Aile

Boşanmış Ailelerde Babanın Çocuğa Sınırsız İzin Vermesi

Eski eşiniz çocuk yetiştirme konusunda sizden farklı davranırsa ne yapmanız gerekir? Önce ciddi olarak bir düşünün: Babanın izin verdiği şeyler zararsız mi, yoksa onun yetiştirme tarzı ciddi olarak çocuğa zarar veriyor mu? Boşanmış ailelerde babaların, çocuklarına sınırsız televizyon seyretmeleri ve kötü beslenmeleri konusunda izin vermeleri bütün anneleri çileden çıkarıyor.

Ama babam buna izin veriyor…” Mehtap ne zaman bu sözleri duysa, tüyleri diken diken oluyor. Bir de bu sözlere oğlunun suçlayıcı ses tonu ve kırgın bakışları eklendiğinde, Mehtap iyice bir çıkmazın içine giriyor. Böyle bir durumda Mehtap’ın yapmak istediği tek şey telefona sarılarak eski eşini aramak ve ona bağırmak oluyor: “Eski eşimin, oğlumuz Hakan’ın her şeyi yapmasına izin vermesi beni çileden çıkarıyor. Henüz 4 yaşındaki oğlumuzun akşamları 2 saat televizyon seyretmesine ve bu esnada da hamburger yemesine ve kola içmesine izin veriyor. Ayrıca akşamları Kaan’ın dişlerini fırçalamadan yatmasına da göz yumuyor. Çıldırmamak işten değil.” Boşanmış eşlerin çocuk yetiştirme konusundaki kurallarının birbirinden farklı olması, en anlayışlı ailelerde bile probleme dönüşebilir. Boşandıktan sonra da dost kalabilen ve birbirine anlayış gösteren eşler maalesef pek azdır.

Ufak tefek şeylere göz yumun

Çocuğunuz problem çıkarmadan ufak tefek farklılıkların üstesinden gelebilir. Ne de olsa büyükanne ve büyükbabanın evindeki veya anaokulundaki kurallar da evdekinden çok farklıdır. Hatta bu tür farklılıkları öğrenmek ve kabullenmek çocuk gelişimi açısından çok önemlidir. Eğer baba çocuğunu şımartıyorsa, çocuğun yanında babasını azarlamayın. Aksi takdirde çocuğunuz sadakatini kaybedebilir. Ayrıca fikrinizi eski eşinizden saklamak zorunda da değilsiniz. Eşinizle bunları açık açık konuşun.

Çocuğunuzla arkadaş olmayı deneyin

Konuya açıklık getirin. Tolerans sınırları içerisinde çocuk, annenin izin verdiği ve vermediği şeylerin babanınkilerle de bağlantılı olduğunu bilmeli. Eğer çocuğunuz sizi aldatmaya ve eşinizle karşı karşıya getirmeye çalışırsa, onu frenlemeniz gerekir. Örneğin çocuğunuzla şöyle bir konuşma yapabilirsiniz: “Babanın buna izin vermesine anlayış gösteriyorum, fakat seninle ikimizin arasındaki anlaşmalar daha farklı ve bu anlaşmalara uymanı istiyorum.”

Olumlu fikirleri kabul edin. Eski eşinizin davranışlarını teşvik olarak kabul edin ve çocuğunuzu biraz olsun şımartın. Örneğin çocuğunuzu gezmeye veya sinemaya götürebilirsiniz. Ya da arada bir onu kucağınıza alarak onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Bu tür davranışlar ikinize de iyi gelecek ve sizi birbirinize daha çok yakınlaştıracaktır.

Yaşça biraz daha büyük olan çocuklarla bazı şeyleri birlikte konuşmak ve beraberce çözümler aramak daha mantıklıdır: Çocuk en çok neyi ve nasıl değiştirmek ister? Konu ister banyo yapmak, ister oda toplamak, isterse uyku saatleri olsun, hiç fark etmez. Çoğu zaman her iki tarafı da memnun edecek yeni kararlar alınabilir. Yaşça daha küçük olan çocuklarda, her durumda annenin koyduğu kurallar geçerli olmalıdır.

Ciddi bir durum halinde yüzleşmekten kaçınmayın

 Babanın yoğun hoşgörüsüne karşı fazla toleranslı davranmak her zaman mümkün olamayabilir, hatta bu tolerans bazen zarar verebilir. Örneğin çocuğun gece yanlarına kadar oturup korku filmi seyretmesi veya saatlerce gözetim altında bulunmadan kendi kendine kalması, hoşgörüye sığabilecek bir şey değildir. Eğer eski eşiniz bu tür davranışlarda bulunuyorsa, onunla yüzleşmekten kaçınmayın. Onunla oturup konuşun ve olayları birlikte çözümlemeye çalışın:

Doğru konuyu bulun

Eski eşinizin dikkatini sorumluluklarına çekin. Davranışlarının yaratabileceği sonuçları gözler önüne serin. Bu esnada kesinlikle bağırmayın ve tatlı dilli olmaya çalışın. Kendisinin çocuğunuz için ne kadar önemli olduğunu ve çocuğunuzun onu kendine örnek aldığını eşinize anlatmaya çalışın.

Mantıklı çözümler bulmaya çalışın.

Eğer eski eşiniz konuşmalarınızı dikkate almazsa, kendinize destek arayın. Belki bir avukata başvurabilirsiniz. Böylece babanın çocuğu ile görüşme süresine bir kısıtlama getirilebilir. Tabii buna en son çare olarak başvurun, çünkü bu tür bir davranış atılması çok zor bir adımdır. Bu şekilde eşinizi yaralayabilirsiniz ve şunu da unutmayın ki, bu durumdan hem boşanmış olan eşiniz, hem de çocuğunuz kötü etkilenebilir.

Boşanmış Çiftlere Altın Kurallar

Boşanma, çocukların zeka gelişimini de, seksüel ve kişilik gelişimini de etkiler, fakat boşanma kaçınılmazsa çocukların bundan en az yarayla kurtulabilmeleri için anne – babaların yapabilecekleri çok şey vardır.

Her şeyden önce anne-babalar, boşanmanın çocukları için olduğu kadar, kendileri için de zor olduğunu unutmamalı ve özveri adına kendilerine haksızlık etmemeliler. Geçmiş asla geri döndürülemez ve kendilerini ne kadar çabuk toparlarlarsa, çocuklarına da o kadar çok yararlı olabilirler. Unutmamalı ki, anne-babalar boşanmayı ne kadar kabullenirlerse, çocuklar da o kadar kolay kabullenir.

Eşler çocukları kesinlikle birbirlerine karşı kullanmamalıdır; çocuk hiçbir şekilde taraf tutmak ve yeni düzenlemelerle ilgili kararlar vermek zorunda bırakılmamalıdır. Çocuğunuzu asla böyle bir sorumluluğun altında ezmeyin. Yeni yaşam biçiminizle ilgili kararlar alırken, çocuğunuzun fikrini ve onayını alın ama bunu anne-baba ve çocuğun bir arada olduğu, uygar bir ortamda yapın. Çekirdek ailenin içine asla başkalarını sokmayın.

Çocuklar boşanmadan sonra normalde olduklarından daha alıngan ve hassas olabildikleri gibi, saldırgan ve hırçın da olabilirler. Anne-baba bu durumda ne yapacaklarına birlikte karar vermeli ve çocuğun yanında onun bu durumundan birbirlerine söz etmemeliler.

Çocuklar her iki eşle de sürekli ve düzenli olarak görüşmelidir. Görüşme bir sebeple iptal ediliyorsa, çocuk bunun gerekçesini bilmeli ve o günün yerine başka bir gün birlikte olmak için beraberce karar verilmelidir.

Çocukla ilgili her konuda eşler birbiriyle çelişen davranışlarda bulunmamaya gayret göstermelidir. Bu yüzden, anne – baba uygarca oturup belli prensipler üzerine tartışmalı ve ortak bir yol izlemelidirler.

Bazı anne – babalar boşanmadan sonra çocukları ile kurdukları ilişkiyi değiştirirler. Daha katı kuralcı ya da daha hoşgörülü bir tutum sergilemeye başlarlar. Aslında her ikisine de gerek yoktur. Daha önce çocuğunuzun kola içmesine izin vermediyseniz, boşandıktan sonra da vermemelisiniz.

Çocuklar boşanmadan dolayı kendilerini suçlayabilirler.

Bu yüzden boşanma sebebinin çocukla ilgisinin olmadığı, bunun anne ile babanın arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığı anlatılmalıdır.

Boşanma sonrası en az bir yıl anne de, baba da başka biriyle yasal ya da yasal olmayan bir ilişkiye girmemelidir. Böyle bir ilişki varsa bile, bunu bilmesi gereken son kişi çocuk olmalıdır. Anne ya da babadan ayrılma zaten yeterince zor başa çıkılabilecek bir durumdur, bir de 4.-5. şahısların varlığını kabullenme zorunluluğu çocuğu iyice yıkabilir.

Boşanma sonrası çocuklar, daha önce yaşadıkları ortamdan ayrılmamalıdır. İnsanın yaşadığı ortamı değiştirmesi de stres yaratır. Bu yüzden, ailenin oturduğu ev çocuklarla kalan eşe devredilmelidir.

Boşanma sırasında çocuklar mahkeme, eşya dağılımı, para pazarlığı gibi konularda haberdar edilmemelidir. Çocuklar hiçbir şeyi unutmazlar ve hataları kolay kolay affetmezler.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu