in

Adet Öncesinde Kahverengi Akıntı ve Kasık Ağrısı

Gönderi paylaş:
Adet öncesi kahverengi akıntı görülmesi ve buna kasık ağrısının eşlik etmesi akıllarda çeşitli soru işaretleri oluşturuyor. Bu yazımızda sizlere kahverengi akıntının neden olduğunu, adet öncesi bu akıntının ne ifade ettiğini ve duruma eşlik eden kasık ağrısı hakkında bilgi vereceğiz. Bahsi geçen konunun adet öncesi için geçerli olduğunu unutmayın.
Şimdi adet öncesi kahverengi akıntının neden olduğuna bakalım. Kahverengi akıntı aslında çok az miktarda meydana gelen bir kanamanın üzerinden zaman geçmesi ve dışarı atılmasıyla oluşur. Pembe, kırmızı gibi kanamalar mevcut kanamanın devam ettiğini gösterirken kahverengi akıntı bu kanamanın artık bittiği ve ilileşmenin görüldüğü anlamı taşır.

Peki adet öncesi bu kahverengi akıntı nasıl oluşuyor?

Adet Öncesinde Kahverengi Akıntı ve Kasık Ağrısı

Şimdi biz bu durumu tüp bebek tedavisinde öğrenmiştik. Durumu şu şekilde izah edelim; Cinsel birleşmeden sonra kadın rahminde döllenen yumurta anne rahmindeki duvara yerleşir ve bu şekilde hamilelik başlamış olur. İşte embriyo rahim duvarına yerleşirken rahim duvarında belirli bir miktarda kanamaya neden olur.
Bu kanama içerde pembe ve kırmızı şekildedir ancak kanama az olduğu için ve yerleşme gerçekleştiğinden kan dışarı atılana kadar kahverengi bir renge bürünür. İşte adet öncesinde ara ara görülen bu kahverengi akıntıya yerleşme kanaması yada üstüne görme adı verilir. Buradan anlaşılacağı üzere adet öncesi görülen bu kahverengi kanama aslında hamileliğin ilk belirtisidir.  Bu kahverengi kanamalar adet gününden bir kaç gün önce görülür. Bu konuyla ilgili yerleşme kanaması nedir yazımızı da okuyabilirsiniz.
Peki kasık ağrısı neden oluşur?
Bu kadana adet öncesinde görülür ve hamilelik gerçekleştiğinden  adet olunmaz ve hamilelik süreci başlamış olur. Bazı durumlarda vücut duruma hazırlık aşamasında olduğunda hafif kasık ve bel ağrıları görülür. Bu hamileliğin habercisidir.
Ancak kasık ağrısı değilde klasik adet ağrısı görülüyorsa ve ara ara kahverengi akıntı kendini pembe, kırmızı akıntıya bırakıyorsa bu adet kanamasının habercisidir. Farklı bir nedenle adet döngünüz bozulmuş ve kahverengi akıntı bu şekilde ortaya çıkmıştır diyebiliriz.
Peki adet öncesinde görülen bu  kahverengi akıntı adet sayılır mı?
Hayır sayılmaz. Bunun nedeni adet kanamasının tamamen farklı olmasıdır. Zaten her adet gören kadın kendi adet kanamasının nasıl olduğunu az çok bilir. Kahverengi akıntı yukarda saydığımız nedenlerden dolayı adet kanamasından ayrılır. Bu nedenle adet öncesinde görülen bu kahverengi akıntı adet sayılmaz.
Adet öncesinde görülen kahverengi akıntı cinsel ilişkiye engel mi?
Adet öncesinde görülen bu kahverengi akıntı adet olmaması nedeniyle cinsel ilişkiye elbetteki engel değil. Ancak partnerinizin göreceği herhangi bir lekelenme hiç hoş olmayacaktır. Bu nedenle cinsel ilişkiden uzak durmak en iyisidir. Özetle adet öncesinde görülen kahverengi durumunda cinsel ilişki olur mu? sorusunu soranlara cevabımız olumsuz olacaktır.
Özetle adet öncesinde görülen kahverengi akıntı hamileliğin ilk belirtisi olarak kendini gösteren bir akıntı türüdür. Bu tür akıntılar adet olarak sayılmaz ve bu akıntı durumlarında cinsel ilişkiye girmek çok da doğru değildir.
Sağlıcakla Kalın.
Önerilen Yazılarımız:
#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir