Aile

Eşlerin Kavga Etmeden Tartışabilmesi İçin Öneriler

Birbirleri ile sadece söz savaşı yapan ya da susmayı tercih eden çiftler, ilişkilerini tehlikeye atar. İlişkinizi tekrardan yoluna koymak için iletişimi sağlamanız bir ön koşuldur. Bunun için eşinize daha açık sözlü; fakat kırıcı olmamayı tercih etmelisiniz.

Eşlerin tartışma esnasında kullandıkları konuşma üsluplarına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü tartışmanın amacı hiçbir zaman, karşısındakini kırmak olmamalıdır.

Sorunlarını paylaşan çiftlerin sevgileri daha güçlü olur

İlişkinin derinleşmesi için çiftlerin sorunlarını konuşarak halletmeleri gerekir. Fakat bunu yaparken tarafların kırıcı olmaları gerekmez. Çiftlerin daha iyi birer dinleyici ve konuşmacı olmaları için bazı ana kurallar vardır. Eğer tartışmalarda bu kurallara uyulmaya çalışılırsa, tartışma başarılı bir sonuca bağlanabilir. Zaten tartışmaların amacı da evliliği yıkmak değil, tam tersine yolunda gitmeyen evlilikleri tekrardan rayına oturtmaktır.

Tartışmayı kolaylaştıran dinleme yöntemleri

Aktif bir dinleyici olmak. Göz teması ve kafa sallamak ile, konuşanın gerçekten dinlendiği gösterilir. Bu da konuşanı büyük bir ölçüde rahatlatır ve onun gerçek duygularını söyleyebilmesine yardımcı olur.

İşitilen konuların toparlanması. Karşı tarafın söylediklerini tekrar etmekle, karşı tarafın doğru anlaşıldığından emin olunabilir. Tekrarlar sayesinde yanlış anlaşılmalar da en aza indirgenebilir.

Açık sorular sormak. Öğrenmek istenilen her hangi bir konu hakkında daha somut sorular yöneltilmelidir. Aksi takdirde soru yöneltilen kişi, doğrudan cevap vermeyebilir. Bu da iletişimi engeller.

Konuşmada açık sözlü olan ödüllendirilebilir. Tartışma esnasında bir konu hakkında gayet açık sözlü olmak, karşı tarafı şaşırtabilir. Buna rağmen karşı tarafın, karşısındakinin bu kadar açık sözlü olmasından dolayı mutlu olması ve bunu bir teşekkürle belli etmesi uygun olur.

Hissedilenlerin doğru bir şekilde aktarılmasına dikkat edilmelidir.

Konuşmalarda dikkat edilmesi gereken kurallar:

Konuşmalarınızın çıkış noktasını kendinizden yola çıkarak bulun. Eğer eşinize durmadan “sen bunu yaptın” şeklinde hitap ederseniz, onu suçlamış olursunuz. Bu da tartışmanın uzamasına ve eşinizin kendisini savunmaya başlamasına neden olur.

Somut olaylar hakkında konuşmaya özen gösterin. Sadece genellemeler yaparak bazı durumları savunmak veya bazı durumlar hakkında tartışmak, ne sizi ne de eşinizi bir sonuca ulaştırır. Bu durum eşinizin de soyut durumlardan yola çıkarak, suçlamalarda bulunmasına yol açar.

Konuşmanızı somut davranışlar üzerine yoğunlaştırmaya çalışın. Eşinizi sıkıcı veya işe yaramaz olarak nitelendirirseniz, onun incinmesine neden olabilirsiniz. Bu da gerçek sorunlar hakkında konuşmanızı engeller.

Konuyu saptırmamaya özen gösterin. Eski sorunları, tartışma anında tekrardan su üstüne çıkartmak, tartışmanın kavga ile sonuçlanmasına neden olur.

Aklınızdan geçenleri eşinize anlatmaya çalışın. İçinizden geçenleri ve gerçekten hissettiklerinizi söylemeniz, suçlamalardan çok daha iyi etki eder.

Bütün bu kuralların göz önünde bulundurularak konuşulması aslında güçtür. Çünkü daha ilk kelimelerden sonra çatışmalar ve suçlamalar ortaya çıkar. Bu kuralları daha iyi uygulayabilmek için, aile danışmanlarına ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle sorunlu evliliklerin kurtulmasını amaçlayan danışma kurslarına katılabilinir. Eşlerin kavga etmelerinin ilk nedenleri arasında, yeni doğmuş olan bebeklerin bakımı gelir. Kimin geceleri bebeğe bakmak için, daha sık kaltığı, genelde en büyük tartışma nedenidir. Evde bebeğe bakan ve bütün gün ev işleri ile meşgul olan kadınlar, zamanla bu durumdan sıkılabilir. Bu nedenle eşlerine, kendilerine ev işlerinde yardımcı olmadıklarını öne sürerler.

Eşler ise, para kazanmaları gerektiğini ve bu nedenle ev işlerine yardımcı olamadıklarını vurgular. Tartışmalar bu gibi durumlardan doğar ve tartışmanın bu aşamalarında yukarıda verilen kurallar göz ardı edilir. Eğer konuşmayı çiftler bir aile danışmanının yardımı ile gerçekleştiriyorlarsa, tartışmanın alevlendiği noktalarda uzmanlar müdahale eder ve ortamı yatıştırmayı sağlarlar. İlk başlarda bazı kurallar doğrultusunda konuşmak, yapay ve işe yaramıyor gibi görünebilir.

Fakat eşler zamanla, bu konuşma üslubunu benimsemeye başlarlar.

Ayrıca bu şekilde davranarak, birbirlerini dinlediklerini de fark ederler. Dinlemek ve dinlenmek, tartışmanın başarılı olmasını sağlayan en önemli etkendir. Bunun dışında kurallara uyarak, eşler birbirlerini dinlerken düşünme imkanına da sahip olurlar. Böylece daha duyarlı bir tartışma gerçekleşebilir. Aslında bu tarz bir tartışmada eşler birbirlerini daha rahat anlamaya başlarlar.

Ev işlerinden bıkmış olan kadın, tartışma sayesinde, kocasının da gün boyunca yorulduğunu ve kocasının vakti olsaydı kendisine yardım edeceğini fark edebilir. Çiftlerin birbirlerine yardımcı olmak istediklerinin farkında olmaları, fakat koşullar gereği olamadıklarını bilmeleri, birbirlerini büyük bir ölçüde rahatlatır. Tartışmaların başka bir çıkış kaynağı da boş zamanların değerlendirilmesi konusundadır. Ev kadınları genellikle bütün günlerini evde geçirirler. Bu durum onları zamanla sıkmaya başlar.

Bu nedenle boş vakitlerini daha iyi değerlendirmek isterler. Fakat bu durum ev kadınlarının istekleri doğrultusunda gelişmeyebilir. Eve yorgun gelen eş, genellikle yemekten sonra ya televizyonun karşısına kurulur ya da gazete okur. Bu da bütün gün ev işleri ve çocuklarla ilgilenen kadınları çileden çıkartır. Ev kadınları bu gibi durumlarda kendilerini boşlukta hissedebilirler. Kavgalar da bu aşamadan sonra başlar. Eve yorgun gelen eş, sadece kafasını dinlemek istemektedir. Fakat, ev kadınları bunu anlayışla karşılamayabilir; bu en sık rastlanan durumdur.

Bunun ardından suçlamalar ve bütün günün öfkeleri tek tek dışarı atılır. Bu da çiftlerin birbirlerine küsmeleriyle sonuçlanır. Aslında bu gibi durumlarda da, yukarıda belirtilen kurallara uyulması uygun olur. Çünkü çiftler, ancak bu şekilde sorunlarını anlayabilir ve çözüm üretebilirler.

Suçlamalar olmadan daha rahat konuşulur

Konuşma kurallarını uygulamak ve onlara alışmak biraz zaman alabilir. Fakat; bunların sonucunda eşler birbirlerini dinlemeyi öğrenirler. Tartışmayı gerektirecek bir başka konu ise, ilişkilerin hangi düzlemde olduğu hakkındadır. Bu tartışma daha komplikedir. Çünkü ilişkinin hangi boyutlarda olduğu, eşler için çok göreceli bir kavram olabilir.

Bu nedenle eşler bu gibi durumlarda, duygularını ifade etmede daha dikkatli ve duyarlı olmalıdırlar. Ortak noktaların tespit edilmesi, çok önemli bir aşamadır. Uzmanlar, uzun süreden beri evli olan çiftlerin, birbirlerinin daha çok olumsuz yanlarını görmeye başladıklarını söylerler. Fakat ilişkinin kurtulabilmesi için, çiftlerin olumsuz yanlarından daha çok olumlu yanlarını görmeye çalışmaları gerekir.

Ayrıca çiftlerin kendilerini yeniden anlayışla karşılamaya başlayabilmeleri de, seviyeli tartışmaların sonuçları arasında olabilir. Bunun dışında eşlerin evliliklerini kurtarabilmeleri için, yalnız kalmaya da ihtiyaçları vardır. Çocukların olmadığı bir akşam yemeği, ilişkinin düzelmesi için büyük bir etken olabilir. Ayrıca bu gibi faaliyetler, yeni atılımların da başlangıcı olabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu