Aile

Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri

Aynı yetişkinler gibi, çocuklar da birbirinden çok farklı özellikler taşırlar. Bazıları yaşadıkları olayların üstesinden çok kolay gelirken, diğerleri daha sorunlu davranışlar ortaya koyabilir. Örneğin, anne babanın ayrılması durumunda da aynı farklı durumlar gözlenebilir.

Boşanan veya ayrılan ailenin bir çocuğu olaylara çok olgun veya sakin yaklaşırken, diğeri daha sorunlu özellikler gösterebilir. Bunun yanlış olduğunu düşünmek veya buna eleştirel yaklaşmak yerine, çocuğa sorunlarını çözmesi için destek olmak gerekir. Ayrılık ya da boşanmalarda çocukların neler yaşayabileceklerini, anne babaların onlara nasıl destek olabileceklerini ve nerelerden yardım alabileceklerini anlatıyor.

Boşanmaya Çocuklar Nasıl Tepki Verirler?

Ayrılık veya boşanma yaşayan ailelerde, çocukların hissettiklerinin doğru veya yanlış olduğunu nitelendirmek uygun olmaz. Çocukların boşanmaya karşı verdikleri tepkiler yaşlarına, cinsiyetlerine, duygusal güçlerine ve ailelerinden aldıkları desteğe bağlı olarak farklılık gösterir.

Çoğu çocuk anne babasının boşanmasını kabul etmekte zorlanır. Bu anlamda çocuklara, kafalarının karışmasının veya sinirlenmelerinin normal olduğunu söylemek, onlara yardım etmenin bir yoludur. Yani, çocukların duygularını açıkça konuşabilmeleri için onları yüreklendirmek gerekir.

Yaş gruplarına göre çocukların boşanma veya ayrılığa karşı verdikleri doğal tepkiler aşağıda belirtiliyor. Bu tepkiler aşırıya kaçtığında veya çocuğun sağlıklı yaşantısını etkilemeye başladığında, bir çocuk doktoruna başvurmak en doğru davranış olur.

3 yaşın altındaki çocuklar:

 • Kederli görünebilir,
 • Başka insanlardan korkabilir,
 • Anne ve babanın birinden ayrılmak istemeyebilir,
 • Uyku problemleri yaşayabilir,
 • Yemek problemleri yaşayabilir,
 • Feveran veya huysuzluk nöbetlerine girebilir,
 • Tuvalet eğitimiyle ilgili zorluklar gösterebilir, boşanmadan kendini sorumlu hissedebilir (buna özellikle 3 – 5 yaş arasındaki çocuklarda rastlanır).

Okul çağındaki çocuklar:

 • Karamsar veya içe kapanık olabilir,
 • Öfkeli olabilir,
 • Dikkati dağılmış ve aklı başından gitmiş olabilir,
 • Okul performansında düşme gösterebilir,
 • Huysuzluk nöbetlerine girebilir,
 • Sürekli sızlanabilir,
 • Saldırganlaşabilir,
 • Anne ve babasının tekrar bir araya gelmesi için üzüntü ve isteklerini dile getirebilir,
 • Sadakatinin anne ve baba arasında bölünmesi konusunda tedirgin olabilir.

Ergenlik çağındaki çocuklar

 • Duygusal olarak içe kapanabilir,
 • Öfke dolu duygularını dışa vurabilir, O saldırganlaşabilir,
 • Cinsel deneyim ve uyuşturucu kullanımı gibi riskli davranışlar sergileyebilir,
 • Boşanmanın aile üzerinde ekonomik olumsuzluklar yaratmasından kaygılanabilir,
 • Kendini mutsuz hissedebilir.

Anne ve babalar, boşanmaların zaman gerektiren bir süreç olarak bu olayın anlık bir ayarlama kabullenmeli. Bununla birlikte, boşanma süreci esnasında mücadelenin, çocukları da unutmamalı. Eğer boşanma ve ayrılık sonrasında depresyon şikâyetleri söz konusu olursa, uzmanların yardımına başvurmak gerekir. Anne babaların sağlıklı olmaları, bu zor aşamada çocuklarına destek vermeleri açısından çok önemlidir.

Bazen anne veya babanın yaşadığı öfke, çocuğu boşanılan eşe karşı kullanmasıyla sonuçlanabilir. Bu şekilde birbiriyle sürekli mücadele halinde olan anne babalar, çocuklarının boşanma veya ayrılığa uyum sağlamalarını daha da zorlaştırırlar. Gerçekleştirmesi çok zor da olsa, anne babalar öfkelerinin farkına varmalılar ve geçmesini sağlamalılar.

Böylelikle çocuklarına büyük bir destek sağlamış olurlar. Çocuk, anne babasının her biri tarafından farklı yönlere çekildiğini hissetmediği sürece, boşanmayla daha iyi başa çıkar.

Boşanırken Dışarıdan Alınabilecek Yardımlar

Boşanma ayrılıklarda yaşanan zorluklar karşısında uzmanlardan destek almak doğru bir karar olur. Sosyal kurumlar, ruh sağlığı merkezleri, aile danışmanları, kadın merkezleri ve boşanmış ya da tek yaşayan anne babalar için oluşturulmuş gruplar, boşanma ve ayrılıklarda yaşanan zorlukları yenmek için destek alınabilecek çok uygun merkezlerdir. Ayrıca anne babalar ve çocuklar için bu konuda yazılmış farklı makale ve kitaplar da vardır.

Çocuklar boşanmalarda rahatlık ve ilgi arayışı sonucu komşulara ve büyükanne babalara de yönelebilirler. Bu tür ilişkiler çocuklara destek ve istikrar sağlayacağı gibi, anne ve babaya da ihtiyaçları olan yardımı temin eder. Bunun yanı sıra okul çağı çocuklarına, boşanmadan haberdar olan ve çocuğun problemlerini anlayan öğretmenler de yardım eli uzatabilirler. Tüm bunlara ilave olarak çocuk doktorları da boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda fazla bilgi sahibi olduklarından, anne babaya ve çocuklara yardımcı olabilecek yöntemler önerebilirler.

Boşanma Sürecinde Zaman Büyük Bir Kurtarıcı

Her insan birbirinden farklı olduğu gibi, her ilişki de bir diğerine göre farklı özellikler taşır. Dolayısıyla boşanmalar da tamamen birbirine benzetmek yanlış olur. İki boşanma hiçbir zaman birbirine benzemez çünkü iki aile asla benzer değildir. Buna paralel olarak, her anne baba ve her çocuk da boşanma durumuna farklı tepkiler ve davranışlar gösterir. Çoğu çocuğun anne babasının boşanmasına alışabileceğini ve hatta alıştığını bilmek gerekir. Çünkü çocuklar çoğunlukla şaşılacak derecede güçlüdür.

Bazı durumlarda anne baba arasında boşanma sonrasında daha yakın ilişkiler kurulabilir. Zamanla çocuklar boşanmanın getirdiği değişimi kabullenmeyi öğrenirler. Anne babanın birbiriyle iyi anlaşması ve çocuklarına karşı değişmeyen bir sıcaklık ve sevgi hissetmeleri bunu çok daha kolaylaştırır.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu