Aile

İlk Bebek İlk Heyecan ve Endişeler

Çocuksuz bir aileye, ilk kez bir çocuk katılacağı zaman çiftlerin yaşamlarında büyük bir değişiklik olur. Çiftlerin yaşantılarına bir bebek katıldığında, bazıları bu yeni sorumluk karşısında neler hissettiklerini sorulduğunda birçok farklı yanıtlar alınır.

Uzmanlar, çiftlerin bebek sahibi olduklarında neler yaptıklarını, ne gibi problemler yaşadıklarını, neler hissettiklerini araştırdı. Bu araştırmada 130 çifte, dokuz ay boyunca, düzenli aralıklarla anket yapıldı. Araştırmanın sonucunda, ailelerin değişime daha gebelik döneminde başladıkları ortaya çıktı. Örneğin ilk bebeklerini bekleyen kadınlar, işle ilgili planlarını değiştirmeleri gerektiğini biliyor. Anketi yanıtlayan kadınların yüzde 23’ü gebeliklerinin iş hayatlarını olumsuz etkilediğini söylüyor. Neredeyse her beş erkekten biri de bebeğin kariyerlerine sekte vurmasından korkuyor.

Araştırmadan Çıkan Örnek Olgular

İlk çiftimiz yeni evli; 25 yaşındaki Sibel hamile kalınca üniversite eğitimine ara vermek zorunda kalmış. Ayrıca part – time çalıştığı işini de bırakmış. Aileye katılacak olan yeni birey için, bir oda, bir mutfaktan oluşan eski evlerinden taşınıp, biraz daha büyük yeni bir eve geçmişler. Ailenin geçimini şu anda Sibel’in kocası Şahan (35) üstlenmiş. Şahan grafikerlik yapıyor ve aslında bebek sahibi olmak istemediğini, fakat bebekleri olacağını öğrendiğinde çok sevindiğini anlatıyor. Ve gelecekle ilgili herhangi bir kaygısı olmadığını da ekliyor.

Araştırmaya katılan çiftlerin bir kısmında yeni aile yaşantılarıyla ilgili endişeli düşünceleri olduğu görüldü. Gebeliğin son döneminde ise bu endişelerin yerini sevincin aldığı gözlendi. Bu pozitif değişim araştırmaya katılan çiftlerin büyük bir kısmında görüldü. Fakat ikinci çocuklarını bekleyen ailelerde biraz daha şüpheci yaklaşım söz konusuydu.

Araştırmaya katılan ailelerden ikincisi yukarıda sözü geçen endişeli yaklaşıma bir örnek. Ayşe (35), ikinci kez hamile kaldıktan sonra iki çocukla nasıl geçineceklerini düşündüğünü söylüyor. İlk çocuğu iki yaşında olduğu için, özellikle ilk yıl çok zorlanacağının farkında.

Ayşe şu anda sekiz aylık hamile ve eşinin ev işlerinde ona destek olmasını istiyor. Oysa eşi çalıştığı için kendisine pek destek olamıyor. İkinci bebek doğduğunda Ayşe’nin işi daha da zorlaşacak. Oysa ikisinin de ortak bir istekleri var; hayatı mümkün olduğu kadar zorlaştırmamak ve rahat bir yaşam sürmek. İki çocukla bu nasıl olur? İşte kendileri de bu konuda biraz endişeli.

Gebeliğin değişik ailelerde yarattığı etkiler

Bu iki aile örneği ile bir gebeliğin aileler üstünde ne kadar farklı etkiler yapabildiği ortaya çıkıyor. Bu etki yaşananın kaçıncı gebelik olduğuna da bağlıdır. İlk defa doğum yapacak anneler genellikle tamamen bebeğe konsantre olurken, ikinci kez hamile olan anneler daha çok gelecek olan bebekle birlikte ne gibi kısıtlamalar, yaşantılarında nasıl değişiklikler olacağı endişesini yaşarlar. İlk defa baba olacak veya ikinci defa baba olacaklarda da durum pek farklı değil. İlk defa baba olacak olanlar daha çok bebeğin gelişine sevinirken, ikinci defa baba olacaklar ise daha çok geçim derdine düşer. Bir çocukları olan çiftler, annenin gebelik döneminde daha çok büyük çocukla ilgilenirler. Onu gelecek olan bebeğe hazırlarlar.

Araştırmacı ekip için gebelikte sağlık problemleri ve doğumdan korku da önem taşıyor. Gebe kadınların tipik problemlerinden biri de mide bulantıları, yorgunluk ve sırt ağrılarıdır. Burada ilginç olan ise; bu şikayetlerin gebe kadının yaşı ve yaptığı doğum sayısı ile bağlantılı olmasıdır.

Aynı durum doğum korkusu için de geçerlidir. Birçok erkek eşlerine yeterince yardımcı olamamaktan korkar. Psikologlar, erkeklerin doğuma girmelerinin sadece kendi isteklerinden kaynaklanmadığı, eşlerinin bunu onlardan beklediği düşüncesini taşıdıklarını belirtiyor.

Bebek dünyaya geldiğinde ise babalar bebekle mümkün olduğu kadar ilgileniyor. Eşleriyle birlikte bebeği büyütmek istiyorlar. Günümüzün erkekleri artık babalarından daha farklı olmak istiyor. Çocuklarıyla ilgilenmek, onlarla oynamak ve mümkün olduğu kadar yakın olmayı tercih ediyorlar.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu