in

Erkeklerde Kısırlaştırma (Vazektomi) Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Gönderi paylaş:

Vazektomi Kısırlaştırma ameliyatı olmaya karar vermek söz konusu erkek için alınması oldukça zor bir karardır. Sterilizasyon yani kısırlaştırma metotları tarihin her döneminde bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılmıştır. Ancak bu metotların çoğu kadınlar üzerinde etkili olan metotlardır. Gebelikten korunma söz konusu olduğunda erkeklerin sterilizasyonu pek akla gelmez. Daha doğrusu erkekler buna pek yanaşmazlar.

Vazektomi nedir? Nasıl yapılır?

Vazektomi; testiste üretilen spermleri sperm keselerine taşıyan kanalların kesilmesi, devamlılığın bozulması esasına dayanan bir sterilizasyon metodudur. Bu metot çok basit bir cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. İşlem lokal anestezi altında yani hastaya genel anestezi verilip uyutmadan, bayıltmadan yapılır.

vazektomi nasil yapilir
vazektomi nasil yapilir

Testis üzerindeki cilde çok küçük milimetrik bir kesi açmak suretiyle spermleri taşıyan kanal bulunur, bu kanal kesilir ve iki ayrı ucu bağlanabilir ya da yakılabilir. Ana esası onların devamlılığının bozulmasına dayalıdır. Daha sonra ise eriyen bir dikişle cilt dikişi yapılır. Dolayısıyla dikişi alma problemi de olmaz. Vazektomi ameliyatı geçiren erkek işlemden sonra 1 – 2 saat kadar dinlenir. Bundan sonra ise normal günlük yaşantısına döner, istirahate ihtiyacı olmaz. Çünkü yapılan müdahale oldukça basit bir cerrahi müdahaledir.

Vazektominin koruyuculuğu ne zaman başlar?

Erkek vazektomi ameliyatından 48 saat sonra cinsel ilişkide bulunabilir. Ancak cinsel ilişki sırasında 20 gün kadar farklı bir doğum kontrol şeklini uygulamaya devam etmek şarttır. Yani vazektomi yapıldıktan en az 20 gün sonra koruyuculuğu başlıyor diye kabul etmek gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda; 15 ilişki ya da 15 ejekulasyona kadar canlı sperme rastlandığı tespit edilmiştir. En kesini; vazektomi ameliyatından 20 gün kadar sonra yapılacak bir sperm tahliliyle canlı sperm hücresi görülmediğinin tespit edilmesidir. Böylece ömür boyu devam edecek sterilizasyon erkek tarafından sağlanmış olur.

Kısırlaştırma Ameliyatının Riskleri var mi?

Uzmanlar Vazektomi ameliyatının hijyene dikkat edilerek yapılması durumunda hiçbir riskinin olmadığını ifade ederek sözlerine şöyle devam ediyor: “Ameliyat temiz şartlarda yapıldıysa iltihap olmaz, hiçbir enfeksiyon riski yoktur. Erkeğin cinsel arzularında, cinsel gücünde hiçbir azalma olmaz. Hatta psikolojik faktörlerle gebelik oluşması korkusu da olmayacağı için insanlar daha rahat ve daha güvenli seks yaparlar. Ameliyat sonrası ağrıları olmaz. Ejekülasyonda gelen meni miktarında da azalma olmaz. Her şey normal devam eder sadece o boşalan ejekülasyonun içinde canlı sperm hücresi yoktur. Bu ameliyatta teknik olarak komplikasyon görülme ihtimali ise son derece azdır.

Vazektomi sonrası, yeniden baba olmak istenirse?

Vazektomi ile nüfus planlamasına katılma oldukça etkili ve risksiz bir yöntemdir. Ancak Uzmanlar bu ameliyata karar vermeden önce her erkeğin iyice düşünmesi gerektiğini önemle vurguluyor. Çünkü vazektomi ameliyatı geri dönüşü çok zor, hatta geriye dönüşün başarılı olma şansı çok az olan bir korunma şeklidir. Ayrıca bu geri dönüş ameliyatları mali açıdan da oldukça külfetlidir.

Dolayısıyla eşlerin ikisinin de bu ameliyatı kabul etmiş ve sonuçlarını kabullenmiş olmaları gerekir. Eşlerin ikisinin de rızası olduğu takdirde bile bu metot uygulanmadan önce çifte mutlaka danışmanlık hizmeti verilmesi gerektiğini söylüyor: “Ailenin, çok yüksek oranda geriye dönüşün olmadığını bilmesi gerekir. Vazektomi yapıldıktan sonra aile düzeni bozulabilir, boşanmalar olabilir, yeni evlenmeler olabilir. Yeni evlenmelerde, yeni oluşan bu ailenin çocuk arzusu olabilir. Dolayısıyla ameliyatın sonuçlarını çok iyi anlatmak lazım. Çünkü vazektomiyi kabul eden erkek ömür boyu steril olacağını, infertil olacağını kabul etmiş demektir.”

Vazektomi ameliyatının geri dönüşü var mı?

Evliliğin ilk yıllarından sonra eğer beklenen hamileliğin gerçekleşmediği görülürse, bu infertilitenin yüzde 30 – 35 oranında erkekteki problemlerden kaynaklandığı bir gerçektir. Dolayısıyla biz infertilite ile ilgilenen hekimler, gerek kadın doğum uzmanları, gerekse ürologlar erkeklere sperm tahlili yaptırmayı bile kabul ettirmekte zorlanıyoruz. Yani Türk erkeği, üzülerek söylüyorum, her eğitim kesiminde yaklaşık olarak eşit, problemin kendisinde olabileceğini en son kabul ediyor. O nedenle biz Türk erkeğine sperm tahlili yaptırmakta zorlanırken, Türk erkeğini kısırlaştırmakta ya da erkeğin kendi kısırlaşmasını kabul etmesinde tabii ki zorluklar yaşıyoruz. Çok genç yaşlarda vazektomiyi reddetmeye evet, ama 2 çocuğu olmuş, orta yaş grubunda bir erkeğin bu metodu kabul etmesinin bana göre bir sakıncası yok. Yani ikinci bir evlilik veya 2 çocuktan 10 sene sonra 3. bir çocuğa sahip olma arzusu yoksa çok fazla düşünmemek lazım.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.