in

Adetten Önce Gebelik Testi Yapanlara Öneriler

Gönderi paylaş:

Hamilelik şüphesi duyan ve adetten hemen önce gebelik testi yapanlar doğru sonuç çıkarmı çıkmazmı diye merak ediyorlar. Bazen de sonuçlara inanmayıp acaba gebelik testi bozuk mu diye şüpheye düşüyorlar. Adetten önce gebelik testi yapanlara önerilerimiz ve bozuk gebelik testi nasıl anlaşılır konusunda sizlere biraz bilgi vereceğiz bu yazımızda.

Adetten önce gebelik testi yapanların genelde merak ettikleri ana soru şudur. Testim pozitif yada negatif çıktı ama adet öncesi yaptığım için acaba doğru sonuç verir mi? Şimdi burada bir kaç hususu sizlere aktarınca aklımızdaki bu sorulara da cevap vermiş olacağız. Gelin konuya biraz daha detaylı bakalım.

Şimdi adetten önce gebelik testi yapanlar hamile olup olmadığını merak ediyorlar. Bu gayet normal bir durum. Genelde eczanelerde satılak ve idrardan gebelik testine bakılan gebelik testleri ile bunu yapıyorlar. Şimdi burada bilinmesi gereken esas soru gebelik testlerinin nasıl çalıştığıdır.  Gebelik testleri idrarda ki beta-hcg seviyelerine bakılmaktadır.

Beta-HCG hami kalındığında kan ve idrarda yükselen bir hormondur. Bunun yükselmesi hamileliği işaret eder. İşte gebelik testi yaparak bu hormon seviyesi ölçülür. Peki bu hormon seviyesi ne zaman yükselir. İşte esas mesele bu. Bu hormon adet gecikmesinden yani 4. haftadan sonra yükselir. Bu nedenle adet öncesi yapılan bir test negatif çıkması hamile olmadığınız anlamı taşımamaktadır. Çünkü beta-hcg seviyesi hala üst seviyelere çıkmadığından doğru sonuç alamayabilirsiniz.

Birde erken gebelik testleri var bunlarda cinsel ilişkiden 5-6 gün sonra yapılabilir ama kesinlik ifade etmezler yukardaki belirttiğimiz nedenlerden dolayı. Bu nedenle adetten önce gebelik testi yapanlar bilmelidirler ki gerek erken gebelik testi olsun, gerek adet öncesi yapılan gebelik testi olsun kesin kes hamile olup olmadığınızı göstermez sadece sizlere fikir verirler. Bu nedenle mutlaka adet gecikmesinin beklenmesi ve daha sonra kan testi yapılması gerekmektedir. Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Biraz özetlemek gerekirse adetten önce erken gebelik testi yaptırdım negatif çıktı yada adetten önce gebelik testi yaptım negatif çıktı durumları kesinliği ortaya koymadığından adet gecikmesi beklenerek kan testiyle bu durum teyit edilebilir.

Testin pozitif çıktığı durumlar içinde ayşı kural geçerlidir diyebiliriz. Ancak biraz farklılık gösterir. Testiniz pozitif çıktıysa büyük olasılıkla hamilesinizdir ve bunu kan testiyle kesinleştirirsiniz.

Bozuk gebelik testi nasıl anlaşılır?

Bozuk gebelik testi nasıl anlaşılır sorusuna yukarıdaki bilgiler ışığında vereceğimiz cevap ise şu şekildedir. Bozuk gebelik testini anlamanız mümkün değildir. Gebelik testlerini doğru yaptığınız takdirde her zaman doğru sonuç verirler. Silik çıkması gibi durumlar testin bozuk olduğunu göstermez. Böyle bir durumda yapabileceğiz gebelik testini bir iki gün sonra tekrarlamaktır. Özetle bozuk gebelik testi anlaşılmaz.

Şöyle düşünebilirsiniz testim bir çizgi net diğeri silik acaba test mi bozuk hamilemiyim değilmiyim düşüncesini kafanızı kurcalar. Hamilelik durumunda her zaman çift net çizgi görürsünüz. Böyle silik vs test sonucu çıkması durumunda gebelik testini tekrarlamanız en doğrusudur. Yukarıda yazdıklarımızı da dikkate alırsanız her şey daha net olarak ortaya çıkmış olur.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir