Aile

Anne ve Çocuğu Koruyan Kuruluşlar

Günümüzde korunmaya muhtaç kadınlara ve çocuklara yardım etmeyi ve korumayı görev edinmiş kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar şöyledir: Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (TKMCV), Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği, Kadın Haklarını Koruma Derneği, Geleceğin Çocukları Vakfı ve Kimsesiz ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’dır. Bu kurumların her biri kadın ve çocukların daha iyi koşullarda bir yaşam sürmelerini sağlamak için kurulmuştur.

Anne ve Çocuğu Koruyan Dernekler Neden Var?

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Gün geçtikçe artan sosyal problemler nedeniyle kurulmuş olan kurum, toplumun refah düzeyini arttırmak, toplum bilinci oluşturmak bireylerinin bu değişime ayak uydurmasını sağlamaktır. Çocuklar, kadınlar, engeli bulunan vatandaşlar, yaşlılar temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, koruma ve bakım hizmeti de sağlanmaktadır. Sosyal hizmet alanında çalışan bireyler ve kuruşlar vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda diğer kişi ve kurumlarda birlikte çalışabilmektedir.

Kadın Haklarını Koruma Derneği

Kuruluşun kuruluş amacı kadınların sahip olduğu hakları korumak ve toplunda kadınlara karşı olan eşitsizliğin önüne geçmektir. Kadın hakları adına kurulan ilk dernektir.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Anne ve Çocuğu Koruyan Kuruluşlar
Anne ve Çocuğu Koruyan Kuruluşlar

1979 yılında kurulmuş olan bu kuruluş, her çocuğun olduğu gibi, korunmaya muhtaç olan çocuklarında, anne sevgisi, varoluş sebebini hissetmeye, oyun oynamaya, en önemlisi de sağlıklı bir yaşam sürmeye hakkı olduğunu bilmeye ihtiyacı vardır. Bu kurumun amacı ise çocuklara bu sahip oldukları hakları yaşayabilecekleri bir ortam sağlamaktır. Kendi duygu, düşünce, isteklerini kolaylıkla ifade edebilen topluma verimli bireyler yetiştirmektir.

Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği

Yardıma muhtaç, 3-6 yaş grubu çocuklardan oluşan 5 kişilik gruplara ayrılmış çocuk bakımlarını üstlenerek, 3 bakıcı ile yaşamlarını kolaylaştırabilecekleri bir aile ortamı yaratmak amaçlanmıştır. Çocuklara koruyucu aile bulunmasına aracılık eden bu kurum, çocukların problemlerine çözümler üreterek aile yaşamından uzakta büyümüş olan, yetim kalan ve madde bağımlılığı bulunan çocukların topluma kazandırılması için projeler düzenleyen ve uygulamaya koyan bir kuruluştur.

Geleceğin Çocukları Vakfı

1997 yılından beri hizmetine devam eden bu kurum, çocukların kendilerini geliştirebilmeleri için ilk Türk çocuk köyünü açmıştır. 52 bin metrekarelik alanda inşa edilen günümüzde 29 ülkenin de katkılarıyla bu konuya destek sağlayan kuruluştur.

Kimsesiz ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

1997 yılında kurulan kuruş amacı kimsesi olmayan sokak çocuklarına ve sokakta kalmaya mecbur bırakılmış gençlere bir barınma alanı sağlamak, eğitimlerine yardımcı olmak ve bu bireyleri topluma kazandırmak amacıyla faaliyet gösteren bir kurumdur.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu