Aile

Çalışan Anneler Ne Kadar Mutlu?

Aynı zamanda iş ve aile sahibi olmak isteyen kadınlar, bunun bedelini bazen çok ağır ödüyorlar. Kimi kadınlar bunu severek yapıyor, kimi ise zorunlu oldukları için bu kadar sıkıntıya katlanıyor. günümüz kadınları, uğruna yüz yıllardır savaşılanı elde etmeyi başardılar: Güç. Kadınlar, artık nasıl bir hayat yaşayacaklarına kendileri karar verebiliyorlar. Bunun için de yüksek öğrenim görüyor ve meslek hayatlarında zoru başarıyorlar. Bu da onlara maddi özgürlük sağlıyor.

Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar anne adayı kadınlar, mesleklerini bir çırpıda bırakıyorlardı. Günümüzde ise kadın anne olduktan sonra karar verme aşamasına gelebiliyor: Ailem mi, işim mi, yoksa ailem ve işim bir arada mı? Sadece çok az anne ne istediğini biliyor. Bunlardan bir tanesi de Pelin. Pelin 30 yaşında ve muhabirlik yapıyor, ayrıca 4 yaşında bir oğlu var. Pelin: “Muhabirlik benim çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir meslekti”, diye anlatıyor. Bu nedenle Çağrı’nın doğumundan kısa bir süre sonra çalışmaya başlamış.

Bebeğe ilk zamanlar anneannesi bakmış. Şimdi ise Çağrı anaokuluna gidiyor. Pelin çalışmanın bedelini çok ağır ödüyor. Kocasıyla hafta sonları görüşebildiği için bütün işleri o yürütüyor. Sonuç olarak, Pelin sürekli zamanla yarışıyor. Bir taraftan iş toplantılarına koşuştururken, diğer taraftan anaokulunun çıkışına yetişmek zorunda kalıyor.

Arkadaşlarıyla buluşup bir yerlere gitmek mi? Bu zaten imkansız gibi bir şey. Pelin: “İşler pürüzsüz olduğu sürece strese dayanabiliyorum. Ama en ufak bir sorun olduğu anda, bütün programım alt üst oluyor”, diye açıklıyor. Böyle anlarda Pelin’in oğluna karşı duyduğu vicdan azabı kabarıyor. Çünkü oğlu ona sürekli sitemlerde bulunuyor.

Part – time bile çözüm değil mi?

Ayrıca part – time çalışan kadınlar da yeterince stres yaşıyor. Aynur bunu kendi tecrübelerinden biliyor. Aynur 40 yaşında ve bir kolejde pedagog olarak çalışıyor. 6 ve 9 yaşlarında iki kızı var. Haftada 6 saat çalışıyor. Ama bunun yanında ders programları hazırlaması da gerekiyor. Ayrıca okul saatleri dışında da anne ve babalarla özel görüşmeleri oluyor. Eşi Aynur’a elinden geldiğince destek olmaya çalışıyor. Ama ev işlerinin organizasyonunu Aynur kendi yapıyor. Aynur yine de diğer kadınlara oranla şanslı, çünkü diğerleri eşlerinden destek görmüyor. 19 – 49 yaşları arasındaki erkeklerin yüzde 60’ı kadınların yerinin evi ve ev işlerinin kadın işi olduğu düşüncesindeler.

Ne yazık ki devlet de çalışan kadınlara yardım elini uzatmıyor. Tüm gün eğitim veren okulların sayısı çok az. Anaokulları her çevrede çok sayıda var, fakat devlet tarafından açılan anaokulları yok denecek kadar az. Bu nedenle birçok çalışan anne eviyle, mesleğini bir arada yürütebilmek için çok fazla enerji harcamak zorunda kalıyor.

Kadının bu enerjiyi sağlamak için neden çalıştığını bilmesi gerekiyor (tabii eğer seçme hakkı varsa); örneğin, insanlar tarafından dikkate alınmak için, ev ortamından kurtulmak için, maddi bağımsızlık için, yeteneklerini kullanmak için gibi. Diğer önemli bir soru da; “Amacıma başka yollarla da ulaşabilir miyim?” oluyor. Yapılan araştırmalara göre, meslek hayatı kadınların beklentilerini karşılayamıyor. Bu nedenle kadının mutluluğu başka şeylerde araması gerekli olabiliyor.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu