in

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi *2022*

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Adet kanamasının uzun sürmesi 2022 diğer bir adıyla “Menoraji” olarak tanımlanır. Bu süreç 7 gün ve daha uzun sürmesi anlamına gelmektedir.

Bu süreç (Adet kanamasının uzun sürmesi) ile birlikte bir takım olumsuz durum ortaya çıkabilir. Örneğin kanın pıhtılaşması, döngünün 20 günden daha sık olması ve aşırı kan kaybı.

Bir kadının normal regl dönemi 4 ile 7 gün arasında sürer ve ortalama 40 ML kan kaybı yaşanır. Bu kan kaybı 80 ml üzerine çıkması Adet kanamasının uzun sürmesi anlamına gelmektedir.

Bu gibi sorunlar kadınlar arasında en sık yaşanan probblemlerden biridir. Menoraji yani Adet kanamasının uzun sürmesi problemi ergenlik çağına yetişmiş kızlarda da sık görülmekte.

Bu durum ilk adet döngüsünden itibaren yaklaşık 2 yıl boyunca bu dengesizlik devam edebilmektedir. Yerleşme kanaması hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazımıza bakmanızı tavsiye deriz.

Adet kanamasının uzun sürmesi nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Adet kanamasının uzun sürmesi durumu kadınların en sık yaşadığı jinekoloji problemi olduğundan bahsetmiştik. Peki Menoraj olarak tabir edilen bu problemin belirtileri nelerdir?

 • Kan pıhtısı (İri iri olabilmekte bu pıhtılar)
 • Kanamanın 1 haftadan fazla sürmesi
 • Aşırı yorgunluk hissi, uyku düzensizliği, baş dönmesi, nefes darlığı,
 • Sıklıkla tampon ve ped değişikliği (Ortalama saat başı gerekebiliyor)
 • Çift sıhhi korumma kullanma ihtiyacı,
 • Günlük aktivitelerde kısıtlama isteği,

Adet kanamasının çabuk bitmesini istiyorsanız yapmanız gerekenler nelerdir bu yazımızda detaylıca öğrenebilirsiniz.

Peki adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri nelerdir?

Adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri bazen bilinmemektedir. Ancak sizler için tespit edilen bazı nedenleri aşağıda listeledik.

 • Polikistik over sendromu
 • Hormon Dengesizliği
 • Adenomyozis
 • Rahim Miyomları
 • Hamilelik komplikasyonları
 • Yumurtalıkların disfonksiyonu
 • İlaçlar ve diğer tıbbi durumlar.

Polikistik over sendromu

Kadınların sık yaşadığı bir hosmon dengesizliği hastalığıdır. Adet görememe ya da adet döngülerinin çok uzun süre zaman alması. Bazen bu süre 40-45 günü bulabilmekte.

Tiroid prpblemleri, obezite ve insülin başta olmak üzerre bir çok hormonlarda dengesizliğe neden olmaktadır. Bunun tedavisi için hekimlere başvurmanız gerekmekte.

Hormon Dengesizliği

Normal adet döngülerinde progesteron ve östrojen hormon(ları) arasındaki denge, adet durumunda dökülen (endometriyum) yani rahim iç duvarının birikimini düzenlemekte.

Hormon dengesizliği ihtimali oluşursa, endometriyum fazlaca gelişir, bu da uzun adet kanamalarına neden olacaktır.

Endometriyum, rahim içinde bulunur ve her ay adet dönemlerinde bir tabakası koparak kendini yeniler. Bebeğin plesentasının tutunduğu yapıdır.

Adenomyozis

Kadınların yaşlarının ilerlemesiyle görülen bir hastalıktır. Endometriyum bezler tam olarak rahim kasıklarına gömülmesiyle birlikte ortaya çıkmaktadır.

Rahim Miyomları

Rahimde gelişir ve kanser hücresi taşımayan tümörler olarak bilinir. Kadınların yaşlarının ilerlemesiyle daha çok doğurganlık dönemlerinde ortaya çıkar.

Uzun kanamalara neden olabilmektedirler.

Hamilelik komplikasyonları

Hamile olmanız durumunda uzun süreli kanamalar da düşük yapılmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple hamilelik dönemlerinizde dikkatli olmanız lazım.

Yumurtalıkların disfonksiyonu

Yumurtalık problemi olarak bilinir. Adet sırasında yumurtalıklar yumurta salmazsa, vücut progesteron hormonu üretemez ve doğurganlık hormonları üreteemz.

İlaçlar ve diğer tıbbi durumlar

Östrojen ve progestinler benzeri hormonal ilaçlar, Antienflamatuar ilaçlar, enoksaparin gibi antikoagülanlar de dahil olmak üzere bazzı ilaçların uzun kanamalara neden olabilir.

Böbrek hastalığı yada karaciğer gibi bir dizi tıbbi durum da menoraji (Adet kanamasının uzun sürmesi) ile ilişkilidir.

Uzun süren adet kanaması nasıl durdurulur?

Uzun süren adet kanamasını nasıl durduracağınızı detaylarıyla sizlere anlatalım. Öncelikle bir hekim tarafından muhakkak tedavi edilmelisiniz.

Bunun nedenlerinden bir farklı bir problem olabilmektedir. Tedavi sonucu herhangi bir bulgu yoksa doktor tarafından bir takım ilaçlar verilecektir.

Uzun süren adet kanamasında hangi ilaçlar kullanılıyor?

Uzun süren adet kanamalarında ameliyat ile tedavi, bir takım iğneleri, progesteron hapları, doktor tavsiyesi ve nezaretinde doğum kontrol hapları gibi ilaçlar tavsiye edilecektir.

Ayrıca antienflamatuar ilaçlar (Bunlardan steroid olmayan laçlarr verilir), spiraller diğer farklı tedavi seçenekleri kullanılır.

Uzun süren adet kanaması bitkisel tedavisi

Uzun süren adet kanaması bitkisel tedavisi

Adet kanamanız uzun sürüyorsa ve aşırı bir adet kanaması geçiriyorsanız evde doğal yöntemlerle tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Adet kanamalarına pekmez

Pekmez, demir bakımından oldukça zengin bir besin olduğunu herkes bilmekte. Demir kana kırmızı rengi veren hücreleri üretir.

Adet döneminde aşırı kan gelmesi veya uzun süren adet döngüsü kan kaybına ve demir eksikliğine neden olmakta. Bol bol demir vitamini almanı bu dengeyi sağlayacaktır.

Nasıl kullanılır?

1 su bardağı sütün içine keyfinize göre 1-2 tatlı kaşığı pekmez ekleyerek karıştırın. Bu karışımı günlük 1 defa tüketmeniz halinde demir oranını korumuş olursunuz.

Diğer bir yöntem ise limon oto çayıdır. Bir bardak çay (limon oto çayı) içine 1.5-2 tatlı kaşığı pekmez ekleyerek karışımı oluşturun. Bu karışımı sabah veya gece yatmadan içerseniz aynı şekilde demir oranını korumuş olursunuz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi özellikle baş ağrıları, halsizlik, kramplardan kurtulmanız için tam bir şifa deposu diyebiliriz. Beyin kısmındaki zararlı toksinleri temizleyerek sizleri rahatlatır.

1 su bardağı suyun içine 1-2 veya 3 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırarak sihirli karışımı elde edin. Bu karışımı adet olduğunuz zamanlarda günde 2-3 defa içmeye çalışın.

Kırmızı biber

kırmızı toz biber

Hormonlarınızı doğal bir şekilde düzene koymak ve kan akışınızı kolaylaştırmak isterseniz kırmızı biber işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir bardak ılımış suya silme bir çay kaşığı kırmızı toz biberi ekleyin. Bir tatlı kaşığı bal (ihtiyacınıza göre 2 de ekleyebilirsiniz) ekleyin ve karıştırın.

Bu karışımı adet günlerinizde tüketmeniz yukarda saydığımız şifaları size katacaktır.

**YENİ YÖNTEMLER BULDUKÇA BURADA PAYLAŞACAĞIZ. YAZIMIZI TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN**

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir