Aile

Aldatıldığınızı Öğrendiğinizde Ne Yapmalısınız?

Eşiniz sizi aldattı ve bunu niçin yaptığını bir türlü anlayamıyorsunuz. Ani bir karar vermeden önce durup düşünmekte fayda var. Eşlerini aldatan erkekler oldukça fazladır. Hatta eşlerini aldatan kadınlar da var. Ama ihanetin sonu her zaman ayrılık olmamalı.

Nasıl, bu son cümle kulağa hoş geliyor değil mi? Taa ki, aldatılana kadar. O zaman tüm dünyanız karanlığa bürünüyor ve ne yapmanız gerektiğine karar veremiyorsunuz. Biz sizin yanlış bir adım atmanızı önleyebilmek için “ihanetle” ilgili bir araştırma yaptık. İşte bu araştırmanın sonuçları.

Ne zaman aldatırlar?

Sadakatsizlik, her zaman mutsuz bir beraberliğin 1 belirtisi değildir. Bazen her şey yolunda gittiği halde, eşlerden biri, bir başkasına sırılsıklam âşık olabilir.

Evlilikten, doğumdan ya da çocuğun evlenmesinden sonra ve hatta evliliğin çok iyi yürüdüğü dönemlerde bile sadakatsizlik görülebilir. Özellikle de, sadece çocuğunuzla ilgilendiğinizde ve eşinize zaman ayırmadığınızda. Ya da iş hayatınızda hüsrana uğrayıp, birinin yakınlığını arzuladığınızda…

Erkekler Niçin aldatırlar?

“Artık beni anlayan biri var”, “O bana çok değer veriyor”, “O beni olduğum gibi beğeniyor”  Sadakatsizliğin nedeni çoğu zaman bu gibi ifadelerle açıklanıyor. İyi yönlerinin sevilip, kötülerinin fark edilmediği bir ilişkinin sevinci, günlük hayatı kadına ya da erkeğe yaşanır kılıyor.

Kadın ya da erkek, sadece cinsel hayatında değişiklikler yapmak için eşini aldatmaz. Bunun nedeni, daha çok derinlerde gizlenen özlemlerdir. Aldatan kişi, başka birisinin kendisini anladığını ve bağım sız olduğu günlere geri döndüğünü düşünerek, hayata daha sıcak bakar. Ve bu sevinç, cinsel çekiciliği doğurur. Hiç kimse, karşısındaki kişinin tüm yönlerini tam anlamıyla tanımaya çalışmadığından ve bu nedenle uzun süre onu mutlu edemediğinden, günün birinde üçüncü bir kişinin varlığıyla yüz yüze gelinmesi kaçınılmaz olabilir.

Nasıl tepki vermelisiniz?

3. şahısla yaşanan ilişki uzadıkça, acısı da artar. Eşinizin size aylarca, hatta yıllarca yalan söylediğini öğrenmeniz, ona olan güveninize onarılmaz zararlar verir. Ancak kısa süre önce başlayan bir ilişki de, eşinizin sizi sevdiği umudunu yok etmeye yetebilir. İhanet, tüm insanlar tarafından gurur kırıcı ve alçaltıcı bir olay olarak görülür. Sitemler, ahlaki yargılar ve tehditler evliliğin size tanıdığı bir hak olabilir, ancak bunlar bir ilişkiyi kurtarmak için yeterli değildir.

Aldatıldığınızı öğrendiğinizde ne yapmalısınız?

Ani ve düşünülmeden verilen kararlardan kaçınmalısınız. Burada öncelikle ihanete göz yumulmaması gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Eğer eşler evliliklerine bir şans daha tanımak isterlerse, birlikteliklerinde eksik olan noktaları bulmalılar. Acı ve hayal kırıklığının hâkim olduğu ilişkilerde, bu eksiklikleri saptamak daha zordur. Bu nedenle birbirinize zaman tanımalı ve sakinliğinizi korumalısınız. Ne de olsa bencillikle hiçbir şey elde edilemez. Eşinizi çıkmaza sokmak, küçüksemek, tehdit etmek, ahlaki değerlerini eleştirmek yerine, ona anlayışla yaklaşmaya çalışın. Yoksa onun sevgisini tekrar kazanmanız güçleşebilir.

Eşinizden intikam almak isteyebilirsiniz, ancak bu da ikinizi bir araya getirmek için iyi bir yöntem değildir. Bu nedenle, sizi niçin aldattığını birlikte bulmaya çalışın. Tabii eğer yeni sevgilisini tercih etmediyse. Bu durumda ancak acıma ve suçluluk duygusu, onu size bağlar. Yeni bir başlangıcın, ikinizin arzusuyla gerçekleşebileceğini asla unutmayın.

Nasıl tekrar bir araya gelebilirsiniz?

Çok sevdiğimiz bir arkadaşımız geldi aklımıza. Başka bir kadına âşık olmuştu ve eşine geri dönmek istemiyordu. Çünkü eşi, onu anlamamakta kararlıydı. Uzun zaman önce eşiyle birlikte planladıkları tatile de gitmek istemiyordu. Ancak yine de son anda eşinin ısrarlarına dayanamayıp, onunla, 2 haftalığına Kaş’a gitti. Bu süre içinde, arkadaşımız eşinin hiç bilmediği yönleriyle tanıştı. Çünkü eşi, onun için kalbinin kapılarını ardına kadar açmış ve onu önyargısız tanımaya çalışmıştı. Sonuçta tekrar bir araya geldiler, çünkü eşi aslında terk etmek istediği kadından çok farklı biriydi. Aralarında, dürüstlük ve anlayışın hâkim olduğu yeni bir ilişki gelişti. Ama unutmamak gerekir ki; evlilik krizlerini gidermek için sadece kadının çaba sarf etmesi başarıl bir reçete değildir.

Affetmek nasıl öğrenilir? 

Aldatmalarda anlamak sanki affetmekten türemiştir. Karşınızdaki kişiyi affetmeniz için öncelikle bu olayın neden gerçekleştiğini anlamanız gerekir. Bu ise kendinizi ahlaki değerlerden soyutlamanızla gerçekleşir. Tabii eşinizin de size yardım etmesi şartıyla. Örneğin; eşiniz, üçüncü kişiyle olan ilişkisini kesmelidir, aksi takdirde onu affetmeniz zorlaşır. Aldatan taraf, eşine yalan söylediği ve onu ihmal ettiği için pişman olduğunu itiraf ederse, eşi de onu anlamak için çaba sarf edebilir. Ama yine de başka bir kadını sevmenin özrü yoktur!

Neden bazı insanlar affetmez? Tüm hayatını ve umudunu evliliğe bağlayanlar için ihaneti bağışlamak çok daha güçtür. Çoğu zaman bu kişiler, hayatın ona sunmadıklarını eşlerinden beklerler. Bunlar, diğer insanlar tarafından tamamen kabul görmek isterler. Eşi ona ihanet ettiğinde ve başka birine yöneldiğinde, yerin ayaklarının altından kaydığını hissederler. Bu nedenle bağışlamak bu tür insanlar için gerçekten de çok zordur.

Ya güvensizlik kalıcı olursa?

Kadın, eşinin ihanetini yıllarca ona karşı bir silah olarak kullanabilir. Amaç, suçunu sürekli hatırlatarak, onu yola getirmektir. Ancak bu, tatmin edici bir ilişkiden çok, utandırıcı sonuçları doğurabilir. Bu hatırlatmalar, üçüncü bir kişiyle yaşanan ilişkiyi hiçbir zaman çözümlemez. Ancak aldatan tarafın, üçüncü kişiye olan bağımlılığını artırır.

Neden her şey yine eskisi gibi olmaz? Aldatan kişinin, eşine geri döndüğü ve ilişkinin yine eskisi gibi devam ettiği sıkça görülür. Ancak bu ilişki, hiçbir zaman daha iyi yaşanamaz. Çünkü heyecana, anlayışa ve değer görmeye olan arzu, her zaman yaşanır ve ihanet tekrarlanır. Her şeyin eskisi gibi devam etmesi şu üç nedenle açıklanabilir:

*Bağımlılık ve aşırı baskı”: Aldatan bazı erkekler seslerini çıkarmadan eski evlilik sistemlerine geri döner ve ihanetle ilgili olarak tek bir kelime bile etmezler.

*Her şeyin iyi olacağı düşüncesi”: Erkek ya da kadın aldattıktan sonra her şeyin iyi olacağına dair eşine söz verir. Ancak zamanla, yine yaşadıkları eski günlere geri dönerler, çünkü birbirlerine vakit ayırmak, rutin olayları konuşarak ya da paylaşarak eski ilişkiye son vermek çiftlere zor gelir.

*Fikir ayrılığının olmaması”: Birbirlerine olan aşırı bağımlılıkları, fikir ayrılıklarına fırsat tanımaz. Eşine bağımlı olan kadın, ihanetten sonra bile kendinde değişiklikler yapmaya cesaret edemez.

Aldatan taraf karar veremezse ne yapılmalı?

Beklemek, karar vermeyi zorlaştırır. Bu nedenle karat bir an önce verilmeli. Erkek, iki kadından birini seçmekte zorlanıyorsa, ilişkiyi kadın yönlendirmeli. Kadın, kendisiyle eşi arasına sınır koyarak, onu düşünmesi için teşvik edebilir.

Aldatılmak herkes için onur kırıcı. Ama aldatılan tarafın kendi onurunu koruması ve yanlış bir adım atmaması için, sakin olması gerekir. Anlayışlı davranarak onu tekrar kazanabilirsiniz. Tabii eğer hala eşinizi istiyorsanız.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu