Aile

Kocamı Anlamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Erkekler genellikle olaylar karşısında verdikleri tepkilerle eşlerini çileden çıkarırlar. “Eşim ilişkimizden çok az keyif alıyor… Ve ben de… Ben de aramızdaki ilişkiden memnun değilim. Sanki onunla ayrı frekanslarda seyrediyoruz…” Bu düşünceler bazı kadınlar için oldukça tanıdıktırlar. Kadın konuşmak, duygularını yaşamak ister, erkek ise olaylar karşısında ruhsuz, realist ve vurdumduymaz davranır. Dolayısıyla kadın kırılır, incinir, erkek bunun nedenini anlayamaz.

Uzmanlar kadın ve erkeğin farklı sinyaller gönderip, farklı sinyaller aldıklarını söylüyorlar. Onlara göre erkekler daha gerçekçi, kadınlar ise daha duygusal. Uzmanlar kadın ile erkek arasındaki farkları da 4 ana örnekle açıklıyorlar:

Olaylara adaptasyon: Kadın hastadır, hem de oldukça ağır hastadır. Kocası hastalığıyla ilgili bilgileri doktorlara sorar, tip kitaplarını karıştırır, tedavi olanaklarını araştırır. Oysa kadın kendini yalnız hisseder. Onun istediği tek bir şey vardır; eşinin de kendisiyle aynı duyguları paylaşması, endişe duyması, üzgün olması.

Amaca adaptasyon: Çocuklar büyükannelerinin yanındadır ve rahat rahat alışveriş yapacak kadar çok zaman vardır. Kadının amacı eşiyle baş başa hoş saatler geçirmektir; birlikte vitrinlere bakmak, bir yerde oturup sakince kahve içmek ister. Ancak kocası eşinin yavaş hareket etmesinden sıkılır ve sinirlenmeye başlar. Hatta bu durumu eşine de yansıtır. O bir an önce alışveriş listesindekileri satın almak ve eve dönmek istiyordur. Kadın hayal kırıklığı yaşar. Acaba alışveriş sorumluluğu baş başa geçirilebilecek birkaç saatten daha mı önemlidir?

Sonuca adaptasyon: Oğullarının anaokulunda sorunları vardır. Kadın eşiyle bu konu hakkında konuşmak ister. Ancak daha konuşmanın başlangıcında erkek bu tür sorunların konuşarak halledilemeyeceğini, hemen bir çözüm yolu bulunması gerektiğini söyler. Kadın eşinin önerdiği birkaç fikri beğense bile hayal kırıklığı yaşar. Çünkü eşi onun anlattıklarıyla ilgilenmemiş, onun endişelerini paylaşmamıştır. Eşi için önemli olan sadece bir an önce bu sorundan kurtulmak, buna bir çözüm yolu bulmaktır.

Başarıya adaptasyon: Bir bisiklet gezisi. Hem de alışılmadık bir biçimde; yani çocuklar olmadan, baş başa… Ancak erkek maratonda yarışırcasına hızlı pedal çevirmektedir. Kadın gittikçe sinirlenir ve dayanamaz: “Bundan keyif almak için mi bir geziye çıktık, yoksa bir rekor mu kırmaya çalışıyorsun?” Kadın belki de hiç farkında olmadan gerçeklere yaklaşmıştır. Çünkü kocası gerçekten de her konuda başarılı olduğunu ispatlamak istiyordur, dolayısıyla küçük bir rekor kırması onun için sakin bir gezintiden daha keyif vericidir.

İki insan ve arada kocaman farklar

Tam bir uyum yerine yaşanan bu uyumsuzluğun nedenleri neler olabilir? Kadın ve erkek arasındaki davranış farklılıkları yetiştirilme tarzından kaynaklanabileceği gibi genetik olarak da görülebilir. Kadının annelik ve korunmaya muhtaçlık rolleri, erkeğin ise fethedici, güçlü, avcı rolleri daha taş devrindeyken şekillenmeye başlamıştır. Ve bu şekillenmeler zamanla genetik bir özellik olarak geçiş göstermiştir. “Aradaki duvar aşılmaz değildir” diyor uzmanlar ve kadınlara şu önerilerde bulunuyorlar:

Öncelikle kadın ve erkeğin farklı olduğunu kabullenmelisiniz. Eşinizden kadınsı davranışları, kadınsı düşünce özelliklerini bekleyemezsiniz.

Eşinizi kendi istekleriniz doğrultusunda yönlendirmeye çalışmalısınız. Örneğin sizi dinlemediğini hissettiğinizde ona “Beni dinler misin?” demekten çekinmeyin. Onu kendi frekansınıza çekmeye çalışın.

Eşinizin belli periyotlarla erkek arkadaşlarıyla görüşmesini engellemeye çalışmayın. Siz de hemcinslerinizle vakit geçirmekten hoşlanmıyor musunuz? Böylece o erkek arkadaşlarıyla futbol üzerine, politika üzerine konuşacak ve sizinle geçirdiği vakitlerde bu konulara değinmek istemeyecektir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu