Aile

Aile İçinde Babaların, Çocuk Eğitimindeki Rolü

Günümüzde, çocuk eğitiminde babaların da en az anneler kadar etkin rol almaları gerektiği gerçeği yavaş yavaş kabul edilmeye başlandı. Babaların toplumdaki rolü genellikle; ev geçindirmek, ailenin reisi olmak, iyi bir iş sahibi olarak ailenin sosyal ve ekonomik rahatını sağlamak şeklinde kabul edilmiştir. Çocuğun bakimi ve eğitimi genelde hep anneler aracılığıyla yapılmış ve çocuğun sıkıntı ya da olağan uğraşlarında anneler görev almıştır. Oysa günümüzde modern aile yapısında baba ile çocuğun ilişkisinin çocuğun gelişimi açısından katkısı tartışılmazdır.

Çocukluğumuzu ve babamızla ilişkilerimizi hatırlayalım

Kendi çocukluğumuzu ve babamızın hayatımızdaki anlamını, bizimle paylaştıklarını anımsayalım… Ve bütün bunların bizim hayatımıza etkilerini düşünelim… İşte baba olarak çocuklarımızın bizden neler bekleyip, bizimle ilişkilerinde nelere ihtiyaç duyduklarını böylelikle çok daha iyi anlayabiliriz. Baba ile kurulan olumlu bir ilişki çocuğun annesi ile yaşadıklarından ve alıştıklarından farklı yaşantılar, farklı heyecanlar tanımasına yardımcı olur.

Babanın bir erkek çocuğunun hayatındaki anlamı sadece baba olarak değil, model özdeşim kuracağı bir kişi olarak da önemlidir. Babasıyla bir şeyleri tamir etmek, birlikte alış – verişe çıkmak, annesinin işlerini kolaylaştıracak bir şeyler yapmak, – hem babayla olmanın zevkini, hem de bu tür faaliyetlere katılmanın doğallığını öğretir çocuğa.

Çocuklar anneleriyle enerjilerini pek dışa vuramazlar. Dolayısıyla onlar için babayla yapılacak bir futbol maçı, ufak tefek boğuşmalar, bilek güreşleri çok daha heyecan verici ve enerjiyi dışa vurucudur. Dolayısıyla babayla oynanan oyunlar çocuk için heyecan anlamını da taşır.

Bir baba olarak çocuğunuzda, çocukluğuna ait hoş hatıralar bırakın

Çocuk babasını görerek nasıl bir baba olacağı konusunda mesajlar alır. Belki bir oyunda ona baba rolü verildiğinde çocukları rolündekilere babasının kendisine davrandığı gibi davranır. Ya da annesine babasının sergilediği davranışları denemeye çalışır. Çocuk için baba hayati öğrendiği ve paylaştığı iki insandan biridir. Oyun, çocuğun hayatı denediği ve ona ait bir dünyadır. Bu dünyayı anne ile paylaşmak çocuğa daha olağan gelmek le birlikte çok meşgul olan, işten eve yorgun argın gelen baba ile oynamanın onun için anlamı oldukça farklıdır.

Günümüzde babalar ve çocukları arasında karşılaşılan en önemli engellerden biri babaların iş yoğunluğu ve buna bağlı olarak onların dinlenme saatleri ile çocukların birlikte olmak istedikleri saatlerin çakışmasıdır. Baba olarak çocuğa ayrılan zamanın uzun olmasından çok etkili ve kalıcı yaşanması, hafızada kalıcı düzeyde olması önemlidir.

Dolayısıyla bir baba olarak çocuğunuzla sizin de zevk alabileceğiniz ve geçmişte babanızın da sizinle oynadığı bir oyunu oynayabilirsiniz. Belki sizin de çocukken babanızdan dinlediğiniz bir hikaye ya da babanızla yaşadığınız bir anınız çocuğunuzun ilgisini tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla çekecektir. Bu tür ilişkilerle çocuğunuzu ruh dünyasında olumlu izler bırakabilir, onun kişilik gelişimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu