in

Adete 10 Gün Kala Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Gönderi paylaş:

Acaba hamile miyim diye merak edenler adete 10 gün kala kahverengi akıntı neden olur? sorusuna cevap aramaktadır.

Gerek forum bölümümüzde gerekse yerleşme kanaması ne zaman olur? yazımızda bu konuyla ilgili oldukça çok soru bizlere gelmektedir.

Merak etmeyin aklınızdaki bu sorulara net cevapları bu yazımızda sizlere aktarmış olacağız. Gelin duruma açıklık getirelim.

Kahverengi akıntı neden olur sorusuna geçmeden önce bu kanamanın hamilelik göstergesi yani yerleşme kanaması olabileceği unutulmamalıdır.

Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Hesaplanır?   yazımızda bu konuyu detaylı olarak açıkladık.

Peki adete 10 gün kala kahverengi akıntı neden olur?

Öncelikle kahverengi akıntının ne olduğu sorusunu cevaplayalım. Kahverengi akıntı özellikle adet gününden 5-10 gün önce görülen bir kanamadır.

Bu kanama yerleşme kanaması olarak adlandırılır. Alta video ekledik ki yerleşme kanamasının nasıl oluştuğunu tam olarak anlayabilelim.

Kahverengi rengi olmasının nedeni ise embriyonun rahme yerleşmesi sırasında küçük bir kanama görülür.

Daha sonra bu kanama rahimden geçerek vajinaya ulaşır ve dışarı atılır. Rahimden geçerken kırmızı renkte olan bu kanama kahverengi renge dönüşür.

Burada unutulmaması gereken yerleşme kanaması olan bu kahverengi kanamayla beraber asla kırmızı renkte akıntı görülmez.

İşte anlattığımız gibi kahverengi akıntı oluşmasının nedeni embriyonun rahim duvarına tutulmasıyla beraber oluştuğunu görmüş olduk.

Bu kahverengi akıntı hamilelik göstergesi olduğunu anladık. Unutulmaması gereken bu hamileliği yüzde yüz ifade etmez. Her ne kadar hamilelik göstergesi olan bu kanama hamileliği işaret etse de her zaman görülmeyebilir.

Yada çok nadir de olsa farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Yine de adet gününüzden 5-10 gün içinde kahverengi kanama görülüyorsa yüksek ihtimal hamilesinizdir. Ancak unutmayın bu akıntıyla beraber kırmızı akıntı asla görülmez.

Bu konunun kafaları karıştırdığının oldukça farkındayız. Ancak bilinmesi gereken eğer adetinide 5-10 gün kala pembemsi ve kahverengi lekelenmeleriniz oluyorsa ve kırmızı renkte kanamanız yoksa bunun yanında adet belirtileri göstermiyorsanız yüksek ihtimal hamilesinizdir.

Bundan emin olmak için yapabileceğiniz en doğrusu adet gününüzü beklemeniz eğer adet olmazsanız hamilelik testi yaptırmanızdır. Hamilelik testi de pozitif çıkarsa hastaneye gidip kan testi yaptırarak hamileliğinizi kesinleştirmiş olursunuz.

Bu konuyla ilgili aşağıya bir kaç yazımızın linkini bırakıyoruz ki daha net bilgi sahibi olabilin. Sağlıcakla Kalın.

Yerleşme Kanaması Hesaplayıcı

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Görüntüleri

Adet Günüm Geçmeden Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelikte düşük nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir