Aile

Evlilik Krizinde Erkeklerin (Kocaların) Rolü Nedir?

Günümüzde boşanmaların büyük çoğunluğunda ilk adımı kadınlar atıyor. Yapılan anketler erkeklerin evliliklerinden memnun olduklarını gösteriyor. Ankette eşleri ise “evet memnunum, ama..” diye başlayan cümleler sarf etmişler. Uzmanlar, kadınların evlilikleri yolunda gitmediğinde tehlike sinyallerini açık açık verdiğini söylüyorlar. Buna rağmen erkekler eşleri boşanma aşamasına geldiklerinde duvara çarpmış gibi oluyorlar.

Peki, erkeklerin evlilikten beklentileri kadınlardan çok mu farklı? Yoksa kavgaları engellemek için sorunları hasıraltı etmek daha mı kolaylarına gidiyor? Uzmanlar, kadınların erkeklere oranla sorunlar karşısında daha duygusal davrandıklarını söylüyorlar. Kadınlara ve erkeklere verilen bu özellikler daha ilkokul yıllarında belli olmuyor mu?  Erkek, kızın yanına usulca yaklaşır. Önce saçını çeker, sonra da onu iter. Erkeğin bunu yapmasındaki tek amaç onu beğenmesidir. Oysa kız, sevdiği erkeğin defterine kalpler çizer ve ona bir elma hediye eder.

Aile İçindeki Beklentiler Farklı

Erkekler kadınlardan farklı düşünürler. Hayata bakışları ve beklentileri çok farklıdır. Uzmanlar duygularla ifade etmenin cinsiyete göre farklılıklar gösterdiğini söylüyorlar. Zaten bu, daha çok erken yaşlarda ortaya çıkar. Bebekler henüz bir yaşında kendilerinin ve annelerinin ayrı insanlar olduğunu far kederler. Bu tanı, erkekleri kızlardan daha çok yaralar. Kızlar annelerini taklit ederler.

Hatta henüz ergenlik çağına girdiklerine onlara karşı hafif bir kıskançlık duygusu beslerler. Bir gün onun gibi bir vücuda sahip olmanın hayalini kururlar. “Onun gibi olmak” – tüm arzulan budur. Erkek çocuk ise kendini annesinden soyutlamak zorundadır. Oysa onun annesine daha çok ihtiyacı vardır. Annesini çok seviyordur, ama ondan ayrılıp ayrı bir birey olma yolunda da adım atmayı ihmal etmez.

Artık annesinden çok babası ya da dedesi ile birlikte olmak zorundadır. Onlarla “erkek erkeğe” konuşup, balık tutmaya gider. “Sevme” fiilini çocuklukta nasıl tanıdıysak, büyüdükten sonra da aynı şekilde  devam ederiz. Bu nedenle kadınlar uyum ve birlik özlemi çekerken, erkekler ayrılmaya ve kavgalara alışkınlardır. Kadın, çocuklan, eşi, kısacası ailesi için fedakârlık eder. Onlar için kaygılanır ve onları korumaya çalışır. Yüzyıllardır değişmeyen kadın profili budur. Peki, erkek ne yapar? Erkek, kadının kendisi için kaygılandığını öğrenir. Kızlar, bu durumda annelerini taklit ederken, erkekler “dişilerin” onlara hizmet ettiğini tecrübe ederler.

 Erkek, Evde Sorun İstemiyor

 Kadınlar günümüzde iş hayatında daha çok yer alıyorlar. Ancak genel olarak erkeklere oranla daha düşük ücretle çalışırlar. Buna rağmen sadece işyerin& değil, aynı zamanda evde de çalışmak zorundalar. Tabii esin genel gelirinden hala erkek sorumlu. Son yıllarda iş hayatı iyice ağırlaşmaya başladı. Bunun sonucunda geçindiren” taraf, iş yoğunluğu dikkate alınırsa daha fazla yük altında. Bu nedenle uzmanlar, erkeklerin tüm güçlerini işe verdiklerini ve sonuç olarak evde polemiklere girmek istemediklerini söylüyorlar.

Tabii ki tüm bunlar kabul gören açıklamalardır. Ancak uzmanlar bunun “düşüncesiz” davranmak için bahane olmadığını söylüyorlar. Çünkü bir evlilik krizi için her zaman iki taraf sorumludur.

Uzmanlar kadınlara, gerçeklerle yüz yüze gelmenin bağırıp çağırmaktan daha kolay olduğunu söylüyorlar. Kadın, problemler yüzünden sürekli olarak bağırmak yerine aktif olarak sorunun üstüne giderse daha iyi bir sonuç alır. Örneğin Aysun eşi onunla yemeğe gitmek istemiyor diye kriz yaratacağına, yemeğe bir arkadaşıyla gidip iyi vakit geçir meyi denemeli. İlişkisinde bir şeyler değiştirmek isteyenler, sorunları ortaya koymalı ve isteklerde bulunmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu