in

Adet Olmam Gerekirken Kahverengi Akıntı Geldi

Gönderi paylaş:

Bir çok kadının adet olmam gerekirken kahverengi akıntı geldi gibi sorunlarla kafalarında soru işaretleri oluşabilir. Böyle bir durumun neden kaynaklandığı ve bilinmesi gerekenleri bu yazımızda sizlere aktaracağız.

Bu durum genellikle konu hakkında çok bilgi sahibi olunmadığında veyahut ilk defa kişinin başına geldiğinde ortaya çıkıyor. Gelin duruma bir göz gezdirelim.

Kahverengi akıntının temel nedeni şudur. Normal adette kadın rahim duvarı kendini yeniler. Bu yenilemeye zaten adet adı veriliyor.

Kadın rahmi kendi duvarını yenilemesinin nedeni bir sonraki aya hazırlık yapılmasıdır. Bu şekilde de adet kırmızı renkte ve burkulma şeklinde ağrılar olarak kendini gösterir. Bu zaten her kadının bildiği bir durum.

Peki kahverengi akıntı neyin nesi? diye soracak olursanız bunun temel nedeni şudur; Kadın rahminde küçük miktarlarda oluşan kanama rahimin içinden geçerek vajinadan dışarı atılırken rahim içinde kahverengi renge dönüşür.

Bu küçük kanamalarda çok nadir durumlarda çeşitli hastalıklarda görülürken büyük oranda hamilelik oluştuğunda yerleşme kanaması şeklinde kendini gösterir.

Peki adet olmam gerekirken kahverengi akıntı neden oluşur?

Bunun temel nedeni yukarda da yazdığımız gibi kahverengi akıntının yerleşme kanaması olarak hamilelik durumunda ortaya çıkmasıdır.

Özellikle adet öncesinde kendini gösteren bir kanamadır kahverengi akıntı. Anlayacağınız kahverengi akıntınız, lekelenmeleriniz varsa ve kırmızı akıntı yoksa adet belirtilerinin tamamını göstermiyorsanız yüksek ihtimal hamilesiniz ve yerleşme kanaması yaşıyorsunuz. Bununla ilgili yerleşme kanaması görüntülerine ulaşmak için tıklayın.

Yazdıklarımızı kısaca özetlersek eğer ki kırmızı türde kanamanız yoksa ve adet öncesi kahverengi lekelenmeler oluşmuşsa büyük ihtimal hamilesiniz.

Unutmamanız gereken çok çok nadir durumlarda kahverengi akıntı çeşitli hastalıklarda kendini gösterebilir.

Ancak zaten siz eğer ki en son adet tarihinden sonra korumasız cinsel birliktelik yaşamışsanız ve bu tür bir kahverengi akıntıyla karşılaşıyorsanız hamile olma olasılığınız oldukça yüksektir.

Bu tür bir durumda karşılaşmanız durumunda yapmanız gerekenler yukarda linkini verdiğimiz örnek yerleşme kanaması görüntülerini incelemenizdir.

Sonrasında yerleşme kanaması hesaplayıcımızı kullanarak yine hesaplama yapabilirsiniz. Onun dışında dikkat etmeniz gereken gebelik testleridir.

Erken gebelik testi bu dönemde doğru sonuç verebilirken normal gebelik testleri doğru sonuç vermeyebilir. En doğru sonuç için adet gününüzü beklemeli ve adet olmamanız durumunda gebelik testi yapmanızdır.

Gebelik testinin negatif çıkması hamile olmadığınızı göstermez ama eğer pozitifse çok büyük ihtimal hamilesinizdir. Hamileliğinizi kesinleştirmek için hastaneye gidip kan testi yaptırabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir