Adet Tarihi (Günü-Dönemi) Hesaplama

Aşağıdaki Hesaplama Aracımızla Adet Tarihi (Günü-Dönemi)’ni Hesaplayabilirsiniz. Adet dönemi hesaplaması, her ayki adet döneminden bir sonraki adet dönemine kadar geçen süre hesaplanarak yapılır. Regl döneminde kanama üç ile yedi gün arasında sürer ve düzenli adet gören kadınlarda genellikle yirmi iki ile otuz beş günde bir görülür. Bu şekilde görülen adet döngüsü normal bir döngüdür.

Gebe kalmak için en uygun zamanın hesaplanmasında yumurtlama döneminin belirlenmesi önem arz eder. Bu tarihler arasındaki dönemde cinsel birleşme sağlanırsa gebe kalma ihtimali çok daha yüksek olur.


İlk Bölüme Son Adetinizin Başlangıç Tarihini Giriniz. İkinci Bölüme İse Adet Döngünüzü Gün Olarak Giriniz. 
* Yasal açıklama: Çıkan Sonuç Kesin Olmayıp Tahmini Bir Tarihtir. 

Adet ( regl ) dönemi nasıl hesaplanabilir?

Adetleriniz düzenli ize yumurtlama ile adet kanamasının başlamasından yaklaşık 14 gün öncesinde gerçekleşmektedir, yumurtlama dönemi tespit etmenin en kolay yolu budur. Bu hesaplamayla adet görme dönemi 28 gün devam eden bir bayanda adetinin 14. günü gerçekleşir ve adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren sayarak 14. gününe denk gelmektedir. Bu günden iki yada 3 gün önce başlamak suretiyle hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel birleşme sağlanarak hamile kalma olasılığı artırılır.

Düzensiz adet döngüsüne sahip kadınlarda adet döngü süreleri uzayıp kısalabilir. Düzenli veya düzensiz adet döngüsüne sahip kadınlar her ay adet günlerini takip ederek ve aradan geçen süreleri hesaplayarak adet dönemlerini ortalama bir şekilde hesaplayabilirler. Her kadının vücudu hakkında bilgi sahibi olması ve kendi bedenini tanıması her açıdan önemlidir.

Regl, halk arasında bilinen adı ile adet dönemi her kadının vücudunda oluşan fizyolojik bir durumdur. Kadınlarda ergenlik döneminde başlayarak menopoz dönemine kadar devam eden kanamalara adet kanaması adı verilir. Yumurtlama döneminden sonra rahim iç duvarında oluşan tabakanın bir miktar kan ile dışarı atılmasıyla oluşur.

Doğurgan çağa gelmiş kadınlar da üreme için oluşan yumurtaların döllenme yaşanmaması sonucunda parçalanarak rahimden atılma olayıdır. Regl yani adet dönemi menopoz döneminde sona erer. Menopoz dönemine kadar her ay ortalama yirmi sekiz günde bir bu durum yaşanır. Bunun yanı sıra hamile kadınlarda da adet kanaması görülmez.

Adet ( regl ) olacağımızı nasıl anlarız?

Regl döneminden önce vücudumuz bazı belirtiler vererek adet döneminin yaklaştığı haberini vermektedir. Adet döneminde oluşan hormonal değişiklikler bazı ruhsal ve bedensel değişikliklere yol açabilir. Bu değişiklikleri adet belirtisi olarak ele alırız. Belirtileri ise genel olarak ani ruh hali değişimleri, aşırı sinir, cinsel isteğin artması, kasıklarda ağrı ve batma, göğüslerde şişlik ağrı ve hassasiyet, halsizlik, vücutta ağrı ve ödem gibi belirtiler olarak sıralanabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu