Aile

Aileler Çocuklarını İçgüdüleriyle mi Yetiştirmeli ?

Anne ve baba yani aile olarak hepimizin geçmiş yaşantıları, kültürel birikimleri, kişisel değerleri, öncelikleri, annelik ve babalık anlayışı, çocuk yetiştirme tutumlarımızı etkiler. Çocuklarımıza ilettiğimiz her bildirimden bizden bir parça muhakkak vardır. Bazen olması gerekenleri, bazen içimizden geleni, bazense olayın bizi götürdüğü şartları yaparak, anne ve baba olmayı öğrenmeye ve yaşamaya çalışırız.

Hiçbir anne ve baba çocuğuna zarar verecek, onu incitecek ve üzecek en ufak bir ihtimali dahi kabul etmez. Fakat bazen fark etmeden onlara zarar verecek ortamların yaratıcısı ya da bir parçası biz anne babalar oluruz.

Çocuk yetiştirmenin hiç kolay olmadığını kabul etmek anne baba olarak karşılaşabileceğimiz güçlüklere karşı yapılan ilk müdahale olarak düşünülebilir. Her çocuğun ayrı bir birey ve bizim bir parçamız olmakla birlikte biz olmayacağını bildiğimiz bir canlı olduğunu kabul etmek de çocuk yetiştirme sürecimizi etkileyecek bir başka gerçektir.

Çocuğumuzu nasıl yetiştirebileceğimizi bize ve çocuğumuzun özelliklerine bağlıdır. Hazır reçeteler ve şablonlar hem bizim, hem de çocuğumuzun yaratıcılığını ve özgür olma hakkını sınırlar. Yapabileceğimiz şeylerin başında kendimizi ve çocuğumuzu olduğumuz gibi, her şeyiyle kabul etmek gelir. Çünkü bizler kabul ettiğimiz şeylere şans tanır ve onları kazanma yolunda adım atabiliriz Bu şekilde hem kendimize, hem karşımızdaki kişilere kendi olma hakkını tanımış oluruz.

Bizler yetiştirilme tarzlarımız ve görgülerimiz nedeniyle eğitim eksiklikleri görme, yanlış düzeltme ve tedbir alma şeklinde düşünürü, oysa eğitim destek olma, kabul etme, kendini ve dünyayı doğru algılama ve bunlar için model olmayı da içerir. Sadece kendimiz olmak, duygularımızın farkına varmak, kendimizi anlamaya çalışmak ve bu çabamıza ara vermemek kendimiz için olduğu kadar çocuğumuz için de yaptığımız bir şeydir.

Aileler Çocuklarını İçgüdüleriyle mi Yetiştirmeli ?

Aileler Çocuklarını İçgüdüleriyle mi Yetiştirmeli ?
Aileler Çocuklarını İçgüdüleriyle mi Yetiştirmeli ?

Çocuğumuzu eğitirken onun yaptığı davranışları gözler ve ona bu davranışı onaylayıp onaylamadığımızla ilgili mesajlar veririz. Onaylamadıklarımız daha çok bizi bir şekilde rahatsız eden davranışlardır. Bu rahatsızlık da çeşitli zamanlarda değişiklik gösterir. Kendimizi iyi hissettiğimiz bir anda kabul ettiğimiz bir davranışı canımız sıkkınken kabul edemeyebiliriz. Ya da rahatsız olsa da sonunda gösterdiği tepki aynı olmayabilir.

Önemli olan gerçekten bizi rahatsız eden veya mutlu eden davranışları gözleyebilmek ve bunun sonunda yaptığımız davranışın farkında olmaktır. Eğitimde içgüdülerimizi kullanabilmek için kendimizin farkında olmak ve kendimizi keşfe devam ediyor olmamız önemlidir. Böylece kendimizi çocuğumuza daha iyi ifade edebilir ve daha olumlu bir iletişim kurabiliriz. Aile olmanın temelini bu şekilde sağlamaya başlarız.

Çocuk yetiştirmede açık olmak, dürüstçe kendimizi ortaya koymak belli rollere sıkışmadan insan olarak var olmak da çocuğumuz için olumlu bir tecrübedir. Duygularımızı doğru ve yanlış diye ayırmadan onları yaşamanın hakkımız olduğunu bilerek ve aile olarak çocuğumuza da bu hakkı vererek kendimizi daha iyi hissedebiliriz.

Duyguların bize ait olduğunu bilerek onlara sahip çıkmalı ve biriktirmemeliyiz. Biriken duygular bize ağır gelebilir. Duygularımız ifade etmek, onları paylaşmak bizi rahatlatır. Böylece aile içinde çocuklarımız da duygularını ifade edebileceklerini öğreneceklerdir. Çocuğumuzu dinlemek, onu anlamaya çalışmak, onunla engelsiz bir iletişim kurabilmek bir aile için, çocuk yetiştirmenin temel basamaklarından birini oluşturur.

Kendimize ve karşımızdakine hata yapma şansı tanıyıp bunu göğüsleyebildiğimizde ve kendimizi anlatıp ifade ettiğimizde daha az yükle, daha rahat duygusal bir ortamda çocuğumuza ve bize uygun eğitim ortamı ve yöntemlerini oluşturmamız mümkün olur.  Bir ailenin temellerini bu doğrultuda oluşturduğumuz da çocuk yetiştirirken hem eşimizle hem çocuğumuzla çakışmadan onu yetiştirme olanağı buluruz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu