in

Adet Olmadan Doğum Kontrol Hapına Başlanır Mı?

Gönderi paylaş:

İlk defa doğum kontrol hapı kullanacaklar, adet olmadan acaba doğum kontrol hapına başlanır mı? diye merak ediyorlar. Yada doğum kontrol hapına ne zaman başlayabilirim diye kafalarında soru işaretleri oluşuyor. Şu var ki zaten eğer hekiminiz tavsiyesiyle doğum kontrol hapına başlıyorsanız o size ne zaman nasıl hangi ilacı kullanmanız gerektiğini mutlaka hatırlatıyor. Ancak unutanlar, bilmeyenler yada hekimine danışmayanlar için durumu açıklığa kavuşturalım.

Doğum kontrol haplarının temel işlevi kondom, spiral vb kullanmadan kadın hormonlarına müdahale edilerek hamileliğin önlenmesidir. Bazı doğum kontrol haplarının ağır yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle doğum kontrol hapı kullanırken mutlaka hekiminize danışarak bu haplara başlamalısınız.

Peki adet olmadan doğum kontrol hapına başlayabilir miyim?

Aslında buna verilecek en kısa cevap hayırdır. Adet olmadan doğum kontrol hapına başlayamazsınız. Çünkü doğum kontrol haplarına adetin ilk günü başlanması gerekmektedir. Zaten doğum kontrol hapları da buna göre ayarlandığından sayısı günü ne zaman alınacağı net şekilde bellidir.

Doğum kontrol haplarının bazıları 21 adet bazıları ise 28 adet içermektedir. 21 adet içerenlerin kullanımı şöyledir. Adetin ilk gününden itibaren 21 adet kullanılır, daha sonra  7 gün ara verilir. 7 gün sonra tekrar hapa başlanır. Bu döngü kanamazı azalsa dahi devam ettirilmeli bozulmamalıdır.

28 adet hap içeren doğum kontrol haplarının kullanımında adetin ilk günü başlanır ve hiç ara verilmeden 28 günde bir yeni paket alınarak hapa devam edilir. Hiç ara verilmemelidir ve döngü hiç bozulmamalıdır.

Burdada görülceği üzere adet olmadan doğum kontrol hapına başlamanın mümkün değildir. Çünkü doğum kontrol hapları kadın adet döngüsüne göre ayarlanmıştır ve kullanımı bu şekildedir.

Doğum kontrol hapı kullanırken aynı saatte alınmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında doğumkontrol hapları 1 gün alınmasa dahi gebelik oluşabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle mutfakta hemen karşınıza koyarak bu ilacın aynı saatte ve düzenli olarak almaya dikkat etmelisiniz.

Doğum kontrol hapları kadın vücudunda hormonlara müdahale ettiğinden bir çok yan etki görülebilir. Duygu durum bozukluklarından sürekli ağlama yada baş dönmesi gibi bir çok yan etkisi vardır bu ilaçların. Bir yan etki görüldüğünde mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Aklımıza Takılanlar ve Cevapları

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı, Avantajları ve Dezavantajları

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir