Aile

Evlilikte Mükemmel Cinsel İlişki İçin İletişim Çok Önemli

Evlilikte cinsel ilişki hiç kimsenin konuşmadığı ancak her erkek ve kadın için büyük öneme sahip bir konudur. Tutun ki, bir cinsel sorununuz var. Bu durumda susmanız hiçbir işe yaramaz. Ama konuşarak didiklemeniz de bir sonuç vermez. Peki, böyle hassas bir konuda nasıl konuşmak gerekir? Her konuda derinlemesine konuşmak mümkündür. Cinsellik konusunda da bütün büyü kaybolana kadar konuşulabilir. Fakat bunun kişileri ortak bir noktaya getireceği kuşkuludur.

İlişkilerde konuşmaların hüsranla sonuçlanmasının iki sebebi vardır: Ya aşk ve cinsellik üzerine söylenen kelimeler yüzüncü kez tekrarlandığı için tartışmalara yol açar, ya da arzular talep formuna dönüşür ve tadı kaçar. Tabii böyle bir girişimin sadece öfke ve hayal kırıklığıyla sonlanması da kaçınılmaz olur.

Cinsel İlişkiniz Üzerine Konuşabilmek

Peki o halde konuşmak için nasıl bir yöntem kullanılmalı? Çünkü ilişkilerde cinsellik konularında konuşmak her iki taraf için de çok kolay değildir. Ama konuşmadan da olmaz. Özellikle ortada bazı beklentiler veya sorunlar varsa. Aksi halde eşler birbirinden ne beklediğini bilemez. Ortada yaşanan yoğun bir aşk olsa da, kimse kimsenin isteklerini gözlerinden okuyamaz.

Konuşmak, sadece kişinin istek ve düşüncelerini karşı tarafa açmıyor, aynı zamanda kendisinin de bazı özelliklerini daha iyi keşfetme imkanı veriyor. Buradan hareket edersek; kendilerini ifade edemeyen çiftlerin, birbirlerinin özelliklerini de bilmediğini söyleyebiliriz.

Cinsellik üzerine konuşmaktan çekinen kişilerin bu konularda partnerleriyle cinsellik ve erotizmle ilgili akla ne gelirse konuşulmalıdır. Yaşanılanlar, erotik bulunan olaylar veya cinselliğin kişi için ne anlama geldiği gibi konular dile dökülmeli. Böyle bir konuşma bir çeşit terapi etkisi yaratır. Bir kişi konuşmaya başladığı an, çiftler birbirlerini son cümleye kadar dinlemeli. Eğer konuşma esnasında biri tarafından eleştiri gelmez, kesilmez, düzeltilmez veya kelimeler çekinilmeden ifade edilirse, düşünce akımı kesintiye uğramadan devam edebilir ve çok içten bir ortam oluşur. Başlangıçta birçok sözcüğü kullanmak zor gelse de, baskı olmadığı için zamanla konuşma akıcılık kazanır. Böyle konuşmalarda konuların sürekli cinsellik ve erotizm üzerine olması gerekmez. Çok genel ve güncel konularda konuşmak da kişiler arasındaki mesafeyi yakınlaştırır ve duyguları birleştirir. Üstelik bütün bu sohbetlerden cinsel yaşam kazançlı çıkar.

 Ortak yapılan bütün konuşmalar kişilerde afrodizyak etkisi yapıyor. Çünkü bu yolla kişi ruhunu aralıyor…” diye yazıyor yazar. Peki neden?

Çünkü ona göre cinselliğin üç beceriyle bağlantısı var: Güvenme becerisi, kişiler arasındaki farklılıkları olduğu gibi kabul etme becerisi ve kişinin hem kendine hem de partnerine karşı rahat davranma becerisi.

Cinsel İlişkide Gerçeklerle Yüzleşin

Aslında bütün bunlar teorik açıdan oldukça mantıklı geliyor. Fakat gerçekte her şeyin bu kadar kolay olduğunu söyleyebilir miyiz? Özellikle ilişkilerde cinsel beklentiler üzerine konuşmak genellikle korkuyla gizlenirken. Konuşmalar bizi partnerin hem çok istediğimiz, hem de korktuğumuz gerçekleriyle karşı karşıya bırakabiliyor.

Eşinin tüm yönlerini iyi bilen bir kişi anık kendince onu ‘güzel düşünemiyor. Böyle bir durumda ya eşin aslında hiç de düşünüldüğü kadar hatalı veya olumsuz olmadığı anlaşılıyor ve sonunda suçlanacak kişi de kalmıyor, ya da tam tersi oluyor ve neden hala beraberliğin devam ettiği sorgulanmaya başlıyor. Bütün bunlar da elbette çelişkilerin oluşmasını beraberinde getiriyor. Peki ama, eğer karşınızdaki kişiye açık olamıyorsanız, onun sizi anlamasını nasıl beklersiniz? İsteklerde ve hislerde çelişki olmamalı.

Birçok kadın cinsellikte nelerden zevk aldığını eşlerinin kendiliğinden anlamalarını bekler. Ve çoğunlukla erkek kadının istediği şekilde onu tatmin etmeye çalıştığı zaman da bundan rahatsızlık duyarlar. Çünkü bu yolla erkeğin belli bir programa göre davrandığı hissine kapılırlar. Tabii hu da istekler üzerine açık bir dille konuşmanın çelişkisini ortaya koyar.

Aslında bütün bunlar bu şekilde gelişmek zorunda değildir. Eğer kadın isteklerinin arkasında durur ve içindeki gerginliği ya da emin olamama duygusunu bir kenara atarsa, her şey daha kolay olur.

Genelde cinsel konularda konuşmalar sorunlar yaşandığı zaman yapılır. Kadın böyle bir konuşmada isteklerini açıklığa kavuşturduktan sonra içinde yaşadığı kaygı ve çelişkileri de anlatmalı. Eşinden ancak bu şekilde rahatlatıcı bir yaklaşım görebilir.

Ayrıca unutmamak gerekir ki; erkekler kadınların cinsel yönden tatmin ve mutlu olmaları için her türlü değişikliklere açık olurlar. Çünkü onlara göre eşlerinin cinsel açıdan tatmin olamaması korkunç bir düşüncedir.

Cinsel İlişkide Baskıya Yer Yok.

İyi bir konuşma yapmak için mümkün olduğunca eleştirici ve baskıcı bir yaklaşımdan kaçınmak gerekir. Ayrıca konuşmanın yapılacağı ortam da iyi seçilmeli. Bunun için yatak odası çok yanlış bir mekandır. Özellikle sevişme öncesi veya sonrası da konuşmak da hedefi tamamen saptırabilir. Eğer beraberlikte bazı değişiklikler isteniyorsa, yatak odası konuşmanın bütün sihrini bozar.

Ayrıca konuşma esnasında, önceden belirlenmiş amaçlar da olmamalı. Çünkü değişimler, birbirini iyi tanıyan bir çift arasında kendiliğinden oluşur. Unutmamak gerekir ki,  zor olan çözüm değil, isteklerin masaya konmasıdır. Eğer konuşarak bir yere varmak isteniyorsa, karşı tarafa kurallar koymaktan ve onu eleştiri bombasına tutmaktan vazgeçmek en doğru olanıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu