in

Adet Düzenleyici İlaçlar, Haplar Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Adet düzenleyici ilaçlar, adet düzensizliği yaşayan kadınlar adet düzenleyici ilaçlar yani hapların isimlerini merak ediyorlar ve araştıracak adetlerini düzene koymaya çalışıyorlar.

Kadınlar için adet düzensizliği gerçekten gündelik yaşamlarını ve hayat kalitelerini etkileyen çok önemli bir husus.

Bazı kadınların adet düzeni saat gibi işlerken bazı kadınların ise adet düzeni gerçekten çok karmaşık bir hal alabiliyor. Adet düzenleyici ilaçlar ise bunun için yeterlimi değil mi noktasında sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Adet düzenleyici ilaçlarla ilgili bilgi vermeden önce adet düzensizliğinin nedenlerine bakmak gerekli. Çünkü bu nedenler ortadan kaldırmak işin en temel noktasını oluşturuyor.

Adet düzensizliğinin bir çok nedeni olabilmekte. Bu nedenlere bir bakalımki konuyu daha iyi anlayabilelim.

Adet düzenleyici ilaçlar bu nedenleri ortadan kaldırmadığından bu nedenlere bir bakalım. Kadındaki adet düzensizliklerin 3 temel nedeni vardır.

Bunlardan birincisi hormonal bozuklukluklar, ikincisi rahimdeki çikolata kisti gibi rahatsızlıklar üçüncüsü ise tabiki stres gibi nedenler. 

Şimdi burada gördüğünüz gibi bu nedenlerin hepsi başlı başına bir sorundur. Adet düzenleyici ilaçlar kullanarak bu nedenleri ortadan kaldırmak imkansız olduğundan adetinizin düzene girmesi için işte bu saydığımız nedenleri tedavi etmeye yönelik çözümler üretilmelidir.

Bilinmesi gereken en önemli husus ise kadınlarda adet düzenleyici ilaçlar yukarıdaki nedenlere bağlı olarak yoktur diyebiliriz.

Çünkü adet düzensizliğinin bir çok farklı nedeni olmakta ve bunu sadece bir ilaç alarak çözmek imkansızdır. Ancak korkmayın yukarıdaki nedenler çözümlenmişse adetinizi düzenlemek için yinede kullanabileceğiniz ilaçlar var. Onu birazdan açıklayacağız.

Adet düzenleyici ilaçlar almak, kadın pskilojisini düzeltip adetini düzene koyamaz, yada kişide çikolata kisti varsa adet düzenleyici ilaçlar çikolata kistine çözüm bulmak sorunu çözmeyecektir yada hormonal sorunlarınız varsa yine adet düzenleyici ilaç bu soruna çözüm olmayacaktır.

Bu nedenlerden ötürüdür ki adet düzensizliği için belirli bir ilaç yoktur. Baş ağrısı için ağrı kesici ilaç alarak başınızın ağrısını kesebilirsiniz ancak adet için bir adet düzenleyici ilaç alıp adetinizi düzene sokamassınız.

Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü adet düzensizliği için kesin bir adet düzenleyici ilaç yada hap bulmanız mümkün değildir. Çözüm nedir peki?

Adet düzenleyici ilaç olmadığına göre sorunu nasıl çözeceğiz? Adet düzensizliğini çözümleyebilmenin tek yolu nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Eğer kişi aşırı stres altındaysa bu nedenle adet göremeyebilir bunun için önce stresten kurtulması gerekir.

Yine eğer kişinin çikolata kisti varsa bu adet düzensizliğine neden olacağından bunun tedavi edilmesi gerekir. Yine aynı şekilde eğer kişinin hormonal bozuklukları varsa bu hormon bozukluklarının giderilmesi gerekir ki adet düzensizliği tedavi edilebilsin.

Peki adet düzenleyici ilaçlar hiç mi yok?

Bir hekime gittiğinizde sizin adet düzensizliğiniz varsa işte al şu adet düzenleyici ilacı diye size çözüm sunamaz ve yukarıdaki nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygular. Ancak yinede ilaç olarak şöyle bir çözüm günümüzde mevcuttur.

Direk adet düzenleyici ilaçlar olmayacağını anladık ondan yana sıkıntımız yok. Ancak adet düzensizliğinde kullanılan en önemli ilaç çözümü ise doğum kontrol haplarıdır diyebiliriz.

Doğum kontrol hapları adet düzenleyici ilaçlar olarak günümüzde kullanılmaktadır. Adet düzenleyici haplar olmasada doğum kontrol hapları kadın hormonal dengesini belirli bir dengeye göre ayarlayıp adet görmesi için gerekli hormonal düzenlemeyi yaptıklarından adet düzenleyici ilaçlar olarak kullanılmaktadırlar.

Unutulmaması gereken en önemli husus ise şudur. Hani zaten doğum kontrol hapı kullanırım adetim düzene girer gibi düşünmemelisiniz.

Çünkü adet düzensizliğinizin altında polikistik over, çikolata kisti gibi önemli sorunlar olabilir. Bu nedenle ne olursa olsun bir kadın doğum uzmanına görünmeli ve gerekli tetkik ve incelemelerden sonra hekiminizle beraber bu sorunu çözmelisiniz.

Sağlıcakla Kalın.

1 Günde Adet Söktürücü İlaç ve Bitkisel Çözümler

Adet Oldum Ama Neden Sökülemiyorum?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir