Aile

Ailede Babalarında Doktor Kontrolleri Yaptırması Şart

Erkeklerin sağlıkları için en fazla yaptıkları şey, yılda ortalama bir kez diş doktoruna gitmektir. Bunu başardıkları için de kendilerine baktıklarını, sağlıklarının yolunda olduğunu düşünürler! Halbuki erkekler de olası bir hastalıkta erken teşhis için sağlık kontrollerinden geçmelidir.

Erkekler 35 yaşını geçtikten sonra şu testleri ihmal etmemelidir:

  • Ayrıntılı bir beden tetkiki yapılmalıdır.
  • Kan testi, yağ metabolizması ve böbreklerde görülebilecek bir aksama ve şeker hastalığının olup olmadığı araştırılmalıdır.
  • Yapılacak bir idrar testi ile böbreklerin filtre görevini iyi yapıp yapmadığı anlaşılabilir.
  • Eğer gerekli ise EKG de yaptırılmalıdır. 45 yaşından itibaren yılda bir kere kanser kontrolü

Kanserin erken teşhisi çok önemlidir. Çünkü yıllık yapılan kontrollerin amacı hastalık mevcutsa henüz tedavi edilebilir bir safhadayken kontrol altına almaktır.

  • Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bir sertleşme ile görülür ki doktor bunu eliyle bağırsakların ucunu kontrol ettiğinde anlayabilir.
  • Yine birçok erkekte kalın bağırsak kanseri görülmektedir. Bu tümörlerin pek çoğu tıpkı prostat kanserinde olduğu gibi bağırsak yoluyla kontrol edilebilir. Buna ek olarak dışkıda kan olup olmadığına bakılır.
  • Dış yüzeyde bulunan cinsel organlar. Doktor testisleri ve penisi kontrol ederek bir hastalığın olup olmadığına bakar.
  • Bütün cilt yüzeyinde gözle görülebilecek pigment lekeleri aranır. Erkekler özellikle cilt ve testislerindeki sorunları kendileri önceden tespit edebilirler. Tıpkı kadınların elleriyle göğüslerini kontrol ettikleri gibi, erkekler de ayda bir kere testislerine dokunarak kontrol etmelidirler. Bir sorunun olup olmadığını nasıl anlarsınız? Testislerin büyüklüğünde bir anormallik, şişlik, sertlik ya da ağrı varsa, bu doktora görünmeniz için yeterli bir nedendir.

Aynı şekilde benler de kontrol edilmelidir:

Rengi, şekli, büyüklüğü ve sayısı değişiyor mu? Eğer cevabınız evetse, mutlaka bir doktora danışın.

Prostat, kalın bağırsak, testis ve cilt kanseri erken teşhis edildiğinde büyük ölçüde tedavi edilebilir kanser türlerine dahildir.

40 yaş üzerindeki erkekler:

I – 2 yılda bir gözlerinizi kontrol ettirin. Çünkü yaşın ilerlemesi ile göz tansiyonu ya da katarakt gibi göz rahatsızlıklarının görülme riski artar.

Yüksek risklerde düzenli olarak özel testlerin önemi

Sigara içenler öksürüklerinden dolayı kanser hücresi testi yaptırmalıdırlar. Özellikle alkolü sevenler düzenli olarak karaciğer testi yaptırmayı unutmamalıdırlar.

İlk bakışta bunların hepsi birçok doktor ziyareti gibi görünse de, bütün hayatınızı gözönüne aldığınızda sağlığınız için bu sürenin o kadar da çok olmadığını ve ailenizin de en azından bu kadarını hakettiğini göreceksiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu