Aile

Evlilikte İstemeden Sekse “Evet” Demek

Sadece karşı taraf istiyor diye, cinsel ilişkiye girenler hem kendilerini hem de karşısındaki kişiyi kandırırlar. Çünkü duygularını gizleyen kişiler ilişkilerine de zarar verirler. Kadın aşırı derecede yorgun ve uykusuzdur başucunda duran kitaptan bir kaç okuyacak hali bile yoktur. Dudaklarından zar zor bir “iyi geceler” sözcüğü dökülür. Yana doğru döner ve ışığı söndürür. Sonra.

Zaten kadın bütün gün çocuklarla uğraşmıştır. Eşi de üç saat boyunca televizyon karşısında oturup, bir programdan bir programa kanal değiştirip durmuştur, şimdi de gelmiş cinsel ilişkide bulunmak istiyor. Kadın, “Artık bugün bunun üstesinden gelemem” diye düşünür. “Cinsel ilişkiye girebilmek için uykumu almış ve havamda olmam gerekir. Hayır dersem elini çekecek ve diğer tarafa dönerek hiç konuşmadan uyuyacaktır. Ama ertesi gün mutlaka suratı asık ve morali bozuk olacaktır.

Belki de ısrar edecektir ve ertesi gün de emeline ulaşamadığı için kesinlikle çekilmez olacaktır”. Kadın, midesine krampların girdiğini hisseder. “İstemiyorum! Ama şu da bir gerçek ki, en son cinsel ilişkide bulunduğumuz gün, üç hafta öncesine dayanıyor. O bir erkek, belki de bunu istemeye hakkı var. Zaten istediği de imkansız bir şey değil.

Erkekler bir kaç defa geri çevrildikleri zaman, hemen kendilerine bir sevgili aramazlar mı?” Bu tür düşünceleri birçok kadın bilir. Ama bu kural zaten karışık olan günlük yaşamı, daha da karışık yapar. Çünkü bu gibi durumlar eşler arasında hep kavga konusu olur. Sadece kavga etmemek için de birçok kadın istemediği halde sekse “evet” derler. Bu gerçekten çok kötü bir durum mu?

İstemeden Sekse “Evet” Demek, Cinsel İsteği Yok Eder

Çiftler yüzde yüz her şeyin yolunda gittiği bir dönemi uzun evlilik hayatları boyunca zor bulurlar. Ama yine de cinselliğe “hayır” dedirtecek çok kötü bir durumla karşı karşıya kalınmaz. Çünkü birlikte geçirilecek bir kaç dakika, günün stresini üzerinizden atmaya etkili olacaktır. Eşlerden biri “Neden olmasın?” yerine “hayır” deyip, yine de cinsel ilişkiye girerse, bu durum eşlerin ilişkisine zarar verebilir.

Kadınlar, istemedikleri halde bile, sadece eşlerini çok sevdiklerini göstermek için de onunla yatarlar. Yani bir anlamda kendilerini eşlerine hediye ederler. Ama her kadın bu şekilde davranmaz, sadece düzenli bir ilişkisi olan ve eşleri için bir şeyler yapmak isteyen kadınlar, istemedikleri halde onunla birlikte olurlar.

Eğer kadınlar sadece “zorunlu” oldukları için eşleri ile cinsel ilişkiye girerlerse, ilişkilerine büyük ölçüde zarar verirler. Bu tür bir ilişki iyi gitmez ve başlamadan da bitebilir. Çünkü istemeden cinsel ilişkiye girmenin kaçınılmaz bir sonu vardır: Cinsel isteği yok eder. Zamanla her iki taraf da birbirine düşman olur. İstemeden eşiyle birlikte olan kadınlar gittikçe ilişkiden zevk almamaya ve heyecansız olmaya başlarlar.

Eşlerinin, neden durumuna saygı göstermek istemediğini bir türlü anlayamazlar. Üzerle- rinde yatan bu adamı kauçuk görmeye haşlarlar. Eğer bir insanı küçük görmeye başlarsanız, kendinizi ona tekrardan yakın hissetmeniz çok zorlaşır. Bu yüzden, bu kişiyi mümkün olduğu kadar kendinizden uzak tutmaya çalışırsınız.

Yataktaki Sorunlar, Saygının Yok Olmasına Neden Olur

Duygularını gizleyen bir kadın, körelir. Eğsini, sadece arzulayan ve hep kendini düşünen biri olarak algılamaya başlar. Her zaman ‘ ‘hayır” diyemeyen biri, gün gelir “evet” de diyemez. Çünkü kendi hislerine dikkat etmeyen bir kişi, güzel hislere giden yolu da keşfedemez. Bu durumda istemeye istemeye ilişkiye girenler, cinselliğin tadını da alamazlar.

Üstelik eşlerini de bu zevkten mahrum ederler. Çoğu erkekler eşlerinin cinsel ilişkide bulunmak istemediği zaman anlarlar, bunu hissettiklerinde de, onlar da agresif olmaya başlarlar, çünkü istenmediklerini anlarlar.

Ve bu durumda şefkatli ve dikkatli olmak onlara da zor gelir. “Eğer istemiyorsa, kendimi neden daha fazla zorlayayım?” diye düşünürler. Bunun sonucunda ise gittikçe eşler birbirinden uzaklaşır ve soğurlar. Daha kötü olan ise, hayal kırıklığı gittikçe büyür ve hissedilir olmaya başlar ve insanın gününü zehir eder.

Yatakta yaşanan tatsız durumlar karşılıklı saygının da yok olmasına sebep olur. Kendini yatakta bir kurban gibi hissedenler, hayattan da hiçbir zevk alamazlar ve karşısındaki kişinin yaptığı her hareketten rahatsız olurlar.

Onların her hareketi batmaya başlar. Bastırılmış duyguların kendine başka bir yön aradığı hissedilmeye başlar. Örneğin, eşler birbirini suçlamaya ve iğnelemeye başlarlar. Cinsel beraberlikte yaşanan hayal kırıklıkları kendini her alanda göstermeye başlar. Ev işlerinde ve çocuk eğitiminde eşler bir türlü anlaşamazlar.

Kadınlar hep başka erkeklerin de böyle olup olmadığını düşünürler ve arkadaşlarına da eşlerini şikayet etmekten geri kalmazlar. Bunun sonucunda eşlerinin kendilerini aşağılanmış hissetmelerini isterler, çünkü kadınlar da yatakta kendilerini aşağılanmış hissederler.

Seks, Evlilikteki Sorunları Çözmek İçi Kullanılmamalıdır.

 Eşini seven bir kadın “hayır” demesini bilmeli. Gerçek bir “hayır” ile kadınlar hem kendilerini, hem de aynı zamanda eşlerini koruyabilirler. İstemeden “evet” demek haksızlıktır. Hiç istemeden, sadece eşlerinin buna hakkı olduğunu düşünerek onlarla cinsel ilişkide bulunan birçok kadın var. Eşleri onları maddi açıdan destekledikleri için, ona bir şeyler borçlu olduklarını zannederek, istemeden de olsa onunla cinsel ilişkiye girerler. Bazı kadınlar ise eşleri ile sadece, eşleri kendini yatakta terkedilmiş hissetmesinler diye cinsel ilişkiye girerler. Ama bu şekilde cinselliği bir araç gibi kullanarak hiçbir yere varılmaz. Seks ile ne evdeki gergin havayı, ne de aldatma olasılığını engelleyebilirsiniz.

Kadınlar hep kendilerine eşlerinin onları neden rahat bırakmadıklarını sorarlar. Zorla gerçekleştirilen bir cinsel ilişkiden kadınlar zevk almazlar.

Kadınlar, senelerce eşlerinin artık saygı göstereceklerini bekleyecekleri yerde, onu karşılarına alarak neyi ne zaman istediklerini belirtmeli ve duygularına göre hareket etmelidirler. Kendini eşi tarafından ezdiren bir kadın, ezilmeye mahkûmdur. Bazı kadınlar kendilerini bir kurban gibi hissederek avantajlar sağlayabilecekleri düşüncesiyle, zorla da olsa senelerce eşleri ile birlikte cinsel ilişkide bulunurlar. Çünkü böylece eşlerini suçlama şansını elde ederler ve bazı şeyleri değiştirme görevi de onlara düşmez. Kurbanlar kendi ayakları üzerinde durabilecek güçte değildirler. Mutlaka birinden destek almak isterler.

Eşinin her istediğini yerine getiren bir kadın, bir gün kendisi de bir şey istediğinde eşinin kendisine kulak vermesini ister. “Hayır” diyerek, bazı kadınlar bir takım tatsızlıklara yol açacaklarını düşünürler. Eşlerinin ona bağıracaklarını, kızacaklarını, hatta terk edeceklerini düşünürler. Bu gibi durumlardan kurtulmanın tek çaresi karşılıklı uzlaşmaktır. Eşler birbirlerine karşı açık olmalıdırlar ve birbirlerine saygı göstermelidirler. Çünkü sessiz bir ilişki huzursuzluk yaratır. Kendi duygularına karşı gerçekçi bir şekilde davranmayan kadınlar, eşlerine karşı da dürüst olamazlar.

Karşılıklı Anlayış Her Şeyin Çözümüdür

Her kadın eşi ile cinsel ilişkiye girmek istemiyor diye bir şey yoktur. Hatta tam tersine birçok kadın, arzulanan kişi olmanın tadını çıkarır. Sadece eşlerinin istediği zamanda, ya da onun istediği gibi seks istemiyor olabilirler. Bu yüzden de çiftler tam olarak ne istediklerini ve ne istemediklerini birbirlerine söylemelidirler. Başından savarcasına “hayır” demek de yanlış olur, çünkü bu durum “Beni artık istemiyor” gibi yanlış anlamalara sebep olabilir.

Bazen kadınlar cinsel ilişkide bulunmak yerine, sadece şefkatli bir şekilde okşanmayı tercih ederler. Çünkü yorucu bir günün sonunda onların sevgi ve anlayışa ihtiyaçları vardır. Ama sadece dinlenmek istediği zamanlarda da, eşi tarafından saygı bekler. Çoğu zaman erkekler, eşlerinin onlarla birlikte olmadıkları zaman, artık sevilmediklerini düşünürler.

Onların yorgun olabileceği fikrini bir türlü kabullenmek istemezler. Kadın, cinsel ilişkide bulunmak istemediği zamanlarda “hayır” demek yerine, “Bunu yarına bıraksak, bugün çok yorgun ve uykusuzum” demeyi tercih etmelidir. Bu şekilde söylenen sözlere eşleri mutlaka anlayış göstereceklerdir. Sonuç olarak eşler birbirine anlayışla yaklaşmalı ve birbirlerinin isteklerine karşı saygı göstermelidirler.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu