Aile

Dengeli Aile Kavramı Geleneksel Aile Kavramını Yıkıyor

Daha önce yapılan araştırmalardan birçoğu, bekar anne ya da babaları ile birlikte yaşayan gençlerin eğitimsel olarak dezavantajda olduklarını öne sürdüler. Ancak yeni araştırmalar bunun doğru olmadığını göstermektedir. Dengeli ebeveynlerden oluşan bir aile, yalnız bir ebeveyn olsanız bile, çocuklarınızın büyümesi için en iyi yerdir. Bekar anne ve babalar genellikle, sağlıklı ve işleyen bir aile biriminin bir tür altın standartı olarak sayılan geleneksel aile ile karşılaştırılır. Ancak geleneksel aile savaş sonrası bir icadın sonucudur  ve onu çevreleyen idealizm ciddi biçimde kusurludur.

Ailelerin karmaşık ve akışkan birimler olduğu unutulmamalıdır. Yapılan yeni araştırmalar ailelerin sürekli değiştiğinin farkına varma ihtiyacının altını çizmektedir. Aile yapısını bir çeşit statik varlık olarak görmek sorunlu bir bakış açısıdır. Aile yapısının eğitim sonuçlarıyla nasıl ilişkilendirildiği ile ilgili yapılan bir araştırmada zorunlu eğitim süresinin sona ermesinden önceki son periyot olan dört yıllık süreçte 12 ile 16 yaş arası 10.000 gencin aile yapısı ve ailenin istikrarı incelenmiştir. Aile yapısında herhangi bir değişim yaşayan gençlerin eğitimlerini yarım bırakma olasılıklarının daha düşük olup olmadığını öğrenmek ise araştırmanın temel konusuydu.

Değişimin nasıl olduğu (örneğin boşanma, ayrılık vb. sebepler) önemli değildi. Önemli olan bir değişiklik olup olmadığı idi. Araştırma sonucunda dengeli aileye sahip genç bir kişinin, yalnız bir ebeveyni ile yaşayan başka genç bir kişiden daha dezavantajlı olup olmadığını öğrenmek amaçlanmıştı. Gençlerin% 13’ü, 13 ila 16 yaşları arasında aile yapılarında bir tür dengesizlik yaşadı. Bunlardan % 89’u o dönemde yalnızca tek bir değişiklik yaşamıştır.

Dengeli Aile Yapısı

Dengeli Aile Yapısı
Dengeli Aile Yapısı

Aile yapısındaki en yaygın değişiklik evli anne babanın ayrılması sonucu gençlerin bekar anne ya da bekar babasıyla yaşaması yönünde olmuştur. Araştırmalar sonucunda aile dengesizliği yaşayan gençlerin 16 yaşından sonra eğitime devam etme olasılıklarının üçte birden az olduğunu tespit edilmiş. Bu, gelir, gelirdeki değişiklikler ve önceki başarılar dahil olmak üzere temel özelliklerin mukayese edilmesinden sonraki durumdu.

Elde edilen sonuçlara göre, istikrarlı, yalnız anne ve yalnız baba ailelerindeki gençlerin eğitimlerine, evli hanelerde olduğu oranlarda devam etmeleri muhtemel. Ancak yalnız anne hanelerinin yoksulluk yaşaması daha olasıdır. Bu, eğitim için bir dezavantaj oluştursa da aile birliğini sağlamak için gerekli değildir.

Yapılan araştırmalarda gençleri, biyolojik aileleri birlikte yaşamaktan ayırmak, üvey aileleri birlikte yaşamaktan ayırmanın etkileri de araştırıldı. Örneğin, dengeli bir üvey ebeveyni olan bir ailede yaşayan genç insanların okula devam etme olasılıkları; biyolojik aileleri ile birlikte yaşayan diğer gençlere kıyasla anlamlı derecede daha azdı. Buna karşılık, evli olan biyolojik ebeveynleri ile yaşayan gençler ile birlikte yaşayan ve evlenmeyen biyolojik ebeveynleri ile yaşayanlar arasında fark bulunmuyordu.

Okulu bırakan gençler kademeli olarak eğitim sisteminden kaybolma eğilimindedir. Bu nedenle, ortaokulun bitiminden sonra eğitimlerine devam etmeme riski altında olan gençler için özel olarak tasarlanmış önleyici önlemlerin uygulanması için aileler ve okullar için birçok fırsat olduğu sonucuna varılmıştır.

Aileler ve okullar arasında etkili iletişim kanallarının sağlanması, genç bir kişinin eğitiminin tüm yönleri için hayati öneme sahiptir. Ancak, ebeveynlerinin ilişkisinin bozulmasından kaynaklı sorunlarla mücadele edebilecek genç insanlar için daha da önemlidir. Okulların ebeveynlerle ilişkiler kurması ve aileleri zor zamanlarda okulların gençleri desteklemesine izin veren bilgileri paylaşmaları için teşvik etmesi gerekir. İletişimin en önemli anahtar olduğu unutulmamalıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu