Aile

İyi Birer Anne-Baba Olmanın 10 Basit Yolu

Daha iyi birer anne – baba olmayı kim düşlemez ki? Hiç kuşku yok, herkes çocuklarıyla mükemmel bir iletişim sağlamanın, onlarla arkadaş olabilmenin hayalini kuruyor. Bunu başarmak için bir pedagog gibi davranmaya da ihtiyacınız yok. Bütün anne ve babaların kolayca uygulayabileceği 10 basit yöntemle, çok daha iyi birer ebeveyn olmanın keyfini sürebilirsiniz. İnanın çocuklarınız size bayılacak!

  1. Çocuğunuzu Nazik Davranışlarını Övün

Oğlunuz parkta oynarken kendinden küçük bir çocuğun salıncağa binmesine yardım etti ya da kızınız size kendi hazırladığı kırmızı kalplerle süslü bir kartı armağan olarak verdi. 0 halde hemen ona bu davranışı önemsediğinizi gösterin ve

Niçin böyle davranmalısınız?

 Onun minik jestlerini fark etmeniz ve övmeniz, sadece kendi kişiliğinin güçlenmesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda başkalarına karşı kendini daha iyi hissetmesini de sağlıyor. Ayrıca sizin bu şekilde davranmanız sayesinde, çocuğunuz başkalarının davranışlarını önemsemeyi öğreniyor.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

Çocuğunuza, bu jestini fark ettiğinizi göstermek için en mutlu yüz ifadenizi takınmak zorunda değilsiniz. Sadece “Bu davranışın gerçekten çok güzeldi” diyerek dikkatinizi başka Jöne çevirebilirsiniz.

  1. Çocuğunuzla Gereksiz Tartışmaya Girmeyin 

Yemekten hemen önce çikolatalı kek yemek isteyen 4 yaşındaki kızınızı uyarmaktan vazgeçin. İnanın ki, bu fikrin doğru olmadığını ona anlatmanız çok ama çok zor.

Niçin böyle davranmalısınız?

Onun üstüne üstüne gitmeniz hem gereksiz bir tartışma ortamı yaratabilir, hem de çocuğunuzu üzebilir. Ayrıca, sözünüzü dinlemediği için kendinizi etkisiz hissedebilirsiniz.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

Tartışmaya başlayacağınızı hissettiğiniz zaman bulunduğunuz yeri değiştirin. Marketteyseniz farklı bir reyona gidin, evdeyseniz bulunduğunuz odayı değiştirin. Kendinizi sakinleştirebilmek için bazı metotlar geliştirin.

  1. Uyumadan Önce Ona Hikayeler Okuyun 

Çocuğunuzun yanına uzanarak, ona en sevdiği kitabı ya da kitabın bir bölümünü okuyun. Çocuklara yönelik hikayeleri okumak canınızı sıkıyorsa, her ikinizin de sevebileceği kitapları tercih edin.

Niçin böyle davranmalısınız?

Öyküler dolaylı yollardan da olsa çocuğunuza hayatı anlatıyor. Ayrıca yüksek sesle okunan kitapların çocukların konuşmasına katkılar sağladığı, onların heyecanını azalttığı araştırmacılar tarafından kabul ediliyor.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli? 

Kendinize bir zaman çizelgesi hazırlayarak, haftada 1 ya da 2 kere ona kitap okuyun. Sadece birkaç gece televizyon seyretmekten ya da telefonda konuşmaktan vazgeçerek, onun gelişimine katkıda bulunmak elinizde.

  1. Haltada Bir Kez Bile Olsa Aktivitede Bulunun 

Lunaparka, sinemaya gitmek, top oynamak, arka bahçede barbekü partisi vermek gibi birçok aktivite, hem aile bağlarınızı güçlendirir, hem de çocuğunuzun kişiliğini olumlu yönde etkiler.

Niçin böyle davranmalısınız?

Pek çoğumuzun haftalık programının çok yoğun olduğu bilinen bir gerçek. Ancak, her şeye karşın çocuğunuza zaman ayırmanız onun kişiliği ve geleceği için gerekli.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

Onunla birlikte vakit geçirmek için, sadece hafta sonunda bütün günü kapsayan bir aktivitede bulunmanız şart -değil. Eğer zamanınız kısıtlı ise, onu okuldan almaya gidin ya da işten döndüğünüzde birlikte maç yapın. Süresi az bile olsa çocuğunuz sizinle bir şeyler paylaşmaktan mutlu olacaktır, bundan emin olun.

5. Varlığınızı Hissettirin

Ona sarılın. Saçlarını okşayın, Onu kollarınızın arasına alın. Size belki komik gelebilir ama çocuğunuza fiziksel olarak varlığınızı hissettirmeniz, onun açısından oldukça önemli. En yoğun olduğunuz zamanlarda, konuşacak kadar bile vaktiniz olmadığında, ona şöyle bir sarılın. Bakışlarındaki mutluluğu göreceksiniz.

Niçin böyle davranmalısınız?

Düşünceleri açıklamanın, duyguları kelimeler ile ifade etmenin iletişim açısından ne kadar önemli olduğunu hepimiz çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Ancak, dokunmanın sağladığı yararları daima göz ardı ediyoruz. Oysaki, sevgiyi göstermenin en iyi yoludur, dokunmak. Okula bırakırken onu öpmeniz, “tüm bir gün boyunca sizden bir parçanın sizinle olması” anlamına geliyor, bunu unutmayın.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

“Bugün ona olan sevgimi hissettirebildim mi?” sorusunu kendinize sorun. Onun sarılmaktan mı, saçlarının okşanmasından mı yoksa başka bir şeyden mi daha çok hoşlandığını kavramaya çalışın.

  1. En Kötüsünü Değil, En İyisini Hayal Edin

Anne ve babaların, çocuklarıyla ilgili endişeleri hiçbir zaman bitmez, bunu biliyoruz. Ancak, oğlunuz parkta yalnız oynamayı tercih ediyor diye asla arkadaşı olmayacak gibi bir düşünceye de kapılmayın.

Niçin böyle davranmalısınız?

Ne kadar çok negatif düşünürseniz, düşündükleriniz o kadar çok başınıza geliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Kızınız ne zaman arkadaşlarıyla oynamaya gitse, sürekli olarak “Dikkatli ol” demekten vazgeçin. Bunun yerine “İyi eğlenceler” dileyin.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

Öncelikle her şeyi dert edinmekten vazgeçin. Kendi kendine oyun oynadığı zaman “Çocuğum çok içine kapanık” diye düşünmek yerine “Hayal gücü çok geniş” diye içinizden geçirin.

  1. Dünyaya Onun Gözleriyle Bakın 

Kendinizi onun yerine koyarak düşünmeye çalışın.

Niçin böyle davranmalısınız?

Çocuğunuzun bakış açısını kavramak, çocuğunuz ve sizin için müthiş bir şey! Böylece hem siz dünyaya sihirli gözlerle bakabilirsiniz, hem de çocuğunuz aynı düşünceleri paylaşmaktan mutluluk duyabilir.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

En azından arada sırada kızınız bir şeyler anlatırken, onu uyarmaktan ve ona öğretmekten vazgeçin. Aksine “Biraz daha anlat” diyerek onu destekleyin. Belki de, bu kez siz ondan bir şeyler öğreneceksiniz.

  1. Kendinize Zaman Ayırın 

Bu sözümüz özellikle annelere. Sorumluluklarınızı ara sıra başkalarına devredin ve bırakın çocuklarla babaları da ilgilensin. Belki, çok zor ama sizin de dinlenmeye ihtiyacınız var, unutmayın.

Niçin böyle davranmalısınız?

Tüm sorumlulukları siz yüklenirseniz, bir süre sonra daha sinirli bir insan olabilirsiniz. Bu nedenle üzerine titrediğiniz oğlunuzu gereksiz yere üzebilirsiniz.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

Eşinizle de konuşun ve sorumluluklarınızı paylaşın. Bazı geceler, çocukları eşiniz uyutsun ve siz televizyonda sevdiğiniz bir filmi izleyin.

  1. Daha Çok Gülümseyin

Gülümsemenin onun üzerindeki etkisine inanamayacaksınız.

Niçin böyle davranmalısınız?

 Birçok araştırma çocukların anne ve babalarını taklit ettiklerini gösteriyor. Asık suratlı bir kızınızın olmasını istemiyorsanız lütfen gülümseyin.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

“Çocuklarımın söylediği veya yaptığı bir şeye bugün güldüm mü?” sorusunu kendinize sorun. Yemekteyken ya da birlikte televizyon izlerken, ara sıra ona gülümseyerek varlığınızı hissettirin.

1 0. Birlikte Olduğunuz Her Anı Değerlendirin

Çocuğunuz bilgisayarın başında, siz televizyon izliyorsunuz, eşiniz gazete okuyor, ama hepiniz aynı odada oturuyorsunuz. Birliktesiniz ama ayrı ayrı vakit geçiriyorsunuz. Oysa herkesin evde olduğu böyle bir saati daha iyi değerlendirmek gerekmez mi?

Niçin böyle davranmalısınız?

Televizyon izlemekten, birlikte itfaiyecilik oynamaya kadar birçok aktivite, çocukların mutluluğu açısından önemli. İnanın onlarla birlikte geçirilen her an, sizi de mutlu edecek.

Bu, nasıl gerçekleştirilmeli?

Pazar sabahları çocuklarınızı yatağınıza çağırın ve birlikte günün keyfini çıkarın ya da akşamları yemek biter bitmez sofrayı toplamaya girişmeyin ve masa başı sohbetinin keyfini çıkarın.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu