Aile

Çocuğunuzla Oyun Oynamanın Onun Gelişimine Önemli Katkısı Vardır

İki yaşındaki çocuklar artık yavaş yavaş büyümeye başlar. Bu yaştakiler pantolonlarını kendileri giyebilir, televizyon kanallarını tek başına değiştirebilir, yemek yerken tabağındaki domates sosunu her yere bulaştırabilirler. Bağımsız olma dürtüsüne rağmen ilgiye, sıcaklığa ve korunmaya ihtiyaçları vardır.

Çocuklar aileleri tarafından sevilmenin ve okşanmanın, onlarla birlikte oynamanın tadını çıkarırlar. Anne babalarının onları gıdıklamaları, onlarla boğuşmaları hoşlarına gider. Uzmanlar bu tip oyunların çocuğun özgüveni ve cesareti için çok önemli olduğunu vurguluyor. Anne babalar bu nedenle çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmeli ve birlikte oyunlar oynamalıdır. Günlük hayatta çocukla oyun oynamak için birçok fırsat vardır.

Çocuğa banyo yaptırırken, onu yatağa yatırırken ya da çocuk salonda oyun oynarken onunla hoşça vakit geçirilebilir. Böyle anlarda onunla çok kolay ilişki kurabilirsiniz. Çünkü çocuğunuzla birlikte olmanız, onu okşamanız ve ona dokunmanız onunla aranızda sıcak bir bağın oluşmasına neden olur. Aynı şey biz yetişkinler için de geçerlidir. Örneğin kuaförümüze hiç kimseye anlatmaya cesaret edemediğimiz sırlarımızı anlatırız. Çocuklar için bedensel temas çok daha önemlidir. Çünkü onlar çevrelerinde olup bitenleri sadece akıllarıyla değil, tüm vücutlarıyla algılayıp, işlerler.

Çocuk oyunlarla bedenini tanımayı öğrenir

Babasıyla güreşen ya da annesiyle atçılık oynayan bir çocuk, ailesinin onu ne kadar çok sevdiğini, ona ne kadar değer verdiğini hissederek mutlu olur. Kendisini ailesinin yanında mutlu ve huzurlu hisseden çocuk beden açısından olduğu kadar ruhsal açıdan da sağlıklıdır.

Anne ve babasıyla oyunlar oynayan, hoşça vakit geçiren çocuk sevildiğini bilir ve kendisiyle barışık olmayı öğrenir. Edindiği özgüven sayesinde kendisini rahat hisseder ve isteklerini dile getirmeyi öğrenir. Çocuklarıyla ilgilenen ve oyunlar oynayan anne babalar onlara tensel yakınlıkla beraber kendi kendilerini keşfetme olanağı da verir.

Değişik oyunlar sayesinde uzuvlarını öğrenir.

Çocuğun ilk iki yıl içindeki hisleri daha geneldir. Yani her tür ağrısı için “karnim ağrıyor” terimini kullanır. Fakat zamanla hisleri gelişir ve daha çok ayrıntıları algılamaya başlar. Örneğin, dirseğinin daha çok gıdıklandığını anlar, parmak uçlarının hassas olduğu gibi ince ayrıntıları da zamanla öğrenir. Ayrıca kıvraklığının farkına vararak gücünü ölçer. Denediği her yeni hareketle kendine olan güveni artar ve yeni denemeler için cesaretlenir. Aynı zamanda anne babalara da çocuklarını daha yakından tanıma imkanı doğar.

Çocuklarıyla birlikte oynayan anne babalar, onun fiziksel yeteneklerini de takip edebilir. Dolayısıyla çocuğun yaptığı her yeni deneme karşısında, ona bir şey olacağı kaygısıyla karşı çıkmazlar, çocukta yeteneklerini geliştirmeye devam edebilir. Fakat anne babaların unutmamaları gereken çok önemli bir nokta vardır. O da çocuğa aşırı derecede sevgi, ilgi göstermenin hiç de doğru olmadığı konusudur. Çünkü aşırı ilgi karşısında çocuk bunalır ve doğal gelişimini devam ettirmesi zorlaşır.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu