Aile

Babalar, çocuklarının hayatında önemli bir role sahip

Erkekler kendilerini ne kadar çok hamileliğe ve doğuma hazırlasa da, birçoğu bebeğin doğumundan sonra kendilerini bir köşeye çekerler. Baba birçok ailede gündüzleri evde bulunmaz (ne de olsa biri para kazanmak zorundadır), akşamları yorgundur ve hafta sonları da yapacak bir sürü işi vardır.

Günümüzde, çocuk eğitiminde babaların da en az anneler kadar etkin rol almaları gerektiği gerçeği yavaş yavaş kabul edilmeye başlandı. Babaların toplumdaki rolü genellikle ev geçindirmek, ailenin reisi olmak, iyi bir iş sahibi olarak ailenin sosyal ve ekonomik rahatını sağlamak şeklinde kabul edilmiştir. Çocuğun bakımı ve eğitimi genelde hep anneler aracılığıyla yapılmış ve çocuğun sıkıntı ya da olağan uğraşlarında anneler görev almıştır. Oysa günümüzde modern aile yapısında baba ile çocuğun ilişkisinin çocuğun gelişimi açasından katkısı tartışılmazdır.

Babayla oynamak daha heyecan verici

Doğal olarak erkekler de çocuklarıyla kadınların yaptığı her şeyi yapabilir (emzirme dışında). Ama bunları farklı bir şekilde yaparlar. Çocukların ihtiyaç duyduğu şey de bu “farklılık” tır. Çocuklar, anneleriyle enerjilerini pek dışa vuramazlar. Dolayısıyla, onlar için babayla yapılacak futbol maçı, ufak tefek boğuşmalar, bilek güreşleri çok daha heyecan verici ve enerjiyi dışa vurucudur. Bu nedenle babayla oynanan oyunlar çocuk için heyecan anlamını taşır. Çocuğuyla oynayan, onu kucağına alan, tutan, ona bakan babalar, çocuğunun zekasının gelişimini hızlandırır. Uzmanlara göre, babalar çocuğun esprili olmasını etkiler ve merakını yönlendirir. Çocuğun öğrenmeden zevk alıp almaması ve kendine inanması babaya bağlıdır.

Babalar çocuklarına daha çok güvenir

Babaların belli kalıplar içinde davranmaları gerekmez. Oldukları gibi davranmaları, kendileri olmaları yeterlidir. Uzmanlara göre, babaların çocuklarından beklentileri, annelerinkinden daha farklıdır. Babalar çocuklarına daha çok güvenirler, çocuk bir sorunla karşılaştığında, ona yardım etmek yerine bir köşede bekleyip, onun ne yaptığını izlerler (anneler hemen yardıma koşar). Babaların çocuklarına karşı duydukları güven çocuklar için çok önemlidir. Bu güven, özellikle çocuklar, kendi dünyalarını araştırmaya başladıklarında gösterilmelidir. Bu dönem çocuğun 1 yaşına basmasıyla başlar.

Çocuğun bu araştırmalarını duyarlılıkla karşılayan ve onları destekleyen babalar, onun kendine güvenen ve özsaygısı olan bir birey olmasına yardım eder. Yapılan bir araştırmaya göre, babaların, çocuklarıyla ilgilenmesi uzun yıllar boyunca etkisini sürdürür. Olgunluk çağındaki çocuklar kendilerini daha rahat hisseder, kendi özgüvenlerini geliştirir, eğitimlerini tamamlar ve yaptıkları işte daha başarılı olurlar. Kendi çocukluğumuzu ve babamızın hayatımızdaki anlamını, bizimle paylaştıklarını anımsayalım. Baba olarak çocuklarımızın bizden neler bekleyip, bizimle ilişkilerinde nelere ihtiyaç duyduklarını böylelikle çok daha iyi anlayabiliriz.

Erkekler nasıl iyi bir baba olabilir?

Unutulmaması gereken en önemli kural, anneyi taklit etmemek ve her şeyi eşi gibi yapmaya çalışmamaktır. Erkekler, mükemmel olduğu düşüncesini aklından çıkarmalı ve her şeyi planlama hevesinden vazgeçmelidir.

Babalar, bu küçük yavruya bakıp bakamayacağı konusundaki endişelerini açıkça kabul etmelidir. Babalar için bu güvensizlik duygusunu yenmenin en iyi yolu bebeğiyle daha sık vakit geçirmektir. Bir baba bebeğini daha sık kucağa almalı, altını temizlemeli, onu doyurmalıdır. 1.5 yaşında bir kızı olan Ahmet, “Kızım çok ağlıyordu. Eşim onu susturmak için her şeyi denedi, ama başaramadı. Sonuçta Zeynep’i sakinleştiren ben oldum” dedi.

Ahmet bir başka günde kızını (yaklaşık 6 aylıkken) biberonla beslemiş ve üstünü değiştirmiş. Zeynep 5 dakika sonra yediklerini çıkarmış. Sonra babası üstünü tekrar değiştirmiş. Birkaç dakika sonra da altını kirletmiş, Ahmet üçüncü kez üstünü değiştirmiş. Böylece bir gün içinde tam beş kez altını, üç kez de üstünü değiştirmiş, dört kez susturup, sakinleştirmiş, onunla dolaşmaya çıkmış, iki kez de uyutmuş. Yatağındayken ne kadar iyi bir baba olduğunu ve bebeğine nasıl iyi baktığını düşünmüş. Psikologlar, bu güven duygusunu “balayı dönemi” diye tanımlarlar. Ama yine de erkekler tek başına bebekle balayı yaşamayı başaramazlar. Onların kadınlara ihtiyaçları vardır. Kadınlar olmasa erkeğe kim babayla bebeğin birbirini sevebileceklerini anlatırdı?

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu