Aile

Evlilikte Kavga Çıkmıyorsa Evliliğiniz Tehlikede Olabilir

Eşlerin birbirleriyle iyi anlaşmaları kuşkusuz çok güzel bir olaydır. Ama evlilikte fazla huzur da bazen tehlikeli olabilir. Bu yüzden arada sırada tartışma da iletişim açısından faydalıdır. Bütün insanlar kavga etmekten kaçmaktan yanadır. Yapılan bir araştırmaya göre, soru yöneltilen çiftlerin yüzde 12”si birbirleriyle kavga etmediklerini ifade etmişlerdir. Çiftlerin çoğu, ideal bir evliliği birlikte hissetme ve eşiyle birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak olarak nitelendiriyorlar. Fakat aile danışmanları bu konuda farklı düşünüyorlar. Onlara göre eşler birbirlerine bu şekilde davranarak birbirlerini kandırıyorlar. Tabii ki evliliklerde bol şefkate yer vardır, özellikle de evliliğin ilk zamanlarında, kadının konuşmaları erkeğin kulağına müzik sesi gibi gelir.

Sinirlendiğiniz Zaman Bu Duygunuzu Bastırmayın

Psikologlara göre, eşlerin birbirlerine kızmadıkları hiçbir evlilik yoktur. Şefkate ihtiyacı olan kişiler evdeki huzursuzluğu göstermemeye çalışırlar. Ama bu durum çoğu zaman problem yaratır. Eğer insanlar bir şekilde sinirlerini bastırmaya çalışırlarsa, mutlaka başka bir yerden patlak verirler. Örneğin, yoğun baş ağrısı çekerler, cinsel isteksizlik hissederler ve çok yemek yemeye veya aşırı çalışmaya başlarlar. Bazı kişiler en ufak bir kavgadan sonra hemen ayrılma kararına varırlar. İnsanların kavga ederken hissettikleri, onların çocukluk dönemi ve eşiyle ilgili yaptığı tecrübelere bağlıdır.

Bazı kişiler kavga etme konusunda kabiliyetsizdirler, çünkü onlar küçüklüklerinde kavga etmenin tehlikeli olduğunu ve bunun sonucunda cezalandırılacaklarını öğrenmişlerdir. Anne – babalar özellikle kızlarının kavgalı ortamlardan uzak durmalarım isterler, çünkü evde huzurlu bir ortamın oluşması daha çok kadınlara bağlıdır. Erkeklerin çok sinirlendikleri zaman masaya yumruk indirdikleri söylenir, bu doğru değildir. Gerçi erkekler çok çabuk sinirlenirler, ama eşleri onlara bunun sebebini sordukları zaman, kaçamak cevaplar verip okudukları gazetenin arkasına saklanmayı tercih ederler.

Ailede Fazla Huzur Tehlikelidir

Uzmanlara göre, günümüzün çiftleri şefkate daha çok önem veriyor. Bu günümüz şartlarından ileri geliyor olsa gerek. Kavga etmek gerçek anlamda güç ister. Gereksiz sürtüşmeler olmasa, birlikte yaşamak daha kolay ve ekonomik olacaktır. Mutlaka ki, kavgasız ortamlar huzur vericidir. Ama aşırı huzurun da bir bedeli vardır. Gerçeği söylemek gerekirse, evliliği tehdit eden unsurlar fikir ayrılıkları, özgür olma isteği ve kişisel sorunlar değildir. Asıl evliliği tehdit eden unsur fazla sakinlik ve huzurdur, çünkü huzurlu ortamlara her zaman güvenilmez.

Kavga edilen ortamlarda çoğu zaman yüzeysel bir gerginlik sezilir. Kadın, eşine kızdığını göstermek için kapıyı biraz daha sert kapatır. Erkek ise hiçbir yorum yapmaz, sadece televizyonun sesini daha çok açar, çünkü eşinin bundan hoşlanmadığını bilir. Eşlerin birbirlerini bu derece iğnelemeleri tehlikelidir. Bir gün bir an gelir ve her iki taraf da patlar.

 Eşlerin hiçbir şekilde kavga etmemeleri veya tartışmamaları da en sonunda monotonluğa yol açar. Çünkü aşın duygularım bastırmayı veya onları benimsememeyi öğrenen çiftler, günün birinde birbirlerinden sıkılmaya başlarlar ve bu durum onların cinsel hayatını da etkiler. Eşiyle arasındaki ilişkiyi canlı tutmak isteyen kişiler, fazla şefkat idealine veda etmek zorundadırlar. Her ikisi de ayrı kişiliklere sahip olduklarını ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu bilmelidirler. Ve şu da unutmamalıdırlar ki, eşler birbirlerinden farklı oldukları zaman birbirlerinin ilgisini çekerler, eğer her zaman aynı düşünüp, aynı şekilde hissederlerse, bunun hiç ilgi çekici bir yanı kalmaz.

Aile İçinde İyi yada Kötü Kavga

Bir çift olmak, bir şeyler paylaşmak ve karşısındaki kişiyle anlaşmak demektir. Eğer çiftler birbirlerini anlamayı ve desteklemeyi öğrenemezlerse, ikisi de ayrı ayrı dünyalarda yaşamaya başlarlar ve aradaki iletişim yok olur. Sürekli olarak benzetmeler yapmak, sürtüşmelere sebep olur. Gerçi çiçek vazosunun havada uçması çok az bir ihtimaldir, ama bir sinir anında karşındakine istenmedik sözler söylemek kaçınılmazdır.

Uzmanlar, eşlerin birbirlerine çirkin bir şekilde saldırmalarını ve kötü sözler söylemelerini “kötü kavga” olarak nitelendiriyorlar. Bu tür kavgalara yol açan sebepler, çoğu zaman sudan sebeplerdir ve her zaman aynıdır: Arabanın temizliği, erkeğin dağınık olması ve televizyon programı konuşundaki kararsızlık sudan sebepler olarak gösterilebilir. Kötü kavgalar olarak nitelendirilen kavgalarda, eşler birbirlerini en hassas noktalarından vurmaya çalışırlar. Saldırıların hedefi bellidir ve sonunda her iki taraf da üzüntüden kahrolur. Bu tür kavgaların ardında çoğu zaman birbirinin huyunu benimseyememek yatar. Bazı kişiler evliliklerinin 15. yılında bile eşini bir takım huylarından vazgeçirmeye çalışırlar. Eşler birbirlerinin huylarım kabullenmeye çalışmalıdırlar.

Herkes farklı zevklere sahiptir, önemli olan karşılıklı bu zevklere saygı göstermektir. Ancak karşısındakinin huyunu değiştiremeyeceğinin bilincine varan bir kişi “iyi kavga” etme yeteneğine sahiptir. İyi Kavga’nın asıl amacı, kişinin kızgınlığını giderebilmesidir. İyi kavga yanlış anlaşılan bir durumu değiştirir, kişinin kendisini değil. İkili ilişkilerde sevgi ve kavgaya mutlaka yer olmalıdır. Aksi taktirde evliliklerin yürümesi zorlaşır. Evliliklerin adım adım ilerlemesi için, bazen eşler sert olmalıdırlar. Ama bazen de susup, olayları sineye çekmelidirler.

Haksızlık yapmadan, karşısındaki kişiyi kırmadan kavga etmenin mümkün olduğunun bilincine varan kişiler yeri geldiği zaman kavga etmekten kaçınmayacaklardır. Birbirini kırmadan kavga etmenin yararı vardır, çünkü böyle kavgaların sonunda barışma fasılları da güzel ve romantik olur. Bir evliliğin büyük bir ayrılıkla sonuçlanmasını önlemek için birçok küçük ayrılıklara ihtiyacı vardır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu