Aile

Çocukla Çocuk Olmak Çocuğunuzu Geliştirir

Anne – babaların çocuklarıyla birlikte komiklikler yapıp gülmeleri,  çocuklarını sadece eğlendirmez, aynı zamanda yaşama sevinci de kazandırır. Anne ve babalar çocuklarıyla çocuk olabilmeliler.

Salonun ortasında dört ayak üzerinde gezinmek, garip sesler çıkarmak, komik mimikler yapmak… Anne ve babalar ne kadar iyi bir eğlendirme mekanizmasına sahip olduklarını keşfettikleri zaman şaşkına dönerler. Küçük çocuklarıyla birlikte neşe içinde kendinden geçerler. Böyle cıvıl cıvıl oyunlarla anne ve babalar çocuklarına, zorlamadan ve motive ederek yararlı olurlar.

Gülmek, huzur duygusunu artırır.

Gülme becerisi kişide doğuştan var olan bir özelliktir. Henüz yeni doğmuş bir bebek refleks yoluyla gülümserken, üç aylık bir bebek bu mimikle sevincini belirtir. İlk yılın ilerleyen zamanlarında çocuklar, anne ve babalarının gıdıklamaları, şirinlikler veya oyunlar yapmaları karşısında mutluluk gülücükleri dağıtırlar. Bu tür oyunlar çocuğa, eğlendirmenin yanında iletişim becerisi, mimik ve refleks koordinasyonu öğretir.

Mizah, zekayı güçlendirir. İki yaşına girmiş çocuklar rol yapılan oyunlardan zevk almaya başlarlar. Mesela; bir kediyi işaret edip “miyav” denildiğinde veya bir kişinin kafasına şapka yerine tencere geçirdiğinde gülmeye başlarlar.

Küçüklerin belli şeylerin nasıl çalıştıklarını bilmeleri ve ters dönen nesneleri hemen fark etmeleri çok şaşırtıcı bir yetenektir. Bilinen nesneler baş aşağı yerleştirildiği zaman dikkat çeker (fıkralar da bu yöntemle oluşur). Dolayısıyla gözlüğü ters çevirmek veya bir hikayeyi tersten okumak çocuğun yaratıcılığını ve zekasını geliştirir.

Eğlence, anne – çocuk ilişiklisini derinleştirir. Bu duyguyu birçok anne mutlaka yaşamıştır; çocukla komiklikler yaparken çok içten gülme anında kişi kalbinin ısındığını ve çocukla bütünleştiğini hisseder. Böyle anlar çocukla anne arasındaki bağı da güçlendirir.

Komiklik kızgınlığı giderir. Özellikle çocukla veya başka sebeplerden dolayı çok sinirlenildiği bir zaman, kişinin yüzünü şekilden şekile sokup, komik hareketler yapması ve garip sesler çıkarması, gerginliğini atmasına yardımcı olur.

Neşeli olmak güç verir. Hayatın neşeli yanlarını erken öğrenen bir çocuk, ileriki hayatında problemlerin üstesinden daha kolay gelir. Bunun tam tersi de geçerlidir; içindeki çocuk tarafını daha sık açığa çıkaran bir kişi, karşılaştığı stresin ve güçlüklerin üstesinden daha kolay gelir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu