in

Adet Gecikmesi ve Kokulu Beyaz Akıntı Ne Anlama Gelir?

Gönderi paylaş:

Adet öncesi veya adet gecikmesi sonrasında görülen kokulu beyaz akıntı; tam olarak neyi ifade eder? hamilelik belirtisimi değil mi? yoksa bir hastalık mı? sorularına bu yazımızda cevap vereceğiz.  Kadın olmak gerçekten zor. Hele böyle farklı sorunlarla boğuşmak ayrıca zor. Gelelim beyaz akıntının tam olarak ne anlam taşıdığına ve biz kadınlar için ne ifade ettiğine.  Burada hem adet öncesinde görülen beyaz akıntıdan hemde adet gecikmesiyle ortaya çıkan beyaz akıntıdan bahsedeceğiz. Ayrıca bu beyaz akıntı kokuluysa ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Adet öncesi görülen beyaz akıntı

Öncelikle belirtmek gerekir ki beyaz vajinal akıntı adet öncesi ve adetin bitimine yakın çok az miktarda ve kokusuz olarak görülmesi normaldir. Ne zamanki bu beyaz akıntı kokulu hale gelirse işte o zaman bir sorun olduğu anlaşılır. Adet öncesi beyaz akıntı kokulu hale geliyorsa özellikle de kaşıntı varsa, bu durumda bir vajinal mantar enfeksiyonundan bahsedilebilir. Bunun için de tedavi olunması şarttır. Tedavi olunmadan geçecek bir durum değildir.

Bu konuyla ilgili önerilen yazılar:  Vajinal Mantar Enfeksiyonlarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Adet öncesi beyaz akıntı hamilelik belirtisi mi?

Vajinal beyaz akıntının adet öncesinde azda olsa görülmesinin normal olduğunu kokulu olması ve artması durumunda vajinal enfeksiyon nedeniyle olduğunu söyledik. Bunun dışında beyaz vajinal akıntı bir hamilelik belirtisi değildir.  Ancak bu akıntı eğer süt kıvamında ve kokusuz bir akıntı ise hamilelik belirtisi olabilir. Hamilelik belirtilerini linkten rahatlıkla okuyabilirsiniz. Yani vajinal beyaz akıntının bir hamilelik belirtisi olmadığı ancak bu akıntı kokusuz ve süt kıvamında ise hamilelik belirtisi olabilir. Buradaki en önemli husus adet gününün geçip geçmemesidir. Onuda aşağıda açıkladık.

Adet gecikmesiyle ortaya çıkan kokulu beyaz akıntı

Adet gecikmesiyle ortaya çıkan kokulu beyaz akıntı

Şimdi üstte adet öncesi durumda görülen vajinal beyaz akıntıdan bahsettik. Burada ise adet gecikmesiyle ortaya çıkan vajinal beyaz akıntıdan bahsedeceğiz. Ve bu iki hususu birbirinden neyin ayırdığını sizlere açıklayacağız.

Adet gecikmesiyle ortaya çıkan kokulu ve beyaz vajinal akıntı vajinal mantar enfeksiyonlarının en belirgin özelliğidir. Özellikle akıntının kesik kesik ve beyaz olması bunun yanında farklı bir kokuya sahip olması vajinal enfeksiyon olduğunu gösterir. Eğer ki bunların yanında kaşıntıda varsa bu durumda vajinal mantara işaret eder ve en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir.

Bunun dışında kalan süt şeklindeki beyaz bir akıntı adet gecikmesiyle birlikte görülürse bu durumda hamileliğin habercisidir. Genellikle adet gecikmesi zaten hamilelik ilk göstergesidir. Bunun yanında süt kıvamında ve kokusuz bir beyaz akıntı varsa buda hamilelik oluştuğunu gösteren önemli bir olgudur.

Değerli ziyaretçimiz, az miktarda adet öncesi ve adet sonrasında beyaz akıntı görülebilir. Ancak bu akıntının daha uzun sürmesi, kaşıntı yapması, koku yapması gibi durumlarda mutlaka hekiminize başvurmanızda yarar vardır. Her ne kadar bitkisel yöntemleri denemenizde fayda olduğunu düşünsekte bu tedaviyi hekimizle birlekte karar verip uygulamanız en doğrusu olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir