu için, elektrikli ev aletlerinde yaptığımız gibi en ufak bir aksaklıkta, bozulanı onarmaya çalışmak yerine onu atmayı yeğliyoruz. Evliliklerimizde de aynı tavrı sergilemeye devam ediyoruz. Burada da en ufak bir pürüzde hemen kolaya kaçıyoruz. Yapılan bir araştırmada durumun hiç de göründüğü gibi acı olmadığı ortaya çıkıyor. Araştırmacılar, 25 yıldan fazla evli çiftlere uzun süreli evliliklerinin sırrını ve evlilikleri süresince başlarından geçen olumlu, olumsuz olayları sordular. Çıkan sonuç şaşırtıcı olduğu kadar umutlandırıcıydı.

Evlilikte mutluluğun tarifi nasıl olmalıdır?

Anketi cevaplandıran çiftlerin yüzde 70’i evliliklerinden memnun, yüzde 20 kadar çift de çok memnun ve mutluydu. Bu çiftlere bunca yıla rağmen mutlu kalmayı nasıl başardıkları sorulduğunda ise, cevapları birbirine çok yakın çıktı. Diğer evli çiftlere ise evlilikten ne bekledikleri sorulduğunda, kadınlar ve erkekler birbirlerinden farklı yanıtlar verdiler. Kadınlar daha çok eşlerinin duyarlı olmasına, karşılıklı konuşmaya, huzurlu bir aile atmosferine ve en önemlisi şefkate, erkekler ise ilk sırada cinsel uyuma ve arzularının gerçekleştirilmesine sonra da şefkat, sabır ve anlayışa önem veriyorlar.

Genel olarak bakıldığında erkekler kadınlara oranla evliliklerinden daha fazla memnun. Kadınlar ise eşlerine, kendilerine gösterildiğinden daha fazla ilgi gösterdikleri ve destek çıktıkları duygusu içindeler. Problemleri daha kolay çözüp daha pratik sonuçlar üretebiliyorlar. Bunun tersi olarak erkekler de mümkün olduğu kadar problemlerden uzak durmayı tercih ediyorlar.

Mutlu bir evliliğin sırrı

Uzmanlar, evlilikte karşılıklı konuşmanın ve birbirine vakit ayırmanın çok önemli olduğunu söylüyorlar. Fakat birçok çift henüz karşılıklı konuşmanın önemini kavrayabilmiş değildir. İyi bir evliliği yürütebilmek için birbirleriyle konuşmayı öğrenmeleri gerekir. Özellikle genç çiftlerin ilişkilerinden çok büyük beklentileri var. Bu tip büyük beklentiler ilişkileri kötü yönde etkiler.

Kişi eşinin beklentisini bilmeden, o beklentiye uygun hareket edemeyebilir. Bu nedenle daha önce de belirtildiği gibi karşılıklı konuşmak beklentilerini karşı tarafa iletmek için çok önemlidir. Bunların dışında her tür yeniliğin – pozitif anlamda bile olsa- krizlere sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır. Örneğin aileye bir çocuğun katılması veya meslek değiştirmek bile krizlere neden olabilir. Bir evliliğin devamını sağlayabilmek için en önemli unsur ortaya çıkan krizlerin birlikte üstesinden gelmektir. Çift eğer bunu başarırsa, ödülü ömür boyu süren mutlu bir evlilik olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu