in

Adetliyken Soğan Suyu yada Kürü İçilir Mi?

Gönderi paylaş:

Özellikle adetliyken yani adet döneminde  soğan suyu yada soğan kürü içilir mi? sorusu merak edilen önemli bir konu. Öncelikle soğan suyunun yada soğan kürünün adet söktürücü etkisi olduğunu bilmelisiniz. Özellikle adet gecikmesi gibi durumlarda adet söktürücü etkisi ile imdadımıza koşar. Elbette adet söktürücü ilaçlar kadar direk etki etmese de doğal olması nedeniyle tercih edilir.

Peki soğan kürü tam olarak ne işe yarar?

Soğan kürü yada soğan suyu temel olarak içindeki bileşenler nedeniyle insan kan akışını hızlandıran bir yapıya sahiptir. Kan akışını hızlandırdığı içinde adet söktürücü, yada adetin rahat başlamasını sağlamaktadır.  Soğan suyu ilaçlar gibi direk adet üzerine etkisi olmaz. En az bir hafta günde bir bardak olmak şartıyla soğan suyunun tüketilmesi adet olunmasına yardımcı olur.

Adetliyken soğan suyu içilir mi?

Şimdi burada şu ayrımı yapalım soğan suyu içme amacınız eğer ki adet söktürmekse soğan kürü bir günlük bir bardak olacak şekilde adet başlamadan önce içilmeye başlanır ve toplamda 15gün boyunca devam edilir. Adetliyken de adetin sökülmesi için yine soğan suyu içmeye devam edilir adetin sökülmesi için. Ancak 15 günden sonra soğan suyu içmek uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni mideye zarar verebileceği ve etkisinin 15 günden sonra çok azalması olduğu söylenmektedir.

Soğan kürü yada suyunu tüketirken nelere dikkat edilmeli?

Burada dikkat edilmesi gereken eğerki soğan suyunu başka bir amaç için içiyorsanız ve normal adet görüyorsanız soğan suyunun adet kanamasını normalden çok artıracağını bilmelisiniz. Normal adet görürken zaten belirli bir kanamanız var soğan suyuda adette bunu artıracağı bilinmeli ve dikkat edilmelidir.

Unutulmaması gereken bir başka husus ise mide rahatsızlıkları olanların soğan suyunu kullanırken çok dikkatli olmaları gerekir. Böyle bir rahatsızlık görülmesi durumunda soğan suyunu içmeye devam edilmemelidir.

Soğan kürünü kullanırken 15 günlük bir süre günde bir bardak olacak şekilde yeterli olacaktır. Bu miktarın ve günün üzerine çıkmak soğan suyunun etkisini artırmayacağı bilinmelidir.

Değerli ziyaretçimiz herşeyin azı karar çoğu zarar olduğunu unutmayın. Adet söktüreceğim diye hazırladığınız soğan kürünü litre litre içmenin size yararı olmadığını bilin. Ayrıca adet söktürmenin sadece içtiğiniz şeylerle çözülemeyeceğini bilmelisiniz. Aşağıda bu konuyla ilgili yazdığımız diğer yazıyı da okumanızı tavsiye ediyorum.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Az Gelen Adet Kanaması Nasıl Çoğaltılır?

Adet Oldum Ama Neden Kan Gelmiyor?

Adet Oldum Ama Neden Sökülemiyorum?

Reçetesiz ve Hızlı Adet Söktürücü İlaç Hangisidir?

 

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir