in

Adet Oldum Ama Neden Sökülemiyorum?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Günümüzdeki kadınların bir çoğu, adet oldum ama bir türlü neden sökülemiyorum diye dert yakınmaktadır. Aslına bakılacak olursa adet olma kadınlar için gerçekten başlı başına bir sorun. Adet öncesi, adet dönemi ve adet sonrası kadınların hem günlük yaşamı hemde sağlık durumu önemli ölçüde etkilenmektedir. Birde bu durumun içine adette meydana gelen sökülemiyorum, adet olamadım gibi sorunlar eklenince gerçekten çekilmez bir hal alabiliyor. Peki adet olup neden sökülemediğiniz durumuna biraz açıklık getirelim.

Burada bizim bahsettiğimiz adet olamamak değil adet olmak ancaz adetin az az lekelenmeler şeklinde gelmesi bir türlü tam adet olamama durumudur. Tam adet olamamanın, adetin az az gelmesinin yani adet sökülememesinin bir çok nedeni olabilir. Gelin bunlara birlikte bakalım.

1- Aşırı stres ve psikolojik sebepler

Adet sökülememesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi aşırı strestir. Elbetteki diğer nedenleri de aşağıda belirteceğiz ancak adet sökülemesinin en büyük nedeni kadının yaşadığı aşırı strestir. Eğer yüksek stres düzeyinde günlük bir yaşamınız varsa yani stresli bir iş, stresli bir ev yaşamı büyük ölçüde kadın adet sökütmesinin önünde bir engel olarak durmaktadır.

Diğer bir neden ise elbetteki psikolojik sebepler. Bunlar gerek evlilikteki sorunlar, gerekse yaşanan duygusal bunalımlar yine kadının adet düzenini bununla birlikte tam adet olamamasının nedenleri arasında yer alır.

2- Hormonal Sorunlar

Ah şu hormonlar yokmu şu hormanlar. Herşeyin başı bunlar derler ya hani. Hakikaten öyle. Özellikle kadın hormonlarındaki bozukluklar ilk önce kendisini adet düzensizlikleri ve tama adet olamama durumuyla gösterir. Hormonal bozuklukların altında bir çok neden yatabilir ve araştırılması gerekir.

3- İlaçlar

Evet kadın hormonları üzerine etkisi olan tüm ilaçlar yine tama adet olamamaya neden olabilir. Özellikle doğum kontrol hapları, tiroid hapları, adet söktürücü haplar, adet geciktirici haplar hormonal bozuklukların en büyük nedenleridir. Elbette bu hormonal bozuklukların altında diğer sağlık sorunları da olabilir. Eğer her hangi bir ilaç kullanmıyorsanız bu hormonal bozuklukların araştırılması için hekiminize başvurmanız gerekir. (Not: Adet söktürücü haplarda hormonal dengeyi bozabildiklerinden yine tam adet olamamaya neden olabilirler)

4- Hastalıklar

Özellikle kadın hormonlarının dengesi ve salınımında önemli rol oynayan karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları kadınların hormon dengesini bozabilmektedir. Bozulan bu denge tam adet olamama gibi durumlarla kendini gösterir.

5- Rahim ve Yumurtalık Hastalıkları

Zaten rahimde yada yumurtalıklarda var olan bir rahatsızlık mutlaka kendini adet düzensizliği, adet söktürememe, az adet görme gibi durumlarla kendini gösterecektir. Bu durumun her zaman kendini göstermeyeceği de bilinmelidir.

6- Hava ve Beslenme Düzenindeki Değişiklikler

Örneğin kendi eviniz dışında bir yere uzun süren bir seyahate çıktığınızda, içtiğiniz sudan tutun, giydiğiniz elbiseye, yediğiniz yemeklere, uyku düzeninize kadar bir çok değişiklik gerçekleşir. Vücudun bu duruma adapte olması hemen gerçekleşmeyebilir. Misal İzmirden Karsa akraba ziyaretine gitmiş gibi düşünebilirsiniz. Özellikle aşırı soğuk ta yine adetinizin az gelmesine ve adet söktürememenize neden olabilir.

Göreceğiniz üzere adet söktürümemenizle ilgili bir çok nedeni ve bu durumun nelere bağlı olduğunu sizlere aktardık. Bu durumun düzeltilmesi için mevcut nedenlerin ortadan kaldırılması büyük oranda sizin sorununuzu da çözecektir.

Yine adet söktürmenizi kolaylaştıracak bir kaç ipucu verelim. Vücudunuzu sıcak tutmanız yani ayağınıza su koyup üzerinize battaniye almanız, mevcutsa adet söktürücü organik bitki çayı içmeniz, stresten uzak durmanız ve sizi rahatlatacak bir şeyler yapmanız adet söktürmenize yardımcı olacaktır. Bunun dışında adet söktürücü ilaç kullanmanız da yine seçenekler arasında.

Yukarıda yer alan alan nedenlerden elinizden gelenleri ortadan kaldırdıktan sonra eğer aynı durum devam ediyorsa hekiminize başvurmanızda yarar vardır.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Reçetesiz ve Hızlı Adet Söktürücü İlaç Hangisidir?

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet Oldum Ama Neden Kan Gelmiyor?

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir